Budujemy Dom 10/2010

W październikowym wydaniu "Budujemy Dom" wracamy do cyklu "Zrób to fachowo", w którym krok po kroku opisujemy, jak ułożyć panele laminowane oraz z warstwowych desek podłogowych.

Radzimy też, jak bez błędów wykonać elewację i podłogę, zajmujemy się wentylacją i klimatyzacją domów. W najnowszym numerze naszego miesięcznika, w cyklu "Mniemanologia budowlana", prezentujemy również opinie naszych forumowiczów na temat pomp ciepła i publikujemy wywiady z osobami, które już wprowadziły się do swoich wymarzonych domów.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Ekspresowe budowanie

Okoliczności sprawiły, że Żaneta i Kazimierz musieli szybko przeprowadzić budowę domu. Dlatego wybrali technologię z prefabrykatów keramzytobetonowych. Dom stanął w trzy miesiące, bo zajęła się tym firma, wyspecjalizowana w tej technologii.

W oddaleniu od miasta

Dom Ewy i Artura znajduje się w odległości dwudziestu paru kilometrów od Warszawy. Jest starannie zbudowany i wyposażony, i daje małżeństwu wiele radości. Lubią go, ale żałują, że… nie powstał na obrzeżach miasta. Okazuje się, że dla miłośników miejskiego stylu życia takie oddalenie rodzinnego gniazda nie jest w pełni komfortowe.

Dom eksperta

Dom nad brzegiem stawu

– Moja rodzina i ja jesteśmy typowymi mieszczuchami i mówiąc szczerze życie w trójmiejskiej aglomeracji nie przeszkadzało nam aż tak bardzo – mówi Marek Kupiec, dyrektor do spraw technicznych w firmie Klima-Therm będącej generalnym dystrybutorem urządzeń klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła marki Fujitsu General.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Pompy ciepła

Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.

Budujemy bez błędów - B3

Elewacje

Elewacje w dużej mierze wpływają na ostateczny wygląd domu, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do wartości estetycznej. Elewacje przede wszystkim chronią ściany przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, a także, w różnym stopniu, poprawiają właściwości termoizolacyjne ściany. W artykule tym podpowiadamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje elewacji, na jakich podłożach można je stosować oraz na co zwracać uwagę przy ich wykonywaniu?

Podłogi

Jaka powinna być podłoga? Większość inwestorów odpowie, że ładna i trwała. Wbrew pozorom to bardzo konkretne warunki: warto więc wiedzieć, jakie powinna mieć cechy, aby były spełnione.

Raport

Wentylacja

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu. Celem jej działania jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza, choć sposoby wentylacji są różne. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać.

Klimatyzacja

Tego lata rekordowe upały dały się wszystkim we znaki. Przed kolejnym sezonem warto pomyśleć o klimatyzacji. Jeśli zrobimy to teraz, możemy liczyć na oszczędności, bo jesień i zima to dla sprzedawców i monterów martwy okres.

Przegląd rynku

Termomodernizacja

Właściciele domów energooszczędnych nie martwią się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Choć liczba takich szczęśliwców rośnie, to nadal większość właścicieli domów jednorodzinnych przed każdą zimą boryka się z perspektywą wzrostu kosztów ogrzewania. Na szczęście jest na to sposób – termomodernizacja.

Folie i membrany dachowe

Folie dachowe nie przepuszczają wody. Przepuszczają natomiast parę wodą. Od jej ilości zależy sposób ich układania i to, w jakim dachu mogą być stosowane.

Bramy garażowe

Warto o niej pomyśleć już podczas budowania domu. Najlepiej bowiem wybrać model o standardowych wymiarach, a potem dopasować do niego otwór garażu. Tak będzie prościej i taniej.

Odkurzacze centralne

Już niedługo będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu. Po wielu miesiącach prac nadszedł czas na prace wykończeniowe, umeblowanie i wystrój wnętrz. To najlepszy moment na podłączenie jednostki centralnej. Instalację rurociągu odkurzacza zleciliśmy fachowcom już na etapie stanu surowego, pozostał nam montaż jednostki centralnej. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni do naszego domu.

Dylematy

Jakie rynny?

Planujemy wymianę rynien, bo stare przeciekają, co powoduje zalewanie ścian domu. W katalogach jest tak wiele rodzajów orynnowania, i to z różnych materiałów, że trudno nam dokonać wyboru. Chcielibyśmy się dowiedzieć, czym będą się różniły w użytkowaniu. Nasz dom ma prosty dach bez lukarn, tylko z oknami połaciowymi.

Jaki komin do jakiego paleniska?

Jesteśmy na etapie projektowania domu i zastanawiamy się nad tym, czym go będziemy ogrzewać. Wiemy, że z tym łączy się również wybór komina. Skoro nie możemy się jeszcze zdecydować na konkretne paliwo, chcielibyśmy wiedzieć, jakie kominy są odpowiednie do produkowanych obecnie typów kotłów.

Wybieramy i kupujemy

Ogrodzenie

Jeśli zamierzasz wykonać ogrodzenie, którego wysokość nie będzie przekraczać 2,20 m i które nie będzie postawione od strony miejsc publicznych – już dziś możesz się do tego zabrać. Takie działania nie wymagają bowiem pozwolenia na budowę.

Zrób to fachowo

Układanie paneli i warstwowych desek podłogowych

Ułożenie paneli i warstwowych desek podłogowych nie wymaga specjalnych umiejętności. Zobowiązuje jednak do ścisłego przestrzegania instrukcji montażu wybranej posadzki. Dzięki tej skrupulatności będziemy mieć nie tylko pewność poprawnie ułożonej podłogi, ale także gwarancję oferowaną przez producenta.

Inspiracje wnętrzarskie

Oświetlenie wewnętrzne

Zaplanowanie oświetlenia w domu wymaga znajomości kilku reguł. Nie wystarczy zamontowanie żyrandola. Potrzebnych jest wiele punktów świetlnych, innych w każdym z pomieszczeń – zależnie od ich funkcji.

Ogrody

Cięcie drzew i krzewów

Drzewa i krzewy przycinamy nie tylko po to, by zmniejszyć ich rozmiary, gdy kolidują z budynkami na działce. Odpowiednie cięcie zapewnia roślinom wspaniałe kwitnienie i poprawia ich kondycję, dzięki czemu są piękne, gęste i zgrabne.

Kostka brukowa: ścieżki, alejki, podjazdy

Ścieżki, podjazdy, alejki. Może z kostki? Jest trwała, niedroga, praktyczna i nietrudno ją ułożyć. Warto tylko zrobić to tak, by nawierzchnie z niej nie zdominowały ogrodu.

Kolorowe wrzosowiska

Odpowiedni zestaw roślin może tworzyć kolorową szatę ogrodu o każdej porze roku. Choć wielu o tym marzy, niewielu potrafi to osiągnąć.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Eksploatacja i konserwacja pomp ciepła

Wbrew wyrażanym często obawom serwis napraw poawaryjnych instalacji pompy ciepła nie jest trudniej dostępny niż w przypadku ogrzewania kotłem.

Reportaż

Pompa ciepła i konstrukcja szkieletowa

– Po kilku miesiącach użytkowania domu utwierdziłam się w przekonaniu, że decyzje, które podjęliśmy z mężem, były słuszne, – stwierdza Jolanta z Osielska w pobliżu Bydgoszczy. – Inwestycje w budynek o konstrukcji szkieletowej, pompę ciepła oraz wentylację z rekuperacją to przysłowiowe strzały w dziesiątkę!