Budujemy Dom 3/2008

W marcowym wydaniu miesięcznika "Budujemy Dom" znajdą Państwo między innymi reportaż "Mały, biały domek…", w którym udręczony inwestor opowiada o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę.

Tematem numeru jest "Dom bezpieczny i inteligentny". W miesięczniku znajduje się również II część raportu "Rok domu energooszczędnego", artykuły przeglądowe dotyczące podłóg, kominów i kominków, oświetlenia wewnętrznego oraz wiele innych.

Warto zwrócić uwagę na płytę dołączoną do tego wydania. Zawiera ona najlepszy, komercyjny program do projektowania i symulacji ogrodu. Możecie "przećwiczyć" wszelkie krzewy, drzewa i inne rośliny i zobaczyć swój ogród w 3D za 5 lub 10 lat. To wspaniała pomoc.

Reportaż

Mały, biały domek... czyli inwazja niszczycieli marzeń

Opowieść o wyjątkowo pechowym budowaniu w czasach, gdy fachowcy wyjechali do Anglii, a ceny poszybowały w górę. A jednak krzepi nasze serca niezłomna wola bohatera: "Wiem, że skończę ten nasz wymarzony dom, choćby niewiadomo co miało się jeszcze stać. Choćby na budowie pojawił się jeszcze legion partaczy. Poprawię po nich wszystko, co będę mógł i dam wreszcie swojej rodzinie to, o czym wszyscy od dawna marzymy".

Twój dom - Twoje pieniądze

Z piwnicą czy bez?

Większość inwestorów, kierując się głównie ograniczeniem kosztów, buduje domy niepodpiwniczone. Jednak na małej działce lub skarpie budowa piwnicy może okazać się konieczna. Warto więc wiedzieć z czego i w jaki sposób ją zbudować.

Wznoszenie i ocieplanie

Decyzja, z czego i jak zbudować ściany zewnętrzne nowego domu, wydaje się budującym bardzo ważna. Tak naprawdę najważniejsze jest jednak to, czy zostaną starannie ocieplone.

Rok domu energooszczędnego

Projekt domu energooszczędnego

Szacuje się, że około 90% domów jednorodzinnych budowanych w Polsce powstaje na podstawie projektów katalogowych. Czy kupując projekt katalogowy można zbudować dom energooszczędny? Tak. Podpowiadamy jak wybrać dobry projekt.

Dom bezpieczny i inteligentny

Domofony i wideofony

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek. Teraz każdy wyposaża dom w domofon lub wideofon: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć.

Instalacje alarmowe

Odstrasza złodzieja, woła o pomoc i ostrzega właściciela: wyje, piszczy i świeci lub bezgłośnie przesyła informacje o zagrożeniu. Dzięki niemu firma monitorująca może chronić dom i posesję, a czworonożny stróż spać spokojnie.

Instalacja odgromowa

W miejscu, gdzie uderza piorun, napięcie sięgać może kilkuset milionów woltów, a natężenie – 250 tysięcy amperów. Moc takiego wyładowania sięga 700 bilionów watów i potrafi w mgnieniu oka wywołać pożar domu.

Instalacje inteligentne

Jeśli intensywność oświetlenia dostosuje się do pory dnia lub poziomu nasłonecznienia, zużycie prądu można zmniejszyć o połowę. Dzięki sterowaniu pracą źródła ciepła udaje się zaoszczędzić ponad 30% energii. Nic dziwnego, że domy wyposażone w taką automatykę nazywa się inteligentnymi.

Bezprzewodowy internet

Ten, kogo nęci bezprzewodowy dostęp do internetu, łatwo może się pogubić w gąszczu nowych technologii. Tymczasem umowę z konkretną firmą podpisuje się najczęściej na co najmniej rok. Przed tą decyzją warto się upewnić, która z dróg do sieci sprawdzi się w dłuższej perspektywie.

Dylematy

Ceramika czy bitum?

Pytanie czytelnika: Właśnie szukamy dla siebie odpowiedniego projektu domu. Rozważamy rozmaite rozwiązania, w tym także różne rodzaje pokrycia dachu. Najbardziej podobają się nam dachówki karpiówki i gonty bitumiczne. Wiem, że dachówki są ciężkie, a gonty lekkie. Czy więźba pod te ostatnie może być słabsza, a więc i tańsza?

Ocieplenie ze styropianu czy z wełny?

PYTANIE CZYTELNIKA Chcę ocieplić dom, ale nie mogę zdecydować co jest lepsze: styropian czy wełna? Opinii na ten temat jest równie dużo, co doradców. Większość zwraca uwagę na odporność ogniową wełny, ale jednocześnie zniechęca ryzyko jej zawilgocenia. A ze styropianem jest odwrotnie... REDAKCJA To naturalne, że każdy z producentów chwali przede wszystkim swój produkt. Wełna mineralna i styropian mają jednak tak różne właściwości, że do jednych zastosowań nadają się lepiej, a do innych gorzej.

Reportaż z budowy

Maty kapilarne

Wiadomo, że pompa ciepła najlepiej współpracuje z podłogówką. Duża bezwładność cieplna podłogówki czasem może być wadą. Na przykład w funkcji chłodzenia latem. Lepszym rozwiązaniem są maty kapilarne w suficie lub w ścianach.

Tajemnica pompy ciepła

Roczne koszty ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody na poziomie 1500 zł, wydają się nierealnie niskie. Tymczasem dla użytkowników pomp ciepła to „normalka”.

Pierwsze ciepło

Czym jest falownik? Odpowiedź na to pytanie znają zapewne tylko nieliczni Czytelnicy. Tymczasem dzięki temu urządzeniu, pompa ciepła może działać sprawniej, a inwestor w wielu przypadkach nie ponosi kosztów związanych z montażem zbiornika buforowego.

Podłogi i posadzki

(Prze)krój podłogi

Każdemu pomieszczeniu nadają specyficzny charakter. I choć na ogół oglądamy tylko ich wierzchnią warstwę, nie należy zapominać o tym, że są złożoną konstrukcją.

Nie trać gruntu pod nogami

Do kuchni i łazienki – kamień, gres lub płytki ceramiczne. Do salonu i holu – twardy dąb, a do sypialni – miękka sosna. Posadzka w całym domu nie musi być taka sama. Ważne by była dostosowana do intensywności użytkowania pomieszczeń.

Przegląd rynku

Kominy i kominki

Na dziecięcych rysunkach z kominów leci dym. Naprawdę przez komin odprowadza się też spaliny z kotła gazowego lub olejowego, a także zanieczyszczone powietrze.

Oświetlenie wewnętrzne

Potrzeba zainstalowania w domu oświetlenia sztucznego jest dla każdego oczywista. Czy równie powszechna jest świadomość wpływu światła na samopoczucie, efektywność pracy oraz na funkcjonalność wnętrza?

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Skrzypią, wypaczają się, nie domykają, nie izolują, nie tłumią, nie chronią – jednym słowem przeszkadzają. Drzwi – dowiedz się jak i co wybrać, aby nie żałować decyzji.

Nawierzchnie i ogrodzenia

Ogrodzenie działki i odpowiednia nawierzchnia wpływają na komfort użytkowania ogrodu, jednak przy wyborze tych elementów miejmy wzgląd także na innych. Wysoki płot rzucający cień na posesję sąsiada grozi sporem, zaś słupki graniczne to świętość, pamiętajmy o tym przy budowie ogrodzenia.

Remont i modernizacja

Dobudowa ogrodu zimowego

Pół roku oglądamy w Polsce krajobrazy bez liści i trawy. Nawet, gdy już się pojawi żywa zieleń, czekamy na dobrą pogodę, żeby się nią cieszyć. A wśród zieleni w ogrodzie zimowym można spędzać miłe chwile przez cały rok.

Poradnik urządzania domu

Łazienka

Zabiegi pielęgnacyjne, wypoczynek, luksus, wygoda, styl – brzmi jak zaproszenie do ekskluzywnego centrum urody, a tymczasem to… opis niezwykłej łazienki, którą może mieć każdy z nas niewielkim nakładem kosztów.

Wybieramy i kupujemy

Okna z PVC

Wybierając okna zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę, a te z PVC są o 20–30% tańsze od drewnianych. Jeśli kupuje się okna do całego domu, trzeba na nie wydać minimum kilkanaście tysięcy złotych, a więc oszczędność może być spora.