Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2016

Remont elewacji

Rozważając remont elewacji najlepiej od razu uwzględnić wykonanie dodatkowego ocieplenia, a najlepiej szerszego zakresu prac termomodernizacyjnych mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię. Oszczędzanie, to nie tylko obwiązujący od lat trend, ale przede wszystkim ograniczenie kosztów ogrzewania budynku, co w naszym klimacie oznacza ok. 6 miesięcy opłat za ciepło.

Wprawdzie jesień to już ostatni dzwonek na wszelkie prace renowacyjne na zewnątrz budynku, ale jednocześnie jest to okres, kiedy zaczynamy płacić rachunki za ogrzewanie i odczuwać ich wzrost wraz z obniżaniem się temperatury na zewnątrz. W starych domach zwykle nie tylko wydatki na ciepło są problemem, ale również uzyskanie zadowalającego komfortu cieplnego. Jesienno-zimowy sezon jest więc odpowiednią porą na zaplanowanie termomodernizacji na cieplejsze miesiące następnego roku.

OCENA TECHNICZNA BUDYNKU LUB AUDYT

Przed rozpoczęciem prac remontowych dobrze jest zlecić wykonanie oceny technicznej budynku w kontekście prac, jakie planujemy i zweryfikować ich zakres z możliwościami finansowymi. Pozwoli to właściwie zaplanować roboty i zoptymalizować wydatki. Wykonanie takiej oceny warto powierzyć rzeczoznawcy. Jego opinia powinna zawierać analizę stanu obecnego oraz zalecenia, co zrobić, by w racjonalny i efektywny sposób przeprowadzić remont elewacji budynku. Może okazać się bowiem, że oprócz malowania lub ułożenia nowego tynku, należy budynek ocieplić i przy tej okazji wymienić okna. Kluczową kwestią będzie grubość ocieplenia – zbyt cienka jego warstwa nie spełni swojej roli, może natomiast powodować kondensację i wykraplanie się pary wodnej w ścianach.

 

Nie znaczy to jednak, że grubość ocieplenia można dowolnie zwiększać. Powyżej pewnej grubości nakłady ponoszone na materiały nie przynoszą oczekiwanych oszczędności. Może wręcz się okazać, że zainwestowane pieniądze w przesadnie grubą termoizolację nigdy się nie zwrócą. Zwłaszcza, że praktyka pokazuje, że budynki już kiedyś ocieplone po kilkunastu latach trzeba ponownie ocieplić, wymieniając starą termoizolację. Dlatego tym bardziej zasadne jest wykonanie analizy stanu technicznego budynku, a nawet audytu.

 

Audyt termomodernizacyjny jest już szczegółową ekspertyzą, zawierającą – oprócz oceny budynku (w kontekście zużycia energii) – również analizę systemu grzewczego. Na podstawie tych informacji audytor optymalizuje zakres termomodernizacji i przedstawia jej kosztorys. Audyty powszechnie wykonuje się dla budynków użyteczności publicznej. W damach jednorodzinnych nie jest on wymagany, ale warto z takiej usługi skorzystać, by mieć pewność, że racjonalnie wydamy pieniądze. Koszt analizy rzeczoznawcy zależy od skomplikowania budynku i zakresu opracowania.

Tomasz Rybarczyk
fot. T. Rybarczyk

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!