Budujemy Dom 10/2014

W październikowym numerze Budujemy Dom porównujemy koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego.

Nasi Czytelnicy dzielą się informacjami dotyczących rocznych kosztów ekspolatacyjnych swoich domów

Poza tym piszemy o remoncie instalacji wodnej i kanalizacyjnej. W cyklu "Wybieramy i kupujemy" opisujemy zakup rekuperatora a w dziale "Praktyka ekspoatacyjna" przygotowaliśmy cykl reportaży na temat hydromasażu i kuchni.

Zapraszamy do lektury

Podpatrujemy i pytamy

W cenie dwóch pokoi w bloku

Ania i Krzysiek zdecydowali się na budowę domu pod miastem, bo obliczyli, że będzie kosztowała tyle samo, co dwupokojowe mieszkanie w mieście, które zamierzała kupić ich córka. Obie strony są teraz zadowolone – juniorka z pozostania w wygodnym mieszkaniu rodziców, seniorzy – z nowego podmiejskiego domku wśród zieleni.

Dom dla gości

Ponadstuletniego drewnianego domu parafialnego proboszcz chciał się pozbyć z przykościelnego terenu, ponieważ przeniósł się do wybudowanego tuż obok nowego, murowanego. Lucyna i Arek, mieszkańcy i propagatorzy kultury Podlasia, przenieśli ten zabytkowy obiekt polskiej architektury do siebie, do Zaborka nieopodal Janowa Podlaskiego.

Ogrodzenia

Dawniej właściciele domów, grodzący swoje posesje, stawiali nacisk na jakość i trwałość materiałów oraz efektowny wygląd ogrodzenia. Wybierali głównie klasyczne materiały: drewno, kamień, kutą stal. Inwestorzy, wykonujący ogrodzenie obecnie, chętnie korzystają z szerokiej gamy produktów prefabrykowanych (z betonu, metalu, drewna, PVC), ponieważ oprócz wymienionych wyżej cech, są tańsze oraz szybsze i łatwiejsze w montażu, a co najważniejsze dla przyszłych użytkowników – nie wymagają konserwacji. Współczesne materiały zastosowali niemal wszyscy nasi rozmówcy. Oto ich opinie i doświadczenia.

Hydromasaż

Niektórzy postrzegają wanny i prysznice z hydromasażem jako siedlisko chorobotwórczych bakterii i obiekty dodatkowych obowiązków domowych. Na szczęście, w sprzedaży jest wiele urządzeń, wyposażonych w nowoczesne funkcje, ułatwiające ich obsługę i pielęgnację. Nie warto zatem pochopnie rezygnować z zalet hydromasażu i dobrze jest urządzić domowe spa. Kilku użytkowników takich urządzeń opowiedziało nam, na jakie parametry zwracali uwagę, jak się sprawdzają w eksploatacji i czy ich pielęgnacja jest kłopotliwa.

Kuchnie

Dla wielu rodzin kuchnia jest sercem domu. Jeśli została prawidłowo umiejscowiona „na mapie” budynku, ergonomicznie zaprojektowana i nowocześnie wyposażona pod względem technicznym, chętniej się ją użytkuje i w niej przebywa. Jednocześnie, jak przyznali nasi rozmówcy, zaprojektowanie kuchni nie jest łatwe, z uwagi na ogrom rozmaitych szczegółów, jakie należy uwzględnić. Tym bardziej warto poznać ich praktyczne doświadczenia i opinie.

Budujemy i remontujemy

Koszty inwestycji i eksploatacji domu energooszczędnego

Nie ma jednego standardu energooszczędności, do którego wszyscy powinni dążyć. Nie sztuka przy tym zbudować dom o niskim zużyciu energii, ale bardzo drogi. Dlatego przede wszystkim musimy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego nasz dom ma być energooszczędny i poprawienie jakich jego elementów ma najwięcej sensu.

Kotły, kominki i podgrzewacze

Wybór kotła czy kominka nie może być kwestią przypadku ani pójścia na lep promocji w markecie budowlanym. Zakup odpowiedniego urządzenia trzeba starannie przemyśleć i skonsultować z fachowcem, a najlepiej z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.

Grzejniki i podłogówka

Niedostatki instalacji grzewczej skutkują nie tylko obniżeniem komfortu mieszkańców, lecz zwykle także podwyższeniem kosztów eksploatacji domu. Wykonanie odpowiedniego projektu przed rozpoczęciem prac i przestrzeganie zawartych w nim wskazówek nie daje wprawdzie stuprocentowej pewności, że wszystko będzie w porządku, ale znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo popełnienia poważnych błędów.

Elektryczność

Zanim zostaną wykonane tynki wewnętrzne, trzeba ułożyć instalację elektryczną. To właściwy moment, aby pomyśleć również o okablowaniu na potrzeby instalacji domofonowej, alarmowej, telefonicznej i sieci komputerowej. Na tym etapie jest to bardzo łatwe, a późniejsze przeróbki są kłopotliwe i kosztowne.

Budowa ogrodzeń zgodnie z prawem

Budowa ogrodzenia wokół działki wydaje się prostym zadaniem. Jednak niedopełnienie formalności w organach administracji architektoniczno-budowlanej może skutkować postępowaniem przed nadzorem budowlanym.

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Usprawnienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej polega najczęściej na wymianie orurowania i przyborów sanitarnych. Prace te wymagają przynajmniej częściowego rozkuwania ścian, dlatego przeprowadza się je podczas gruntownego remontu domu, jego modernizacji lub przebudowy. W przypadku drobniejszych napraw, likwidujących przecieki czy miejscowe niedrożności rur, zakres robót jest mniejszy.

Remont podłogi

Zakres prac przy remoncie zniszczonej podłogi najczęściej polega na wymianie samej posadzki. Czasem jednak trzeba się liczyć również z koniecznością usunięcia lub zmodyfikowania warstw podpodłogowych. Przy okazji tak gruntownego remontu, warto także poprawić właściwości akustyczne i ciepłochronność nowej podłogi.

Remont ścian wewnętrznych

Ściany w domu najczęściej są otynkowane i pomalowane. Na niektórych przyklejone są tapety i płytki ceramiczne. Z biegiem lat na tynku mogą pojawić się pęknięcia, tapeta może się odkleić, a płytki po prostu mogą się nam znudzić. Przychodzi więc pora na remont. Czasem wystarczą jedynie miejscowe naprawy, jednak w większości przypadków prace obejmują zmianę wykończenia wszystkich ścian.

Modernizacja tarasu na gruncie

Tarasy przylegające do domów niepodpiwniczonych budowane są najczęściej jako spoczywające na gruncie. Ze względu na bezpośrednie oddziaływanie na nie zmiennych warunków pogodowych, konstrukcje takie nawet po kilku latach użytkowania mogą wymagać naprawy. Remont to dobra okazja do rozbudowy tarasu, jego zadaszenia, a nawet całkowitego zabudowania i utworzenia ogrodu zimowego.

System przeciwoblodzeniowy

Prawidłowo zainstalowany system przeciwoblodzeniowy uwalnia od problemów związanych z zaleganiem śniegu i lodu na podjeździe albo tworzeniem się sopli przy rynnach. Nie trzeba tracić czasu na odśnieżanie, nie ma też ryzyka, że rynna będzie niedrożna albo urwie się pod wpływem obciążenia. Przebudowa nawierzchni bądź remont schodów to dobry moment na montaż takiego ogrzewania.

Montaż rolet zewnętrznych

Czas budowy to ciągłe wydatki. Często odkładamy wykonanie pewnych prac na później, jednak wracamy do nich po latach użytkowania domu. I tak często dzieje się z roletami zewnętrznymi.

Wybieramy i kupujemy

Podkłady pod pokrycia dachowe

Każde pokrycie dachowe wymaga ułożenia na odpowiednim podkładzie. Wariantów jest wiele – od rusztu z łat i kontrłat po różne warianty deskowania. Błędy w doborze podkładu i pokrycia są, niestety, bardzo powszechne. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Okna i parapety

Na rynku stolarki otworowej prym wiodą okna z PVC i drewna. Dostępne są także aluminiowo- -drewniane i aluminiowe, ale te ostatnie stosowane są głównie w budynkach użyteczności publicznej. Które wybrać i czy materiał jest na pewno jedynym kryterium?

Ocieplanie ścian

Wydatki na ogrzewanie stanowią kluczową pozycję wśród kosztów utrzymania domu. Aby je ograniczyć, warto zadbać o prawidłowe zaizolowanie ścian. Przez przegrody ucieka bowiem z budynku znaczna ilość ciepła. Nakłady poniesione na termomodernizację zwrócą się więc dość szybko.

Bramy garażowe

Wbudowany w bryłę domu garaż zobowiązuje. W takim usytuowaniu brama gra główną rolę w zestawieniu z elewacją frontową i stolarką otworową. Dlatego jej wybór jest niezwykle istotny – w dużej części wpływa na ostateczny efekt wizualny wykończonego domu.

Kominy

Prawie każdy dom ma przynajmniej jeden komin. To element niezbędny dla funkcjonowania kotła i kominka, a także wentylacji grawitacyjnej. Dlatego wyborem komina warto zająć się jak najwcześniej, bo trzeba go dopasować do rodzaju i mocy kotła, a późniejsze dokonywanie zmian bywa trudne.

Odkurzacze centralne

Odkurzacze centralne cenione są za wygodę, efektywność sprzątania, higieniczną i cichą pracę, a także za prostotę obsługi. Coraz bardziej przystępna cena sprawia, że tego typu urządzenia stają się realną alternatywą dla przenośnych odkurzaczy.

Rynny stalowe czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA Planuję budowę domu. Właśnie jestem na etapie podejmowania decyzji, jakie orynnowanie zastosować, z jakiego materiału ma być wykonane, jakie ma mieć wymiary. Czym kierować się przy jego wyborze?

Rekuperatory

Wentylacja z odzyskiem ciepła coraz bardziej się upowszechnia i nie sposób wyobrazić sobie naprawdę energooszczędnego domu bez tego elementu. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest prostą sprawą. Nie obejdzie się też bez pomocy inżyniera, który zaprojektuje całą instalację.

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa, zwana też podsufitką, to zabudowa okapu, której zadaniem jest chronić krokwie i folię dachową przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi oraz ptakami i owadami. Ponadto to element, który wpływa na walory wykończeniowe dachu.

Urządzamy podwórko i ogród

Ciągle kwitnący, z ciennikiem na trawniku

Edyta i Jarek mają w ogrodzie żelazny zestaw roślin, czyli łatwy w obsłudze i dekoracyjny przez cały rok. Ponieważ zawsze kolorowy ogród nie wymaga, oprócz koszenia trawnika, wiele pracy, dysponują czasem do wypoczynku, np. pod pergolą na tarasie, w drewnianej altanie, a w niedalekiej przyszłości – w oryginalnym cienniku.

Robimy kurs

Pompa ciepła – eksploatacja i konserwacja systemu z pompą ciepła

Użytkowanie pompy ciepła nie wymaga od nas właściwie żadnego wysiłku ani specjalistycznej wiedzy. W dobrze skonfigurowanym systemie, nasza aktywność może się ograniczyć do ustawiania pożądanej temperatury w domu oraz corocznego zamówienia przeglądu. Warto jednak co nieco wiedzieć o funkcjonowaniu takich instalacji, szczególnie, jeśli coś zaczyna szwankować.