Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Kolektory słoneczne i ogniwa PV

Energia słoneczna jest darmowa i powszechnie dostępna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pozyskuje ją za pomocą kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. Ich założenie wcale nie jest trudne również w istniejącym domu.

Dlaczego warto wykorzystywać energię słoneczną? Poza względami ekonomicznymi, czyli mniejszymi rachunkami za ciepło albo energię elektryczną. Atutem jest czystość (brak zanieczyszczenia środowiska), a także wygoda w przypadku właścicieli domów z kotłami na paliwa stałe. Ci ostatni dzięki kolektorom słonecznym mogą zrezygnować z palenia w kotle poza sezonem grzewczym, tylko na potrzeby c.w.u. (ciepłej wody użytkowej).

DLACZEGO KOLEKTORY?

Najpopularniejsze w naszym kraju przeznaczenie kolektorów słonecznych to przygotowywanie c.w.u. Dużo rzadziej wykorzystuje się je do dogrzewania budynku lub ogrzewania basenu. Oba te zastosowania są w naszym kraju raczej egzotyką. Pierwsze wymaga kilkakrotnie większej powierzchni kolektorów, z czym wiążą się niemałe koszty inwestycyjne, a pozwala ogrzać budynek jedynie w okresach przejściowych, czyli wiosną i jesienią, kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie. Drugie zastosowanie (basen), jest wprawdzie technicznie uzasadnione, tyle że przydomowy basen to u nas rzadkość.

Kolektory do podgrzewania c.w.u. instaluje się zaś z dwóch całkowicie odmiennych powodów. Pierwszy to chęć obniżenia rachunków. Szczególnie uzasadniony, gdy korzystamy z drogiego nośnika energii – prądu, gazu płynnego z dzierżawionego zbiornika lub oleju opałowego. Kolektory w typowej konfiguracji pozwalają obniżyć roczne koszty przygotowywania c.w.u. o około 60%. Zainteresowanie nimi jest więc oczywiste.

Jarosław Antkiewicz
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!