Budujemy Dom 10/2011

W październikowym numerze miesięcznika Budujemy Dom odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące ogrzewania - kotłów, grzejników, podłogówki. Wskażemy najpowszechniejsze błędy w instalacji pompy ciepła.

W dziale "Praktyka eksploatacyjna" zapraszamy do lektury doświadczeń inwestorów, którzy zainstalowali w swoim domu kolektory słoneczne, dobudowali ogród zimowy i zamontowali bramę garażową. Autentyczne doświadczenia czytelników i forumowiczów – porady i przestrogi dla innych, to naprawdę porywająca lektura.

Podpatrujemy i pytamy

Z segmentu w mieście... na wieś

Planując zamieszkanie w jednorodzinnym domu, warto najpierw obejrzeć w miejscowym urzędzie gminy plan przestrzennego zagospodarowania. Lepiej wiedzieć, czy tuż obok domu nie wyrośnie supermarket lub wysokie bloki.

Parterowy za 450 tys. zł

Dom Magdy i Huberta jest parterowy, zbudowany z ceramicznych materiałów i znakomicie ocieplony. Ogrzewa go pompa ciepła. W następnym domu właściciele nie zmieniliby tych elementów.

Dobrze przemyślany dom

– Adrian przez całe życie mieszkał w domu, natomiast ja od urodzenia byłam lokatorką kamienicy – mówi Ewa z Rybnika znana na internetowym forum naszego miesięcznika jako ewiq0. – Lokatorką, która w pewnym momencie zaczęła marzyć o zamieszkaniu „na swoim”. Jednak nasze pierwsze mieszkanie kupiliśmy w bloku. Kiedy braliśmy ślub, moje koleżanki mówiły: „Zobaczysz, on długo nie wytrzyma w tych betonowych klockach!”. Mąż mówił natomiast, że ma już stanowczo dosyć mieszkania w domu, bo… trzeba kosić trawę, palić w piecu…

Kolektory słoneczne

Wiele polskich dachów wzbogaciło się w ostatnich latach o kolejny element – kolektory słoneczne. To skutek rosnących cen paliw tradycyjnych: gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla, które skłaniają właścicieli domów do zainteresowania się odnawialnymi źródłami energii, w tym wykorzystaniem energii słonecznej. To również pozytywny skutek dotacji celowych, z których warto skorzystać.

Ogrody zimowe

Coraz szersza oferta firm budujących ogrody zimowe sprawia, że właściciele domów mogą lepiej dostosować ją do własnych potrzeb i możliwości finansowych. Ogród zimowy powoli przestaje być w Polsce dobrem luksusowym i oznaką prestiżu.

Bramy garażowe

Najpopularniejsze są bramy segmentowe górne i większość z nich sprzedawana jest z napędem. Mają sporo zalet – wygodnie się je otwiera, są ocieplone, a najtańsze modele można kupić już 3–4 tys. zł. O swoich doświadczeniach z wyboru i użytkowania bramy opowiadają nasi Czytelnicy i Forumowicze.

HT czyli high temperature

– Po wstępnych rozmowach telefonicznych z właścicielem domu w Biskupcu na temat wymiany kotła olejowego na wysokotemperaturową pompę ciepła, nie docierało do mnie, jak to możliwe, że budynek zużywa tak kosmiczne ilości oleju opałowego – stwierdza inżynier Dawid Sałata, autoryzowany przedstawiciel firmy Daikin. – Dopiero kiedy przyjechałem na miejsce, wszystko stało się jasne. Dom przed rozbudową był prawdziwą „czarną dziurą” pochłaniającą ciepło! Nie miał praktycznie żadnej termoizolacji na ścianach, a dach składał się tylko z dachówki i podbitki.

Wybieramy i kupujemy

Pompy ciepła

Dla większości inwestorów pompa ciepła to „ziemia nieznana”. Dlatego w Internecie pojawiają się zupełnie podstawowe pytania, np. czy pompa w ogóle wystarczy do ogrzania domu?

Zasilanie dla domu

Urządzenia elektryczne w naszym otoczeniu są wszechobecne. Dlatego dobrze wykonana instalacja elektryczna, to coś, bez czego nie da się wygodnie mieszkać. A dobra instalacja to taka, która jest dostosowana do obecnych potrzeb, a równocześnie daje duże możliwości łatwej rozbudowy za kilka czy kilkanaście lat.

Instalacje odgromowe

Uderzenie pioruna lub przepięcia w instalacji elektrycznej mogą spowodować znaczne szkody – od uszkodzenia urządzeń elektronicznych aż po pożar domu. Dlatego warto przemyśleć wykonanie odpowiednich zabezpieczeń.

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna?

Powietrze otacza nas zewsząd i zwykle w ogóle o nim nie myślimy. Jednak budując dom, musimy zadecydować o sposobie wykonania wentylacji, czyli instalacji służącej jego wymianie. To jedna z najważniejszych decyzji, bo sprawna wentylacja jest niezbędna, a przy tym ma duży wpływ na koszty budowy i eksploatacji domu.

Klimatyzacja

Upały mamy w tym roku już za sobą i właśnie teraz jest dobry czas, by pomyśleć o klimatyzacji i przygotować dom do kolejnego lata. Teraz bez trudu znajdziemy wykonawcę, a u sprzedawców możemy liczyć na duże rabaty.

Centralne odkurzanie

Jeśli chcemy mieć odkurzacz, którego nie trzeba nosić w czasie sprzątania, prawie go nie słychać, a jego praca nie powoduje ruchu powietrza i wzbijania kurzu to powinniśmy zdecydować się na zamontowanie w domu odkurzacza centralnego. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie budowy domu.

Rynny i rury spustowe

Gotowych systemów rynnowych jest wiele: z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, miedzi. Choć ich montaż nie jest skomplikowany, wymaga dużej staranności, aby elewacjom nie groziły zacieki, a ścianom – zawilgocenie.

Markizy tarasowe

Słońca tego lata było jak na lekarstwo. Ale markizy kupuje się przecież nie tylko na jeden sezon. Jeszcze przyjdą takie upały, kiedy zatęskni się za odrobiną cienia.

Folie dachowe

Dach każdego domu musi chronić go przed wodą i wiatrem, zaś gdy poddasze jest użytkowe, powinien zimą chronić go przed mrozem, a latem przed upałem. Aby mógł spełniać te zadania, będąc przy tym trwałym – w szczególności odpornym na zagrożenia związane z cyrkulującą w nim wilgocią – opracowano kilka skutecznych rozwiązań, których istotną rolę odgrywają różnego rodzaju folie dachowe. W poniższym artykule przybliżamy ich przeznaczenie i najistotniejsze cechy, a także prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Taras - miejsce relaksu i wypoczynku

Taras jest jednym z ostatnich elementów, jakie wykonujemy, budując własny dom. Możemy zrobić go z betonowej kostki, kamieni naturalnych, drewna, materiałów kompozytowych. Rozwiązań jest naprawdę sporo, a to, na które się zdecydujemy, zależy w głównej mierze od naszego gustu, kreatywności i zasobności portfela.

Budujemy/Remontujemy

Kotły i podgrzewacze

Dobór właściwego urządzenia grzewczego nie jest sprawą prostą. Oprócz wyboru rodzaju paliwa, jego dostępności i ceny, trzeba rozważyć również sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niektóre kotły mogą ją nam zapewniać na bieżąco, inne będą wymagały zamontowania np. zasobnika ciepłej wody. By uniknąć błędów warto zapoznać się z możliwościami różnorakich rozwiązań.

Grzejniki i ogrzewanie podłogowe

Większość obecnie budowanych domów ogrzewana jest za pomocą grzejników ściennych i ogrzewania podłogowego. Aby te dwa systemy dobrze ze sobą współpracowały, trzeba wiedzieć, czym się charakteryzują, z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują oraz w jaki sposób powinny być sterowane. By uniknąć kosztownych i uciążliwych napraw, należy również dopilnować fachowego montażu.

Jaki komin do kotła gazowego?

PYTANIE CZYTELNIKA Jesteśmy z żoną na etapie podejmowania decyzji dotyczącej sposobu ogrzewania nowo budowanego domu. Zastanawiamy się nad kondensacyjnym kotłem gazowym. Czy do takiego kotła musimy postawić komin z prefabrykatów czy lepiej wymurować komin tradycyjny i umieścić w nim wkład ze stali kwasoodpornej? A może zdecydować się na przewód powietrzno-spalinowy zamiast tradycyjnego komina?

Docieplenie ścian zewnetrznych

Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.

Okna

Każde okno, niezależnie, z jakiego materiału jest wykonane, powinno spełniać określone standardy – chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi oraz wspomagać wentylację.

Ścianki krzywoliniowe

Ścianki łukowe, zarówno te niskie, jak i sięgające sufitu, wklęsłe czy wypukłe, dodają wnętrzom charakteru. Mogą być dekoracją lub pełnić jakąś funkcję, na przykład obudowy kominka, parawanu natrysku czy osłony szybu instalacyjnego.

Montaż okien

Choć samodzielny montaż okien nie jest skomplikowany, to należy liczyć się z utratą gwarancji na okna, jeśli ich producent uzależnia ją od zamontowania przez autoryzowaną firmę. Ponadto, jeśli usługę zamówimy u producenta, za okna zapłacimy niższy VAT. Niezależnie od tego, czy prace wykonamy na własną rękę (czego nie zalecamy), czy nie, poznajmy proces montażu, bo nawet najbardziej wykwalifikowanej ekipie warto patrzeć na ręce.

Montaż drzwi wewnętrznych

Montaż drzwi wewnętrznych nie stawia wykonawcy tak surowych wymogów, jak montaż okien, bo nie trzeba tu uwzględniać różnicy temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu. Niemniej jednak własnoręczny montaż to ambitne wyzwanie, więc prace najlepiej zlecić fachowcom.

Urządzamy podwórko i ogród

Kosmetyczne szlify architekta

Teresa i Adam samodzielnie założyli ogród, jednak mieli wrażenie, że brakuje mu wykończenia. Ich zdaniem wyglądał jak kobieta bez ładnej fryzury, makijażu i biżuterii. Zaradziła temu architekt krajobrazu.

Robimy kurs

Eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła

Same pompy, a szczególnie ich sprężarki, psują się niezwykle rzadko, pracując nawet przez kilkadziesiąt lat. Awarii czasem ulegają za to pompy obiegowe czy zawory, czyli elementy podlegające normalnemu zużyciu eksploatacyjnemu w każdej instalacji grzewczej. Jednak przyczyną 80–95% kłopotów w instalacjach z pompą ciepła jest wadliwe wykonanie instalacji po stronie źródła dolnego.