Budujemy Dom 11-12/2017

Niektórzy twierdzą, że remont się nigdy nie kończy. To znaczy - kończy się wtedy, gdy skończą się pieniądze na niego przewidziane. Jest w tym trochę prawdy. Dlatego dobrze jest przeprowadzić wcześniej niezbędne kalkulacje oraz zrobić dobry plan działań. I o tym wszystkim przeczytacie Państwo w tym numerze.

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Zamiast peerelowskiego klocka

Podczas rozbudowy, Czesia i Mietek starali się tak zaprojektować bryłę i elewacje, żeby socjalistyczna kostka zniknęła pod nowszymi rozwiązaniami stylistycznymi i cały budynek prezentował się nowocześniej, ale jednocześnie długo opierał się modom.

Przytulony do ogrodu botanicznego

Monika i Robert lubią przebywać wśród ludzi i absolutnie nie wyobrażają sobie domu-pustelni gdzieś daleko od miasta, pod lasem. Na kameralnym osiedlu bliźniaków z rozmysłem wybrali wariant z najmniejszym metrażem.

Domofony, wideodomofony, alarmy w istniejącym domu

Domofon i prosty alarm to dziś właściwie standard. O ile jednak montaż tych instalacji na etapie wznoszenia budynku nie stanowi żadnego problemu, to już przeprowadzenie prac w wykończonym domu może być sporym wyzwaniem.

Pomysły na nowe ogrodzenie

Gdy zauważymy pierwsze oznaki niszczenia bramy wjazdowej lub ogrodzenia, nie zwlekajmy z remontem. Jeśli w porę przystąpimy do renowacji powierzchni czy naprawy uszkodzeń, unikniemy konieczności wymiany przęseł albo podmurówki.

Odkurzacz centralny

Czy szybkie i dokładne sprzątanie bez hałasu oraz unoszącego się w powietrzu kurzu w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak. Rozwiązaniem spełniającym wszystkie te wymogi jest system centralnego odkurzania, będący ciekawą alternatywą dla zwykłego odkurzacza.

Kolektory słoneczne i ogniwa PV

Energia słoneczna jest darmowa i powszechnie dostępna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pozyskuje ją za pomocą kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Ich założenie wcale nie jest trudne również w istniejącym domu.

Analiza możliwości instalacji PC w istniejącym domu

Pompy ciepła coraz częściej trafi ają do remontowanych domów. I nic dziwnego, bo są to urządzenia nie wymagające obsługi i tanie w eksploatacji. Ponadto ich ceny są zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. A wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, pompa może skutecznie ogrzać także dom z grzejnikami ściennymi, nie tylko z podłogówką.

Schody

Bez schodów nie wejdziemy na piętro, ani nie zejdziemy do piwnicy. To ważny i bardzo często używany trakt między kondygnacjami domu. Obecnie projektuje się go tak, żeby był nie tylko bezpieczny i wygodny, lecz również dekorował przestrzeń. Czy naszym Rozmówcom od razu udało się dobrze wykonać ten element budynku, czy może musieli go poddać przeróbkom, modernizacji, albo większemu remontowi? Przekonajmy się.

Dom inteligentny

Użytkownicy dwóch różnych domowych systemów inteligentnych, mieszanego i przewodowego, szczegółowo opowiedzieli o swoich rozwiązaniach i zapewnili, że są niezmiernie przydatne na co dzień oraz łatwe w obsłudze dla nich samych, dzieci i gości. Systemy z komunikacją radiową warto np. założyć podczas remontu domu.

Nawierzchnie z kostki brukowej

Obecnie można przebierać w wyrobach brukarskich. Stosuje się je chętnie, ponieważ powstają z nich nawierzchnie trwałe i łatwe do rozbudowy. Tylko od gustu i zasobności portfela zależy, czy właściciele utwardzą trakty w ogrodzie szlachetnym ale drogim kamieniem, czy równie efektownym lecz tańszym brukiem z betonu. I to nie koniec na tym. Do dyspozycji mają jeszcze produkty klinkierowe, drewniane, ażurowe. Co wybrać? Jak i gdzie położyć? O swoich decyzjach i użytkowaniu wybrukowanych nawierzchni opowiedzieli nam nasi Czytelnicy.

TEMAT NUMERU

Syndrom Chorego Budynku

W domu zaduch i wilgoć, ale okien lepiej nie otwierać, bo ogrzewanie kosztuje. Kratki wentylacyjne zatkane, żeby nie ciągnęło, na ścianach gdzieniegdzie wykwity pleśni. Jego właściciel nie rozumie ani skąd wzięła się pleśń, ani dlaczego ciągle boli go głowa. Nie wie, że oba zjawiska są ze sobą powiązane i że właśnie zetknął się z Syndromem Chorego Budynku.

Wentylacja

Wentylacja to jedna z najbardziej niedocenianych domowych instalacji. Przy okazji remontu w ogóle mało kto o niej pamięta. To błąd. Bo od dobrego działania wentylacji zależy zdrowie mieszkańców i stan techniczny budynku.

Wilgoć w domu

Wilgoć w domu bierze się z zewnątrz – z przecieków z nieszczelnego dachu albo z podciągania z gruntu, bo fundamenty czy podłoga nie są poprawnie izolowane. Może też pochodzić ze środka – ludzie wytwarzają jej dużo. I właśnie dlatego sprawna wentylacja powinna usuwać wilgotne powietrze. Nadmiar wilgoci, bez względu na jej źródło, umożliwia rozwój bardzo niebezpiecznych dla człowieka grzybów pleśniowych.

Czyste i zdrowe powietrze

Powietrze w domu może być albo zbyt suche, albo zbyt wilgotne, co niekorzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Uciążliwości powodują także obecne w nim alergeny, pyłki i roztocza kurzu. Na szczęście są sposoby na to, aby skutecznie oczyścić panującą w pomieszczeniach nie najlepszą atmosferę.

DOM ENERGOOSZCZĘDNY

Zasady optymalnego wykonywania przegród

W budynku energooszczędnym zasadniczy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wszystkich przegród zewnętrznych. O energooszczędności domu decyduje między innymi współczynnik przenikania ciepła każdego z jego elementów, takich jak podłoga na gruncie, ściany, dach, okna i drzwi.

REMONTUJEMY BEZ BŁĘDÓW

Wyburzanie ścian działowych

Remont, szczególnie generalny, to okazja, by znacznie bardziej funkcjonalnie przeorganizować przestrzeń w domu – niewielką kuchnię otworzyć na salon, z obszernego korytarza wygospodarować przestrzeń na oddzielną garderobę, a z pomieszczenia na poddaszu wykroić dodatkowe pokoje dla dorastających dzieci. Pomysłów na metamorfozy domu może być wiele. Większość tych poważniejszych zmian oznacza konieczność wyburzenia ścian działowych i zbudowania ich w innym miejscu. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Wymiana okien i montaż rolet zewnętrznych

Wiatr wiejący przez nieszczelne okna to zmora wielu właścicieli starych budynków. Zwłaszcza zimą jest to uciążliwe, bo nie tylko znacząco obniża komfort cieplny w pomieszczeniu ale i przyczynia się do wzrostu rachunków za ogrzewanie. W takiej sytuacji regulacja okuć nic nie pomoże, konieczna będzie wymiana okien na nowe i zwrócenie szczególnej uwagi na szczelny montaż. Jeśli mamy taką możliwość, warto nowe okna od razu wyposażyć w rolety zewnętrzne, które dodatkowo posłużą za barierę dla uciekającego ciepła. Zainwestowane pieniądze zwrócą się dość szybko.

Remont elewacji z ociepleniem

Zmiana elewacji budynku najczęściej wynika z chęci zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania. Nierzadko metamorfoza jest wynikiem przebudowy lub rozbudowy domu, a czasem jedynie potrzeby odnowienia i zmiany wykończenia elewacji.

Wymiana pokrycia dachu i orynnowania, montaż okna dachowego

Pokrycie dachu wymienia się, gdy przestaje być szczelne lub ulega uszkodzeniu oraz przy okazji nadbudowy lub rozbudowy domu. Ponadto nowym materiałem zastępuje się eternit, nadal spotykany na wiejskich terenach. Niekiedy wymienia się tylko część pokrycia bądź same obróbki blacharskie. Zaś podczas adaptacji poddasza na mieszkalne, w połaci osadza się okna dachowe lub buduje lukarnę.

Docieplenie połaci dachowej wełną mineralną

Dach to jedno z tych newralgicznych miejsc, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła. Aby poprawić termoizolacyjność budynku, niezbędne jest jego ocieplenie. Spośród różnych materiałów, zastosowanie ma tu najczęściej wełna mineralna.

Wymiana drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mają zatrzymać złodzieja i uciekające z budynku ciepło. Istotny jest też ich wygląd – mówi się przecież, że wejście to wizytówka domu. Kluczowy dla zachowania pożądanych przez inwestora parametrów (odpowiedniej izolacyjności termicznej, akustycznej, odporności na włamanie) jest ich prawidłowy montaż.

Wymiana bramy garażowej

Jak wygląda typowa wymiana bramy garażowej? Starą, skrzydłową albo uchylną zastępuje nowszy model tej ostatniej albo brama segmentowa, najchętniej z napędem. Podstawowe powody remontu są następujące: wygoda obsługi wersji z napędem, docieplenie budynku bądź względy natury estetycznej, np. dopasowanie bramy do nowej elewacji.

Wymiana systemu ogrzewania budynku

Remont ogrzewania to przedsięwzięcie o różnym zakresie. Może polegać na zastąpieniu wyeksploatowanego już kotła nowym tego samego rodzaju, albo wymianie starych, nieestetycznych już grzejników. Jednak stopień trudności może być znacznie większy, jeżeli zdecydujemy się np. na zmianę paliwa albo wymianę wszystkich rurociągów. Podpowiadamy, o czym trzeba wówczas pamiętać.

Kominy

Tradycyjny murowany komin w nowym domu to rzadkość. Zastąpiły je kominy prefabrykowane – łatwiejsze w montażu, o gwarantowanej jakości i z wieloletnią gwarancją. Coraz częściej też zamiast próbować naprawiać stary komin decydujemy się po prostu na zastąpienie go nowym z prefabrykatów.

Wymiana instalacji wod.-kan.

Chociaż do remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej zabieramy się zwykle, chcąc wykończyć łazienkę na nowo, to największym wyzwaniem okazuje się często przerobienie i wymiana rur. Podpowiadamy zatem, jakich zasad przestrzegać, żeby nowa instalacja nie przysparzała w przyszłości problemów oraz jak ułatwić i przyspieszyć niezbędne prace.

Remont ścian wewnętrznych

Zabrudzone, uszkodzone czy, po prostu, niemodnie wyglądające ściany można odnowić na różne sposoby – malując, tapetując lub wykańczając okładziną ścienną. Efekt zależy nie tylko od wybranego materiału, ale także odpowiedniego przygotowania przegród – naprawy ewentualnych usterek, pozbycia się starych powłok i poprawnego wykończenia nową okładziną.

Wymiana posadzki i montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego

Każda podłoga z czasem traci na atrakcyjności. Drewno zaczyna skrzypieć. W płytkach pojawiają się pęknięcia. W końcu decydujemy się na wymianę posadzki (ewentualnie naprawę uszkodzeń). Niekiedy konieczna okazuje się także ingerencja w głębsze warstwy – konstrukcyjne.

Wymiana drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne nie tylko pozwalają zachować prywatność i wyciszają pomieszczenia, ale także są istotnym elementem wystroju wnętrz. Jeśli po latach użytkowania nie wyglądają już zbyt estetycznie lub uległy uszkodzeniu, warto wymienić je na nowe. Takie przedsięwzięcie to też okazja do przearanżowania wnętrz.

Remont tarasu na płycie betonowej

Taras, szczególnie niezadaszony, to jeden z najbardziej narażonych na zniszczenie elementów domu. Zimą przechodzi trudny test. Duże wahania temperatury i podwyższona wilgotność ujawniają jego słabe punkty. Gdy dochodzi do odspojenia płytek, w wielu przypadkach najlepiej wymienić całą okładzinę (czy też zastąpić ją deskami), a gdy konieczny jest remont głębszych warstw – zbudować konstrukcję od nowa.

ZRÓB TO SAM

Wymieniamy grzejnik - krok po kroku

Opisujemy, jak w 11 krokach samodzielnie wymienić grzejnik

Wyrównanie ściany płytami g-k

Opisujemy, jak w 11 krokach wyrównać ściany płytami g-k

Wymiana stojącego sedesu na wiszący na stelażu

Opisujemy, jak w 11 krokach wymienić stojący sedes na podwieszany

TUTORIALE TECHNIKI BUDOWLANEJ

Montaż komina

Jedną z niewątpliwych zalet systemów kominowych jest łatwość montażu. Ta cecha nie zwalnia jednak z obowiązku starannego prowadzenia prac instalacyjnych – koniecznie zgodnie z instrukcją producenta.

URZĄDZAMY OGRÓD

Reportaż ogrodowy

Ogród bezobsługowy? To mrzonka! Jednak można postarać się, jak Kasia i Kuba, o ułatwienie jego obsługi. Para zadbała również o bezpieczeństwo na działce. Ze względu na małe dzieci, założyła ogród bez roślin trujących i oczek wodnych. Jest pełen zorganizowanych na planie koła zakątków.