Budujemy Dom 11-12/2009

Przez światowe media przetoczyła się ostatnio informacja o zagrożeniach dla zdrowia, jakie niesie kąpiel pod prysznicem. Źródłem przerażających wieści były opublikowane niedawno wyniki badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców nad słuchawkami prysznicowymi, w których bytują ogromne ilości bakterii wywołujących choroby płuc.

I my zabieramy zdanie w dyskusji – w celu rzetelnego naświetlenia problemu zgromadziliśmy publikacje amerykańskie, zwróciliśmy się o opinie do specjalistów ze świata nauki i medycyny oraz producentów natrysków. Dzięki temu stworzyliśmy dossier (str. 14) pozwalające wyrobić sobie  pogląd na temat rzeczywistych zagrożeń zdrowia, których źródłem może być kąpiel pod prysznicem.

Co ponadto w „Budujemy Dom”. Tradycyjnie tematem przewodnim listopadowo-grudniowego wydania są remonty i modernizacje, które możemy przeprowadzić w domu. W ostatnim tegorocznym numerze magazynu odnajdziemy więc informacje na temat adaptacji poddasza i piwnicy na cele mieszkalne oraz artykuły poświęcone wymianie okien i drzwi, remontowi orynnowania, modernizacji instalacji c.o. i  instalacji elektrycznych.

Reportaż

Dom pełen techniki

– Nasz dom był wielokrotnie prawdziwym poligonem doświadczalnym dla instalatorów – mówi Adam Witkowiak, właściciel firmy Clima Komfort, zajmującej się od 15 lat instalacjami do osuszania powietrza, wentylacyjnymi oraz grzewczymi z pompami ciepła. – Ilekroć wprowadzaliśmy do naszej oferty jakąś nowość, zazwyczaj pierwsze próby były przeprowadzane właśnie tu w Białym Borze. Instalatorzy uczyli się praktycznych niuansów montażu, a ja miałem okazję sprawdzić, czy nasza oferta jest naprawdę dobra.

Dom energooszczędny - poradnik

Termomodernizacja

Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi. Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy.

Temat numeru

Adaptacja poddasza

Obecnie w Polsce dostępne są już mieszkania lub domy jednorodzinne. Problemem jest jednak bardzo wysoka cena zmuszająca zwykłych obywateli do zapożyczania się i spłacania kredytów przez kilkanaście lub więcej lat. Znacznie tańszym rozwiązaniem może być adaptacja strychów na cele mieszkaniowe, zarówno tych w domach jednorodzinnych, jaki i w budynkach wielorodzinnych.

Adaptacja piwnicy

Pomimo że obecnie unika się budowania podpiwniczonych domów jednorodzinnych, to jednak istnieje jeszcze wiele takich budynków. Nowi właściciele lub dorosłe dzieci inwestorów zwykle chcą je zmodernizować. Nie tylko ocieplić, ale także dostosować pomieszczenia do nowych funkcji. Wtedy okazuje się, że w niewielkich budynkach powierzchnie piwnic warto lepiej wykorzystać. Można np. umieścić w nich domową siłownię, saunę, pokój do pracy, a nawet pokoje mieszkalne.

O budowaniu

Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne

Urządzenia elektroniczne pomagają chronić dom przed włamaniem czy pożarem. Mogą też zapewniać współpracę różnych instalacji domowych. Spośród domowych zabezpieczeń elektronicznych najczęściej stosuje się domofony lub wideo-domofony oraz systemy alarmowe. Natomiast instalacje nazywane inteligentnymi umożliwiają zaawansowane sterowanie praktycznie wszystkimi urządzeniami domowymi i ich wzajemną współpracę.

Remont i modernizacja

Wymiana okien i drzwi

Z wymianą okien i drzwi zewnętrznych lepiej nie czekać do zimy, bo prace montażowe można prowadzić w temperaturze nie niższej niż –10°C. Zatem to ostatnie chwile na wymianę stolarki!

Wymiana pokrycia azbestowego

Szacuje się, że mamy w kraju kilka miliardów metrów kwadratowych pokryć dachowych z płyt cementowo-azbestowych nazywanych eternitem. Materiał ten zawiera 12–15% azbestu – minerału, który okazał się szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Czeka nas więc ogólnokrajowa akcja rozbiórkowa.

Wymiana orynnowania

Korozja, opady śniegu, silne wiatry i uszkodzenia mechaniczne – wszystko to sprawia, że z czasem rynny się zużywają i wymagają napraw lub wymiany.

Modernizacja instalacji c.o.

Sezon zimowy bezlitośnie ujawnia wszelkie niedoskonałości instalacji grzewczej. Warto je przeanalizować, zaplanować ewentualne zmiany i udoskonalenia, by na wiosnę przystąpić do pracy.

Remont komina

Komin ulega różnorodnym uszkodzeniom, które mogą zakłócić jego pracę, powodować niszczenie okładzin, a także ścian, do których przylega, i w ten sposób zeszpecić budynek. Czasem, zamiast remontować stary komin, lepiej postawić nowy. Albo zmienić kocioł na taki, który może się obejść bez komina.

Modernizacja instalacji elektrycznej

Na wymianę instalacji elektrycznej najczęściej decydujemy się wtedy, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń. Przestarzała instalacja jest nie tylko niewygodna, ale też niebezpieczna. Wymiana instalacji elektrycznej to spore przedsięwzięcie, obejmujące cały dom – gniazda i źródła światła są w każdym pomieszczeniu. Zakres prac zależy od tego, na ile stara instalacja odbiega od obecnych standardów.

Remont ścian wewnętrznych

Jak sprawnie i fachowo wykończyć lub odnowić ściany wewnętrzne? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule. Wszystko o produktach i czynnościach ułatwiających prace wykończeniowe – tynkowanie, wygładzanie, malowanie, tapetowanie ścian wewnętrznych. Sprawdź najlepsze rozwiązania i najnowsze produkty!

Wymiana bramy garażowej

Dawniej wymiana bramy garażowej, sprowadzała się do demontażu starych skrzydeł i zawieszenia nowych. Dziś mamy większy wybór i większe możliwości, a więc zadanie nie jest już tak proste. Jak spośród bogatej oferty rynkowej wybrać najwygodniejsze rozwiązanie? Oto nasze podpowiedzi.

Dobudowa ogrodu zimowego

Ogród zimowy to nie tylko miejsce do odpoczynku wśród bujnej zieleni nawet podczas chłodów. To także bufor termiczny, który zimą chroni dom przed utratą ciepła, a latem – przed upałami.

Dom z pompą ciepła - kompleksowy poradnik

Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła

Termin RETROFIT oznacza ogólnie zastosowanie nowoczesnej technologii w starych systemach, a w naszym przypadku zastosowanie pomp ciepła w starych domach. Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria

Reportaż z budowy

Pompa ciepła w miejsce kotła

Modernizacja ogrzewania w domach jednorodzinnych, która polega na zamianie tradycyjnych źródeł na pompę ciepła, nie jest na razie zjawiskiem częstym. Na podobną inwestycję decydują się przeważnie właściciele domów, w których kotły węglowe, gazowe czy olejowe zaczęły odmawiać posłuszeństwa. Zamiast prostej wymiany polegającej na zastąpieniu starego urządzenia podobnym nowym, decydują się na rozwiązanie nowocześniejsze i łatwiejsze w eksploatacji.

Dossier

Kąpiel pod prysznicem

Przez wszystkie media światowe przetoczył się niedawno news o zagrożeniu dla zdrowia kąpiących się pod prysznicem. Przerażające wieści miały swój początek w amerykańskich badaniach nad główkami (słuchawkami) prysznicowymi, w których bytują bakterie wywołujące choroby płuc.