Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2016

Oświetlenie zewnętrzne domu

Nadeszła jesień i chętnie spędzamy w ogrodach ostatnie ciepłe dni. Szybko jednak robi się ciemno, dlatego tak dużą rolę odgrywa teraz zewnętrzne oświetlenie domu.

Wszystko zaplanowane

Oświetlenie ogrodowe jest nie mniej istotne od domowego. Podczas planowania traktuje się je podobnie, jak to wewnątrz budynku. Ogrody, tak jak domy czy mieszkania, dzielą się na wnętrza (strefy), które wymagają różnego rodzaju lamp. Produkty przeznaczone do użytku na zewnątrz mają bogate wzornictwo, więc bez trudu można dobrać oprawy w odpowiednim stylu. Stosuje się w nich rozmaite źródła światła i rodzaje sterowania (ściemniacze, czujniki ruchu, zmierzchu itd.). Prąd do ogrodu prowadzi się z budynku, układając od razu całą instalację w obrębie posesji. Najpóźniej trzeba to zrobić przed ułożeniem nawierzchni czy zasianiem trawnika, aby nie ingerować weń podczas układania kabli w wykopach.

 

Projekt instalacji zasilającej oświetlenie, oraz prace montażowe, należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Warto też poprosić architekta krajobrazu o rozplanowanie lamp i sporządzenie wizualizacji przedstawiającej, w jaki sposób emitowane przez nie światło będzie rozkładać się o zmroku. Źle dobrane i nieodpowiednio rozmieszczone źródła światła, zamiast oświetlać teren i podkreślać jego walory, będą oślepiać domowników i eksponować to, co nie jest dekoracyjne.

Lampki, latarnie, reflektory

Lampy i inne urządzenia elektryczne montowane w ogrodzie muszą być przystosowane do montażu na zewnątrz, a zatem wyposażone w szczelną, trwałą obudowę, zapewniającą odporność na długotrwałą wilgoć, strugi deszczu, mróz, zmiany temperatury, podmuchy wiatru, uszkodzenia mechaniczne, zaś w przypadku opraw montowanych w nawierzchni – także na nacisk.

Małgorzata Kolmus
FOT. MILANTEX

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!