Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016

Ceramika poryzowana

Podstawowym składnikiem ceramiki budowlanej jest glina. Wykorzystuje się ją od tysiącleci, bo dzięki swym właściwościom tworzy trwałe i ciepłe materiały budowlane. O walorach ceramicznych cegieł i dachówek, ich trwałości i wytrzymałości, można przekonać się podziwiając wiele zabytków architektury. Do dziś w różnych zakątkach świata spotyka się historyczne obiekty z cegły, które możemy podziwiać przede wszystkim dlatego, że wykonane zostały przed wiekami z tak trwałego budulca.

Najnowocześniejszym dziś rozwiązaniem do budowy ścian z ceramiki są pustaki poryzowane. Określenie to pochodzi od drobnych przestrzeni (porów), jakie wypełniają ceramiczne ścianki bloczka. Oprócz nich wewnątrz wyrobów znajdują się precyzyjnie zaprojektowane układy kanałów (drążeń). Dzięki temu materiał ten jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym.

 

Elementy poryzowane mogą służyć do budowy domów jednorodzinnych, ale również do wznoszenia wielokondygnacyjnych konstrukcji. Mimo swoich dużych rozmiarów są lekkie, spełniają także wszystkie konstrukcyjne wymagania wytrzymałościowe. Boczne zamki, czyli pióro-wpust, dodatkowo ułatwiają osiąganie szybkiego tempa prac. Mur nabiera jednorodnego charakteru ceramicznej ściany o minimalnym ryzyku powstawania mostków termicznych.

 

Ceramika jest materiałem zupełnie niepalnym. Nigdy nie jest źródłem pożaru, dając mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Solidne, ceramiczne ściany przez wiele godzin mogą opierać się niszczącemu działaniu ognia, skutecznie chroniąc życie i mienie domowników. Gdyby jednak doszło do pożaru, to ceramika, która sama jest wytwarzana w bardzo wysokiej temperaturze, nie wydziela wówczas żadnych szkodliwych substancji.

Mirosław Rzeszutko
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!