Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2017

Analiza możliwości instalacji PC w istniejącym domu

Pompy ciepła coraz częściej trafi ają do remontowanych domów. I nic dziwnego, bo są to urządzenia nie wymagające obsługi i tanie w eksploatacji. Ponadto ich ceny są zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. A wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, pompa może skutecznie ogrzać także dom z grzejnikami ściennymi, nie tylko z podłogówką.

Pompę ciepła można założyć w każdym domu, również tym remontowanym. Jednak tu musimy dopasować się do istniejącej sytuacji – budynek ma już jakąś instalację grzewczą, a teren wokół niego jest zagospodarowany.

DLA KOGO?

Najpowszechniejsze są dwa powody zainteresowania pompą ciepła wśród właścicieli użytkowanych już domów:

  • chęć zmniejszenia kosztów ogrzewania, gdy korzystamy z drogich nośników energii, np. gazu płynnego, oleju opałowego, prądu elektrycznego. Ceny paliw i energii znacząco wzrosły przez ostatnie lata, część inwestorów w momencie budowy i wyboru sposobu ogrzewania nie zdaje sobie sprawy z kosztów eksploatacyjnych, niektórzy obawiają się dalszych podwyżek;

     

  • dążenie do zmniejszenia uciążliwości obsługi ogrzewania. Najpopularniejsze w naszym kraju paliwa stałe (węgiel, drewno, pelety) wymagają wysiłku i czasu ze strony użytkownika, nawet jeżeli mamy nowoczesny kocioł. Wiele osób nie do końca jest tego świadoma w momencie budowy, niektórzy zaś z wiekiem nie są już w stanie dźwigać opału. W takiej sytuacji, choćby koszty ogrzewania były zadowalające, na atrakcyjności zyskuje bezobsługowa pompa ciepła.

Dodatkowym atutem pomp ciepła jest czystość, brak zanieczyszczenia środowiska. Niektórzy sami szukają bardziej ekologicznego sposobu ogrzewania, innych zmuszają do tego lokalne przepisy, np. uchwały antysmogowe sejmików wojewódzkich.

Jarosław Antkiewicz
fot. Sofath

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!