Budujemy Dom 11-12/2010

Tradycyjnie, listopadowe wydanie Budujemy Dom poświęcamy tematyce remontu i modernizacji. Jest to tematyka aktualna nie tylko dla mieszkańców starych domów, ale również dla budujących nowy dom, bo często wskutek popełnionych podczas budowania błędów pierwsze naprawy trzeba zrobić jeszcze przed zasiedleniem budynku.

W tym numerze podpowiadamy jak zaplanować remont w domu. Tak, aby ustrzec się błędów. Jakie nowoczesne technologie warto przy tej okazji zastosować. Chociażby tak popularne ostatnio – kotły kondensacyjne, rekuperatory czy pompy ciepła. Czy zawsze i za wszelką cenę warto je mieć w swoim domu? O tym w numerze! Ponadto poradzimy jak zabrać się do: wymiany okien, elektryki, ogrzewania i jak mądrze naprawić lub wymienić pokrycie dachu. Również to z azbestu.

W nowym dziale NASZ WYBÓR przeczesując setki stron internetowych zdobywamy dla Państwa istotne parametry konkretnych produktów. W tym numerze są to: agregaty prądotwórcze oraz zmywarki do naczyń. Opisujemy najważniejsze cechy produktów oraz podajemy w formie tabelarycznej wszystkie istotne parametry pozwalające dokonać właściwego wyboru. Naszego wyboru.

 

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Kilka kilometrów od syna

Spora odległość od miasta oraz brak nowoczesnych mediów na rekreacyjnej działce nad Narwią sprawił, że Elżbieta i Maciej nie chcieli zamieszkać na niej na stałe. Woleli ją sprzedać i zbudować dom gdzie indziej. Bliżej miasta i bliżej syna.

Własne 140 m2

Obecnie seniorzy i ich dorosłe dzieci wolą mieszkać osobno. Nawet za cenę budowy i ponoszenia większych kosztów utrzymania nie jednego, a dwóch osobnych gospodarstw domowych.

Dom eksperta

Dom na skraju puszczy

Trzy lata temu Tomasz Bzymek wybudował dom w podwarszawskiej miejscowości Czeczotki, położonej w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Zamieszkał w nim z żoną Moniką oraz synami – czteroletnim Igorem i sześcioletnim Konradem. Pełnoprawnymi domownikami są również dwa rodowodowe psy rasy golden retriever: Bugi i Bali.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?

Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników, niestety krążące w Internecie opinie często opierają się na półprawdach.

Temat numeru

Adaptacja poddasza - Więcej miejsca do mieszkania

Adaptacja poddasza na mieszkanie wymaga przeprowadzenia niezbędnych zmian. Ich zakres oraz koszty zależą od m.in. od nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i innych elelemntów dachu. Choć zadanie może okazać się niełatwe, warto rozważyć zainwestowanie od kilkudziesięciu do stu tysięcy złotych w powiększenie domu o ok. 50% lub wygospodarowanie niezależnego mieszkania.

Adaptacja piwnicy - Kino domowe, fitness, bilard, sauna, a może...basen

Większość dawniej budowanych domów jest podpiwniczonych. Zwykle pomieszczenia pod parterem wykorzystywano na pralnię, spiżarnię, kotłownię i skład opału. Ale wcale tak nie musi być. Przestrzeń w piwnicy można wykorzystać w bardziej efektywny sposób, organizując w niej np. domowe centrum rozrywki i relaksu.

Remont i modernizacja

Docieplenie ścian zewnętrznych

Ogrzewanie coraz droższe... Może opłaciłoby się docieplić ściany? Tego nie należy zgadywać. Audyt energetyczny wykaże, czy warto.

Remont ścian wewnętrznych: naprawianie, malowanie, tapetowanie

Gdy wprowadzamy się do domu lub mieszkania, jedną z podstawowych rzeczy, jakie musimy wykonać w pierwszej kolejności, jest wykończenie lub odnowienie ścian wewnętrznych. Trzeba przy tym pamiętać, że ściany wewnętrzne to nie tylko tynki, gładzie czy płyty gipsowo- -kartonowe, ale również warstwa wierzchnia, którą może stanowić farba, tapeta czy okładzina z paneli lub płytek ceramicznych. Podpowiadamy w jaki sposób wykończyć lub wyremontować ściany, aby służyły nam one latami oraz jakie przygotować na to fundusze.

Wymiana okien i drzwi

Wybór, zakup i montaż – tak w skrócie można przedstawić trzy główne zadania przy inwestycji w wymianę stolarki otworowej. Dwa pierwsze należą do inwestora, trzeci bezwzględnie do fachowców.

Naprawa lub wymiana pokrycia dachowego i orynnowania

Po ostatniej bardzo śnieżnej zimie nasze dachy doznały wielu szkód. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pokrycia lub orynnowania, ich przedzimową kontrolę najlepiej powierzyć dekarzowi.

Wymiana pokrycia azbestowego

W Polsce kilka miliardów m2 pokryć dachowych wykonanych jest z płyt cementowo-azbestowych, popularnie nazywanych eternitem. Azbest uznawany jest za wysoce chorobotwórczy, a zagrożenie dla zdrowia pojawia się w przypadku uszkodzenia płyt, na przykład podczas demontażu. Pamiętajmy o tym, wszak prawo nakłada obowiązek ich wymiany do końca 2032 roku

Modernizacja systemu ogrzewania budynku

Planując remont instalacji grzewczej, najczęściej planujemy wymianę kotła. Jednak dobrze działająca instalacja c.o. musi tworzyć spójną całość. Czasem poświęcając więcej uwagi innym elementom, można osiągnąć lepszy efekt, niż zmieniając samo źródło ciepła.

Remont lub wymiana komina

Stary komin po latach eksploatacji często wymaga remontu lub nawet wymiany. Niekiedy okazuje się też, że brakuje kanałów, a chcemy np. wybudować kominek.

Remont instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej

Wymianę instalacji wodociągowej albo kanalizacyjnej uważa się za domowy kataklizm. Czy powodem zmian są cieknące rury, czy plany modernizacji łazienki, nie obawiajmy się: zaplanujmy tylko dobrze roboty i wybierzmy solidnego wykonawcę.

Modernizacja instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne z lat 80. i starsze w większości przypadków wymagają wymiany lub co najmniej modernizacji. Dlaczego? Głównie dlatego, że rozprowadzano je na tzw. jednym kablu, używano aluminiowych przewodów, które murowano w bruzdach bez peszli, wywołując efekt „kopiących” ścian, a przydział mocy ograniczano prawem. To wszystko sprawia, że przestarzałe instalacje są poważnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia domowników.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Właściciele domów, do których ktoś się włamał, często czują się, jakby sami zostali napadnięci. By uniknąć takiej sytuacji, warto potraktować remont domu jako okazję, aby poprawić odporność domu na włamanie.

Centralne odkurzanie

W ciągu ostatnich kilku lat system centralnego odkurzania bardzo się spopularyzował. Nie bez powodu. Jego największe zalety to wygoda, bezgłośna praca oraz całkowita eliminacja z pomieszczeń nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy mieszkają z nami alergicy.

Wymiana bramy garażowej

Wymienić na uchylną, segmentową czy rolowaną? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? Jakie zabezpieczenia zastosować w garażu? A może dokupić też drzwi do domu pasujące do nowej bramy?

Nasz wybór

Agregaty prądotwórcze

Ranek. Czemu tak zimno?! Szybki prysznic powinien nas rozgrzać i obudzić. Nic z tego, brak wody. Chwytamy za pilot, by włączyć telewizor – może powiedzą, co to za kataklizm. Zero reakcji. Radio milczy, w telefonie głucho. Na kuchence nie da się przyrządzić jajecznicy, ekspres nie raczy nas kawą, a na domiar złego lodówka płynie. Nieumyci, głodni, zmarznięci i niedoinformowani znajdujemy w ciemnościach garażu samochód. Ten jeden nas posłuchał i zapalił, ale cóż z tego, jeśli brama ignoruje sygnał z pilota. Czy ta noc przeniosła nas sto lat wstecz?! Niezupełnie. Po prostu wysiadł prąd...

Zmywarki

Wielu z nas pamięta czasy, kiedy posiadanie zmywarki stanowiło rzadko spotykany przejaw ekstrawagancji, a przynajmniej urządzenia te były uznawane za mało praktyczną osobliwość, wnoszącą do kuchni więcej komplikacji niż pożytku. Dzisiaj zmywarki to podstawa AGD, której nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż powszechnością użycia niemalże dorównały pralkom, zaś większość ludzi, którzy niegdyś byli niechętni tym urządzeniom, dziś nie wyobraża sobie bez nich życia.

Poradnik urządzania ogrodu

Kostka brukowa

Trakty ogrodowe służą nie tylko komunikacji: dobrze zaplanowane uatrakcyjniają ogród. Bogaty asortyment kostki brukowej pozwala na dobranie jej odpowiednio do otoczenia i przeznaczenia nawierzchni.

Fińska kota i chata rybaka

Warto postarać się, by ogród był „czynny” przez cały rok, a nie tylko przez jego część. Jeśli zbudujemy chatkę z grillem i piecem chlebowym albo fińską kotę, ogród nawet jesienią i zimą będzie służyć do organizowania spotkań w plenerze.

Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła

Wymiana kotła c.o. na pompę ciepła

Wymiana kotła olejowego na pompę ciepła to obecnie najbardziej typowa operacja modernizacyjna w starych domach europejskich. Przodują w tym Szwecja, Szwajcaria, Niemcy i Austria. Nas zmusi do tego Unia Europejska, tak samo jak dzieje się z wymianą żarówek. Już za kilka lat w UE będą wycofane z rynku urządzenia grzewcze niemieszczące się w klasie A, do której należą tylko pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły kondensacyjne.

Reportaż

Świadomy wybór

– Gdybym ponownie budował dom, to do jego ogrzania z całą pewnością wybrałbym po raz kolejny pompę ciepła – stwierdza Andrzej Rożek mieszkający w jednej z podbydgoskich wiosek. – Stałem się również propagatorem tych urządzeń. Wielu znajomych skorzystało z moich doświadczeń, a...