Budujemy Dom 3/2010

Pora na kolejną dawkę Budowania Bez Błędów (B3). W marcowym numerze Budujemy Dom Jarosław Antkiewicz daje nam porządną lekcję, jak prawidłowo wykonać stropy, schody wewnętrzne oraz ściany działowe.

W miesięczniku znajdziemy również inspirujące artykuły dotyczące urządzania kuchni oraz planowania ogrodu. Warto o tym pomyśleć, bo wiosna jest już blisko.

Zaprenumeruj Budujemy Dom

Dom eksperta

Dom dla niedowiarków

– Dom jest ocieplony styropianem, ale z położeniem tynku mineralnego postanowiłem zaczekać, aż budynek przestanie intensywnie pracować – mówi Artur Panas, właściciel firmy Grasant specjalizującej się w instalowaniu pomp ciepła.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Budowanie bez kredytu

Magdalena i Tomasz od początku małżeństwa wiedzieli, że chcą zbudować dom. Oboje wychowali się w domach jednorodzinnych i dobrze wiedzieli co znaczy w dzisiejszych zabieganych czasach poczucie prywatności, o które tak trudno na gęsto zaludnionych osiedlach.

Dom przed 40.

Beata i Robert są zwolennikami budowania małych domów na małych działkach. To najlepsze rozwiązanie dla pracujących zawodowo. Właściciele, mieszkając wygodnie, nie czują się zanadto obciążeni pracami porządkowymi i kosztami utrzymania budynku oraz ogrodu.

Budujemy bez błędów - B3

Stropy

Budowa stropu to zadanie dla specjalistów – konstruktora i doświadczonych wykonawców. W tym przypadku nie wolno eksperymentować – jeśli chcemy zastosować inne rozwiązania niż proponowane w projekcie, to trzeba to uzgodnić z konstruktorem.

Schody wewnętrzne

Większość budowanych w Polsce domów jednorodzinnych ma więcej niż jedną kondygnację. Najpopularniejszy układ to salon i strefa dzienna na parterze oraz sypialnie na użytkowym poddaszu. Czasem dodatkową kondygnacją jest piwnica.

Ściany działowe

Na ścianach działowych nie opiera się ciężar innych elementów budynku, muszą jednak skutecznie separować od siebie pomieszczenia. Muszą być stabilne, by dało się na nich zawiesić półki czy szafki. Wymagamy, by nie przenosiły dźwięków, a czasem też – by skutecznie izolowały od chłodniejszego pomieszczenia.

O budowaniu

Ściany zewnętrzne

Wybór rodzaju ścian zewnętrznych to dla każdego inwestora jedna z najtrudniejszych decyzji. Od niej zależy szybkość budowy, a także właściwości użytkowe domu – ściany mogą mieć różną termoizolacyjność, trwałość czy odmienną zdolność do tłumienia dźwięków. Co koniecznie trzeba wiedzieć o ścianach, by dokonać dobrego wyboru, a także móc ocenić jakość pracy wykonawców?

Nowoczesne instalacje w pigułce

Życie we własnym domu może być komfortowe, bezpieczne i energooszczędne za sprawą instalacji, które opisaliśmy w tym artykule. Rzeczoznawca majątkowy, pani Teresa Szczerba, zapewnia, że wszystkie też podnoszą wartość domu

Przegląd rynku

Kominki

W przeglądzie prezentujemy dostępne obecnie na rynku kominki i podpowiadamy, które z nich będą najlepsze w konkretnej sytuacji.

Kominy

Kominy powinny być niezawodne, bo usuwają niebezpieczne produkty spalania, a także zanieczyszczone powietrze z wnętrz. Tymczasem one same są narażone na niszczące działanie wody, wilgoci i słońca oraz różnic temperatury, gdy od zewnątrz działa na nie mróz, a od wewnątrz – gorące spaliny.

Drzwi wewnętrzne

Wybór drzwi jest bardzo bogaty i każdy może wybrać model odpowiedni dla siebie. Dobrze dobrane są ozdobą wnętrz, ale możemy wybrać też takie drzwi, które po otwarciu są niewidoczne, bo chowają się w ścianie.

Oświetlenie wewnętrzne

Światło buduje nastrój i kreuje przestrzeń. Ale oprócz walorów estetycznych, musi przede wszystkim dobrze oświetlać miejsce do pracy, nauki czy oglądania telewizji. By spełniało wszystkie te funkcje musi być właściwie rozmieszczone i dobrane do każdego pomieszczenia.

Nawierzchnie i ogrodzenia

Nawierzchnie i ogrodzenie posesji to kropka nad „i” kompozycji domu i ogrodu. Nietrudno wybrać najtrwalsze czy najdroższe, ale prawdziwą sztuką jest dobrać te elementy tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale też pasowały do bryły i elewacji domu oraz charakteru ogrodu.

Dylematy

Wełna czy styropian?

Jeszcze nie mam pozwolenia na budowę, ale od kilku miesięcy mój dom powstaje na papierze. Staram się zdobyć jak najwięcej informacji, zanim zacznę podejmować decyzje. Teraz jestem na etapie materiałów ociepleniowych – odwiedziłem różne fora internetowe, wertowałem mnóstwo publikacji na ten temat i wciąż nie wiem, co jest lepsze – wełna czy styropian?

Energooszczędne inspiracje

Projekt

Z katalogów, choć jest ich całe mnóstwo, wcale niełatwo wybrać dom, który będzie nam odpowiadał i pasował do działki. Przeróbki to dodatkowy koszt, więc może projekt indywidualny? Architekt może wkomponować dom w otoczenie i spełnić nasze oczekiwania – także co do energooszczędności. Będzie to oczywiście droższe. I trzeba będzie wielu spotkań i rozmów w tej sprawie...

Wybieramy i kupujemy

Drzwi zewnętrzne

Kupić takie drzwi, które nie zmienią się pod wpływem wilgoci, bez problemu otworzą podczas mrozu, a włamywacz nie da im rady... Jak to zrobić?

Okna z PVC

Okna powinny być ciepłe, bezpieczne, szczelne, łatwe w obsłudze i nie za drogie. Kiedy jednak takich szukamy, słyszymy o nowoczesnych profilach, szybach zespolonych z powłoką antyrefleksyjną lub o nadzwyczajnych parametrach cieplnych. Co z tego jest chwytem marketingowym, a co rzetelną i ważną informacją?

Inspiracje wnętrzarskie

Urządzamy wnętrze kuchenne

Autorska, czyli skrojona na miarę naszych potrzeb. Zaprojektowana dla przyjemności – tak by spędzany w niej czas dobrze się kojarzył. Zaplanowana i urządzona zgodnie z naszym stylem pracy, a także z osobistym zapotrzebowaniem na piękno. Bo dziś praktyczność nie wyklucza urody!

Ogrody

Planowanie i urządzanie ogrodu

Ogród najlepiej jest urządzić według planu, bo daje nam to pewność, że osiągniemy zamierzony efekt. Dopracowany projekt przekształca nasze pomysły w realne rozwiązania, a ponadto wytycza kolejność prac podczas realizacji ogrodu.

Powrót do świetności

Warto kupić dom z gotowym ogrodem. Jednak kupując ogród tak długo pozbawiony opieki, jak u Kasi i Michała, trzeba się liczyć ze sporymi kosztami jego renowacji.

Pompa ciepła w praktyce - kompleksowy poradnik

Wybór dolnego źródła

Ciepło można pobierać z ziemi, wody lub powietrza. Wybór źródła ciepła, czyli tzw. dolnego źródła, ma decydujący wpływ na koszty inwestycji, podstawowe parametry instalacji z pompą ciepła i niezawodność jej działania. To najważniejsza decyzja.

Reportaż

Jak wybrać dolne źródło?

Dolne źródła pomp ciepła należy dobierać na podstawie wytycznych producenta danego urządzenia. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę skład gruntu, z którym mamy do czynienia w miejscu inwestycji. Szczególnie jeżeli planujemy wykonać kolektor poziomy.