Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015

Instalacja elektryczna od podstaw

Instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest jego ważną, a niekiedy i bardzo skomplikowaną częścią. Szczegółowe rozwiązania techniczne, np. odpowiednie zabezpieczenia, to rzecz dla fachowca, a nie dla przeciętnego inwestora. Jednak to właśnie inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. A do tego niezbędne jest pewne rozeznanie w temacie.

Instalacja elektryczna od podstaw
Obecnie nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez urządzeń elektrycznych w naszym otoczeniu. Ich wszechobecność uświadamiamy sobie najlepiej w czasie dłuższych awarii zasilania. Oczywiście, nie działa wówczas oświetlenie, lodówka i inne sprzęty. Ale poza tym w domu robi się zimno, bo chociaż kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa obiegowa i tak potrzebują prądu do działania. Zaczyna też brakować wody, bowiem hydrofor nie działa. Być może jest także ciemno, ponieważ nie ma jak podnieść opuszczonych na noc rolet zewnętrznych. I jeszcze możemy mieć problem z otwarciem wrót garażowych i bramy wjazdowej (monter przecież pokazywał, jak odblokować ten napęd...).

 

Ta wyliczanka nie ma na celu straszenia apokaliptyczną wizją świata bez prądu. Chodzi o pokazanie, jak dużo jest w naszym otoczeniu urządzeń, które nie działają bez prądu. A najpewniej z czasem będzie ich przybywać. Przecież 20 lat temu i otwierana pilotem brama była rzadko spotykanym luksusem.

 

Dlatego właśnie planując instalację elektryczną, powinniśmy myśleć nie tylko o naszych obecnych potrzebach, lecz również o przyszłości. Tak, żeby instalacja elektryczna mogła bez remontu i rozbudowy posłużyć naprawdę długo.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!