Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2011

Rynny i rury spustowe

Gotowych systemów rynnowych jest wiele: z tworzywa sztucznego, stali, aluminium, miedzi. Choć ich montaż nie jest skomplikowany, wymaga dużej staranności, aby elewacjom nie groziły zacieki, a ścianom – zawilgocenie.

Rynny i rury spustowe
(fot. Gamrat)
Potocznie na system odprowadzania wody z dachu mówi się „rynny”. Tymczasem rynny to tylko elementy poziome, które montuje się wzdłuż okapu. Woda spływa przez rury spustowe – czasem do specjalnego zbiornika. Do mocowania i łączenia rynien i rur spustowych używa się wpustów, kolanek, obejm, trójników, rynhaków i muf. Najlepiej kupić je w komplecie od jednego producenta, aby nie było problemów z ich doborem, a potem montażem.

 

Odradzamy montowanie rynien samodzielnie – lepiej poprosić znajomego dekarza, a jeśli takiego nie mamy – poszukać przez Stowarzyszenie Dekarzy albo popytać tych, którzy ostatnio montowali lub wymieniali rynny; zawsze też prośmy o referencje i informacje o wykonanych projektach.

Co znajdziemy na rynku?

System rynnowy powinien być wykonany z materiałów odpornych na ulewny deszcz, zamarzający śnieg i zmiany temperatury. Powinien także pasować do stylistyki domu i harmonizować z kolorem elewacji, pokrycia dachu i stolarki okiennej.

 

Orynnowanie z PVC
Swoją popularność zawdzięcza niskiej cenie i trwałości. Rynny z PVC są odporne na korozję, więc można je stosować w regionach, gdzie występują kwaśne deszcze szkodliwe dla metali oraz słone bryzy i dymy przemysłowe. Rury produkuje się z PVC barwionego w masie, dzięki czemu nie są na nich widoczne zarysowania spowodowane np. przez gałęzie.

 

Orynnowania z PVC można więc stosować w domach otoczonych drzewami i krzewami. Orynnowania z PVC montuje się szybko i łatwo dzięki specjalnym zatrzaskom oraz uszczelkom i nie trzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Elementy produkuje się w wielu kolorach, więc nietrudno je skomponować z pokryciem dachu i elewacją. Można je stosować zarówno na prostych, jak i skomplikowanych dachach, nawet z krawędziami łukowymi. Nie wymagają odnawiania.

 

Wadą PVC jest znaczna rozszerzalność termiczna. Aby rynny i rury mogły swobodnie rozszerzać się i kurczyć wraz ze zmianami temperatury, a przy tym połączenia zachowywały szczelność, łączy się je specjalnymi gumowymi uszczelkami z EPDM i uchwytami (w razie konieczności połączenia można rozmontować i zmontować powtórnie).

 

W temperaturze poniżej 10°C PVC staje się kruche i może pękać wskutek uderzeń zlodowaciałego śniegu. Pod wpływem słońca PVC może natomiast zmieniać kolor, dlatego do domów silnie nasłonecznionych lepiej wybrać orynnowanie w jasnym kolorze, dzięki czemu będzie się mniej nagrzewać i wolniej płowieć; jeśli takie orynnowania nie pasuje do kolorystyki elewacji, warto wybrać rynny, które są jasne wewnątrz.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 10/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!