Budujemy Dom 3/2009

W marcowym Budujemy Dom prezentujemy dziennik budowy (blog) prowadzony przez cztery osoby. Z niego dowiecie się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytacie w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych. Na płycie CD dołączonej do miesięcznika zawarliśmy kompletne albumy zdjęć (947) + blog (32 str. w formacie PDF).

W magazynie przedstawiamy również bardzo szczegółowy kosztorys powykonawczy, w którym nasz Czytelnik z niezwykłą dokładnością spisał każdą złotówkę wydaną na budowę i wykończenie domu: od projektu przez gwoździe, dachówki, instalacje, po tapety, baterie...i protokoły odbioru budynku.

W numerze zajmujemy się ponadto fundamentami, przegrodami zewnętrznymi, podłogą i posadzką. Radzimy też, jak wykończyć kuchnię.

Miesięcznik można kupić w punktach sprzedaży prasy oraz na stronie internetowej Wydawnictwa AVT: http://avt.pl/wybor_prenumeraty.php#2 

Reportaż

Nieoczekiwana zmiana planów

– Jesienią ubiegłego roku przyjechali do nas przyjaciele z Nieborowa, którzy mają stadninę – wspomina Krystyna Archanowicz. – Kiedy odjeżdżali, koń zgubił podkowę. Myślę, że to był dobry znak! Drugi taki znak! Na początku, kiedy się tu sprowadziliśmy, ptaki uwiły gniazdo przy jednej z kolumn obok wejścia. Wszyscy znajomi orzekli, że to dobra wróżba i że będziemy tu z mężem szczęśliwi.

Dom energooszczędny

Dobry projekt

Przede wszystkim warto wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny określić swoje oczekiwania. Z takiej narady powinno wyniknąć, ile łącznie metrów kwadratowych ma mieć dom, ile w nim ma być pokoi i łazienek, czy garaż ma być połączony z domem, czy też wolno stojący i ile samochodów będzie w nim parkować.

O budowaniu

Korzystna wycena

Każdy nowo budowany czy przebudowywany dom, nawet jeśli teraz wydaje się ucieleśnieniem marzeń o własnym miejscu na ziemi na wiele lat, kiedyś może stać się towarem. Zmiana sytuacji rodzinnej, nasz rozwój zawodowy czy atrakcyjne propozycje pracy w innym mieście czy kraju mogą kiedyś sprawić, że nieruchomość, w którą teraz inwestujemy, trzeba będzie sprzedać. Jak sprawić, by była atrakcyjna nie tylko dla nas, ale też kogoś innego, kto miałby ją przejąć na własność i zamieszkać w naszym domu?

Budowanie domu - sztuka wyborów

Fundamenty

W każdym projekcie domu jednorodzinnego określony jest sposób posadowienia budynku. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich buduje się na podstawie dokumentacji katalogowych, zakładających bardzo korzystne warunki gruntowo-wodne.

Przegrody zewnętrzne

Wybór ścian zewnętrznych stanowi spory dylemat dla każdego inwestora. Zdarza się nawet, że w tym zakresie zmieniany jest zatwierdzony projekt (zwłaszcza katalogowy) i to pomimo ryzyka popełnienia błędów. Wszystko dlatego, że od rodzaju ścian zewnętrznych zależy nie tylko wygląd i izolacyjność cieplna przegrody, ale także wiele ważnych parametrów technicznych (akustyka, trwałość, odporność na żywioły itp.).

Raport

Podłoga

Chociaż lepiej nie ryzykować samodzielnego jej układania, dobrze wiedzieć, z jakich warstw powinna się składać. A żeby móc rozmawiać z fachowcami, warto odróżniać strop od podkładu, nie dziwić się, słysząc o podłodze pływającej i nie dopytywać ekipy, co to dylatacje.

Posadzka

Ale warto też wziąć pod uwagę, czy wybrany materiał jest łatwy do utrzymania w czystości, czy będzie go można odnawiać i czy pasuje do wnętrza. O czym zapomnieliśmy?

Przegląd rynku

Kominy

Nie każdy dom musi mieć komin. Spaliny z niektórych nowoczesnych kotłów można wyprowadzać przez ścianę. Wentylację grawitacyjną można zastąpić mechaniczną – z wylotem przez rurę ponad dachem. Ale na dym z kominka trzeba mieć komin. Co warto o nim wiedzieć?

Kominki

Jeśli chcemy, by był znaczącym źródłem ciepła, zdecydujmy się na kominek z wkładem lub kasetą, jeśli ma być używany okazjonalnie tylko do podgrzewania nastroju – może mieć otwarte palenisko. Jeśli natomiast ma ogrzewać cały dom, zamontujmy system DGP lub kominek z płaszczem wodnym.

Nawierzchnie i ogrodzenia

Ogrodzenie i nawierzchnie ogrodowe powinny to być inwestycje na długie lata. Równie ważne jak dobór materiałów jest takie wykonanie robót, aby ani ogrodzeniu, ani nawierzchniom nie zaszkodziły wilgoć, woda czy mróz.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi są jak kropka nad i – dopełniają koncepcję estetyczną całego wnętrza. Z tego powodu na ich wybór najczęściej wpływa wygląd. Budowa drzwi rzadko zaprząta naszą uwagę. A przecież to, co kryją w środku, wpływa na ich właściwości. Zajrzyjmy więc drzwiom wewnętrznym do ich wnętrza.

Oświetlenie

Oświetlenie pełni już nie tylko funkcję użytkową. Stało się także elementem wystroju wnętrza oraz otoczenia domu. Światło tworzy klimat, ożywia przestrzeń i wpływa na nasz nastrój.

Dylemat

Czym pokryć dach o skomplikowanej bryle?

Mój dach ma według projektu powierzchnię 260 m2 i dość skomplikowaną bryłę z wieloma załamaniami (m.in. z powodu trzech lukarn i wykusza). Wiem, że podczas krycia skomplikowanych dachów powstaje wiele odpadów. Jakim materiałem go pokryć, żeby ograniczyć ich ilość? W projekcie założono pokrycie z dachówek ceramicznych – może inne rozwiązanie byłoby lepsze?

Poradnik urządzania domu

Kuchnia

Mimo że meble i sprzęty kuchenne montuje się pod koniec urządzania domu, to szczegółowe zaprojektowanie tego wnętrza potrzebne jest już na początku prac wykończeniowych, zanim elektryk i hydraulik poprowadzą instalacje.

Wybieramy i kupujemy

Okna z PVC

Jaka jest różnica między szybą float a termofloat? Ile komór powinny mieć profile okienne? Czy okna z PVC są odporne na włamanie? Na te i podobne pytania każdy planujący zakup okien plastikowych znajdzie tu odpowiedź.

Drzwi zewnętrzne

Drzwi wejściowe? Wiadomo, mają być solidne, by nie dało się ich sforsować, a do tego ciepłe, funkcjonalne i ładne. Jakie jednak mają być, by spełniały wszystkie te warunki?

Dom z pompą ciepła - kompleksowy poradnik

Wybór dolnego źródła

Skąd pobierać ciepło? Z powietrza, wody czy z ziemi? To najważniejsza decyzja w ogrzewaniu domu pompą ciepła. To pytanie za 25 000 zł, bo tyle może kosztować rozwiązanie najdroższe. Najtańsze jest za darmo. Ale liczą się też inne kryteria wyboru.

Budujemy z notariuszami

Dostęp do drogi publicznej

Tym razem chcemy zwrócić uwagę Czytelników na bardzo ważne zagadnienie – dostęp nabywanej nieruchomości do drogi publicznej. Problem ten zaskakuje nas często dopiero, gdy występujemy z wnioskiem do starostwa powiatowego o wydanie pozwolenia na budowę*. Okazuje się wówczas, że trzeba wykazać, że działka ma dostęp do drogi publicznej. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed nabyciem gruntu.

Anatomia budowania

Anatomia budowania

Wyłącz telewizor i przeczytaj ten dziennik budowy (blog) napisany przez cztery osoby. Gwarantujemy – dowiesz się rzeczy najważniejszych o budowaniu własnego domu, jakich nie wyczytasz w najmądrzejszych nawet artykułach redakcyjnych.