Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2014

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Usprawnienie instalacji wodnej i kanalizacyjnej polega najczęściej na wymianie orurowania i przyborów sanitarnych. Prace te wymagają przynajmniej częściowego rozkuwania ścian, dlatego przeprowadza się je podczas gruntownego remontu domu, jego modernizacji lub przebudowy. W przypadku drobniejszych napraw, likwidujących przecieki czy miejscowe niedrożności rur, zakres robót jest mniejszy.


Gdy remont obejmuje wymianę rur lub rozbudowę instalacji, konieczny jest demontaż jej fragmentów i wykonanie dodatkowych podłączeń – odnóg dla nowych odcinków rur, zarówno na przewodzie wodnym, jak, i na kanalizacyjnym. Sposób postępowania zależy od rodzaju orurowania – trudno wykonać wcinkę w rury stalowe i żeliwne, a bez większych problemów można to zrobić, gdy rury są plastikowe lub miedziane.

Wcięcia w instalację wodociągową

Rury miedziane lub z tworzyw. Wcięcie w instalację z takich materiałów nie jest skomplikowane. Można to zrobić w dowolnym miejscu, usuwając fragment istniejącej instalacji i wstawiając trójnik bądź nową rurę, połączoną złączkami dostosowanymi do rodzaju materiału.

 

Rury stalowe. Wcięcie w taką instalację wiąże się z dostępem do przynajmniej dwóch złączy gwintowych – na końcach modernizowanego odcinka. Nie można bowiem naciąć gwintu na osadzonej rurze. Najpierw trzeba ją usunąć, przecinając (szlifierką kątową, piłką do metalu) i wykręcając z obu złączy gwintowanych.

 

Oczywiście, wymaga to odsłonięcia rury na całej długości i zapewnienia dostępu umożliwiającego operowanie narzędziami. Przecięcie rury nie będzie konieczne, jeśli na tym odcinku zamontowany jest śrubunek, który po rozkręceniu pozwoli na rozłączenie i wykręcenie obu części orurowania. Wstawienie nowej stalowej rury z trójnikiem do rozbudowania instalacji wymaga zamontowania śrubunku, łączącego dwa odcinki nagwintowanych rur. Przed ich wkręceniem w starą instalację trzeba dokładnie oczyścić gwint złączek, a do uszczelnienia użyć pakuł, pokrytych pastą do połączeń hydraulicznych.

 

Wymieniany odcinek można również wykonać z innego rodzaju rur (polipropylenowych PP, warstwowych PEX, miedzianych), wykorzystując do połączenia odpowiednie złączki zaciskowe lub zgrzewane, zakończone gwintem o dobranej średnicy.

Redakcja BudujemyDom
fot. Pipelife

Pozostałe artykuły