Budujemy Dom 11-12/2011

Znane są przypadki zalania przez skropliny całego poddasza w ciągu jednej nocy, w czasie której nastąpiło ochłodzenie lub w czasie której ogrzała się zamarznięta skroplina zbierająca się w termoizolacji przez dłuższy okres budowy. Przyczyną tego zjawiska jest niezastosowanie lub błędne wykonanie izolacji paroszczelnej i paroprzepuszczalnej.

Ponieważ tematyka ta budzi wiele kontrowersji, i nagminnie popełniane są błędy podczas ocieplania poddasza, zapraszam do lektury tekstów: Skropliny czy przeciek (str. 88) oraz Konieczne przestrzenie wentylacyjne (str. 84). Wyjaśniamy w nich w prosty i przejrzysty sposób jak powinna być zbudowana połać dachu na poddaszu oraz jakie zjawiska fizyczne w niej zachodzą. Warto mieć tę wiedzę – ograniczy nam to później niepotrzebnych stresów oraz pozwoli zaoszczędzić niemałe pieniądze w przypadku konieczności remontu.

W Budujemy Dom 11-12/2011 przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy poradnik o tym jak zaprojektować skuteczną ochronę swojej posesji. Odpowiedzieliśmy na najczęściej pojawiające się pytania na temat różnych systemów zabezpieczeń. Czytając nasz poradnik, mogą Państwo sami w prosty sposób ocenić poziom zagrożeń dla swojego domu i posesji oraz zaplanować działania im zapobiegające. Zapraszam do lektury.

Ernest Jagodziński

W Ulubionym Kiosku

Dostaw Gratis

Podpatrujemy i pytamy

Dwa mieszkania w jednym domu

Kupno osobnych mieszkań dla syna i matki było sporo droższe od kupna wspólnej działki i budowy wielopokoleniowego domu. Dlatego zdecydowali się ponownie zamieszkać razem, ale na oddzielonych od siebie przestrzeniach.

Trzy poziomy na skarpie

Otrzymana w darowiźnie działka pozwoliła Basi i Pawłowi bardziej doinwestować budowę domu. Ale muszą do niego dojeżdżać 30 kilometrów.

Dom w dziesięć miesięcy

Ewa i Marcin lub też EWA_&_MARCIN – jeśli ktoś woli nick z internetowego forum – wybudowali swój dom w miejscowości leżącej w pobliżu Zielonej Góry. Od granicy ich działki do centrum miasta jest około dziesięciu kilometrów. Miejsce jest naprawdę niezwykłe. Są blisko cywilizacji, a jednocześnie rankiem z okien kuchni mogą obserwować sarny pasące się na skraju lasu. Ostatnio Marcin widział lisa, a na podwórku przy domu odbyła się poważna narada kilku dzięciołów

Ochrona i zabezpieczenie domu - w pytaniach i odpowiedziach

To, co najwartościowsze: nasze myśli, doświadczenie i wiedzę, trudno ukraść. Jednak po wizycie złodzieja to nie strata telewizora, mikrofalówki i biżuterii boli najbardziej. Największe straty powstają w psychice. Widok zniszczeń, śladów obecności włamywaczy – zostaje w człowieku i boli. Czy można się przed tym ustrzec? Na najczęściej pojawiające się pytania odpowiada nasz ekspert Stefan Jerzy Siudalski.

Drewutnie

Mimo rosnących cen drewna, ogrzewanie domów żeliwnymi kozami lub wkładami wciąż jest popularne. Im bardziej drożeje drewno kominkowe, tym więcej użytkowników decyduje się na jego samodzielne przygotowanie do palenia oraz sezonowanie w przydomowych drewutniach. Wkład własnej pracy pozwala utrzymać ekonomiczną opłacalność korzystania z takiego źródła ciepła.

Sauny

Sauna to doskonały sposób na odprężenie i zregenerowanie sił. Gorące powietrze działa relaksująco, wzmacnia i oczyszcza organizm, poprawia zdrowie i urodę. Terapia gorącym powietrzem hartuje i ma zbawienne działanie również na nasze samopoczucie. Któż z nas więc nie marzy, by móc korzystać z dobrodziejstw sauny we własnym domu. Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych marzenia te realizuje i dzieli się z naszymi czytelnikami doświadczeniami z użytkowania domowej sauny.

Odkurzacze centralne

Użytkownicy odkurzacza centralnego są zazwyczaj tak bardzo z niego zadowoleni, że nie wyobrażają sobie powrotu do tradycyjnego, nawet w najbardziej nowoczesnej wersji. Nic w tym dziwnego, ponieważ centralne odkurzanie jest ciche, wydajne i bardzo wygodne. Jest korzystną technologią dla alergików, a obawy przed zarazkami osadzającymi się w rurach są bezpodstawne. Co prawda trzeba się przygotować na wydatek kilku tysięcy złotych, jednak w nowo budowanych budynkach tę instalację wykonuje się w dwóch etapach, co skutecznie pozwala rozłożyć koszty w czasie.

Bezpieczeństwo domu

Prawdą jest opinia, że domu nie da się stuprocentowo zabezpieczyć przed włamaniem. Po co więc w ogóle podejmuje się takie starania? Otóż dlatego, że współczesne technologie pozwalają skutecznie zniechęcić złodziei albo przynajmniej wydłużają podjętą przez nich próbę włamania. Istnieją nowoczesne zabezpieczenia, których sforsowanie wymaga sporo czasu oraz użycia specjalistycznych i hałaśliwych narzędzi. Dzięki nim uzyskujemy czas na interwencję firmy monitorującej budynek albo sąsiadów.

Remontujemy i modernizujemy

Wymiana okien

Planując wymianę okien w domu, dobrze jest przeprowadzić remont przed nastaniem zimy. Raz, że pozwoli nam to zaoszczędzić na ogrzewaniu, dwa – wymiany stolarki okiennej nie powinno dokonywać się przy ujemnej temperaturze.

Docieplenie ścian zewnętrznych

Ściany są zwykle najważniejszym źródłem strat ciepła. To konsekwencja ich dużej powierzchni i często zbyt słabej termoizolacyjności. Rzeczywistą izolacyjność cieplną pogarszają jeszcze liczne i duże mostki termiczne, czyli miejsca o większych stratach ciepła niż reszta przegrody. Najlepszym środkiem zaradczym jest zwykle ocieplenie ścian – dodanie lub pogrubienie termoizolacji.

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania

Przed zimą warto dokładnie obejrzeć dach i orynnowanie. Uszkodzenia? Nieszczelności? Lepiej nie czekać na wiosnę i już teraz je naprawić, a jeśli się nie uda – pokrycie dachu i orynnowanie wymienić na nowe.

Wentylacja dachu

W polskim klimacie nieuniknione jest powstawanie skroplin w dachu. Ważne by jeśli powstaną ku temu odpowiednie warunki, miały szansę na odparowanie i aby w rocznym bilansie wilgoci więcej jej wyszło z dachu, niż w nim pozostało. Podstawowym sposobem uzyskania takiego efektu jest wentylowanie dachu.

Wilgoć na poddaszu - Skropliny czy przeciek?

Gdy na poddaszu pojawiają się zacieki, zwykle odpowiedzialnością obarcza się dekarza, upatrując przyczyny w nieszczelnym pokryciu. A to nie zawsze jest słuszne. W naszym klimacie równie prawdopodobne jest powstanie zacieków wewnątrz dachu.

Modernizacja instalacji grzewczej

Zanim przystąpimy do remontu i modernizacji powinniśmy koniecznie odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego go w ogóle robimy? Bez tego nigdy nie będziemy zadowoleni z efektów i bardzo prawdopodobne, że znaczną część pieniędzy wydamy bez sensu, np. wymieniając kocioł na urządzenie, co prawda ekonomiczne, ale dla nas zbyt uciążliwe w obsłudze. Albo dla odmiany – wygodne, ale zbyt drogie w eksploatacji.

Wymiana instalacji wod.-kan.

Jeśli chcemy jedynie wymienić stare rurociągi i przybory sanitarne, to sytuacja jest stosunkowo prosta. Jednak remont często wiąże się z wygospodarowaniem nowej łazienki albo przynajmniej innym ustawieniem sanitariatów, a to już poważne zmiany.

Nowa instalacja elektryczna

Instalacje elektryczne sprzed kilkudziesięciu lat nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i nie radzą sobie z zasilaniem sprzętów, w które wyposażony jest współczesny dom – na wymianę instalacji najczęściej decydujemy się, gdy zaczyna brakować gniazd, a przeciążenia utrudniają użytkowanie nowych urządzeń.

Remont ścian wewnętrznych

Remont ścian wewnętrznych to nie tylko odmalowanie. Czasem trzeba zeskrobywać stare farby albo tapety, wyrównywać powierzchnię gładzią gipsową, naprawiać tynk albo skuć stary i tynkować ściany od nowa.

Wymiana posadzki

Nową posadzkę możemy ułożyć na starej lub po usunięciu starego pokrycia. Czasem konieczna jest zarówno wymiana posadzki, jak i głębszych warstw podłogowych. Zakres prac zależy więc głównie od stanu istniejącej podłogi, ale znaczenie ma także rodzaj planowanego wykończenia.

Remont komina

Uszkodzeń komina nie należy lekceważyć, bo źle funkcjonujący stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia domowników – przez jego nieszczelności do pomieszczeń mogą wnikać trujące gazy, głównie tlenek węgla (czad).

Wybieramy i kupujemy

Kabiny prysznicowe z hydromasażem

Gdy słyszymy słowo „hydromasaż”, najczęściej przed naszymi oczami stają wypełnione bąbelkami balie z salonów spa, zaś zwrot „hydromasaż w domu” przywodzi na myśl wyposażoną w odpowiedni system wannę. Tymczasem, pod tymi hasłami kryją się również kaskady i bicze wodne, które spotkać można w tychże salonach oraz na dobrych basenach, a także ich domowy odpowiednik – prysznic z hydromasażem. W poniższym artykule przybliżamy możliwości takich systemów i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Urządzamy podwórko i ogród

Z rozmachem i dystansem... do sąsiadów

Niemal każdy dom w ogrodzie ma taras, jednak nie wszędzie jest tak duży i funkcjonalny, jak u pana Tomka.

Robimy kurs

Wymiana kotła na pompę ciepła

Dobór i instalacja pompy ciepła w remontowanym domu to pod wieloma względami trudniejsze zadanie niż wykonanie instalacji grzewczej w dopiero powstającym budynku. Po prostu swoboda działania jest mniejsza i dlatego trzeba przede wszystkim znaleźć dobrego projektanta i instalatora.