Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2010

Planowanie i urządzanie ogrodu

Ogród najlepiej jest urządzić według planu, bo daje nam to pewność, że osiągniemy zamierzony efekt. Dopracowany projekt przekształca nasze pomysły w realne rozwiązania, a ponadto wytycza kolejność prac podczas realizacji ogrodu.

Planowanie i urządzanie ogrodu
 (fot. Perrot)
Jeśli nie mamy czasu na samodzielne planowanie lub brakuje nam umiejętności czy wiedzy ogrodniczej, projekt najlepiej zamówić u profesjonalisty. Także urządzenie ogrodu można powierzyć profesjonalnej firmie (jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli nie mamy czasu na samodzielną pracę ani ręki do roślin), która wykona za nas wszystkie prace we właściwej kolejności i udzieli rocznej gwarancji na posadzone rośliny (wymianie podlegają te, które się nie przyjęły albo chorują). Może być to firma, która stworzyła projekt naszego ogrodu (w takim przypadku po zaakceptowaniu projektu zwykle następuje podpisanie umowy na realizację ogrodu).

 

Możemy także zamówić w firmie, która przygotowała projekt, pełnienie nadzoru autorskiego nad wykonaniem ogrodu, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że wykonawca przeprowadzi wszystkie prace zgodnie z założeniami projektu.

 

W dalszej części tekstu (na podstawie pytań, jakie często pojawiają się w kontekście planowania ogrodu) powiemy z czym się trzeba zmierzyć, zamawiając projekt zagospodarowania ogrodu i jego urządzenie oraz jak przebiega współpraca z wynajętą firmą.

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Projekt najlepiej zlecić już na etapie budowy domu albo nawet wtedy, gdy powstaje jego plan. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, często zdarza się bowiem, że realizując projekt ogrodu, trzeba ingerować w obiekty znajdujące się już na działce (np. przedwcześnie wykonany podjazd do garażu może utrudnić montaż kabli instalacji elektrycznej do oświetlenia ogrodu lub systemu automatycznego nawadniania).

Co się składa na kompleksowy projekt ogrodu? Czy można zamówić tylko wybrane elementy projektu?

Projekt zagospodarowania ogrodu może być wykonany tradycyjnie – techniką ręczną lub w programie komputerowym (w skali od 1:100 do 1:500). W skład opracowania wchodzi:

 

projekt koncepcyjny – plan ogrodu widziany z góry, przedstawiający projektowane zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem istotnych elementów przyszłego ogrodu (ciągi komunikacyjne, roślinność czy mała architektura);

 

projekt wykonawczy (techniczny) – rzut z góry, na którym przedstawione obiekty są zwymiarowane. Określona jest także ich dokładna lokalizacja. Projekt wykonawczy może być poszerzony o dodatkowe projekty częściowe:

 

– odwodnienia, nawierzchni, nawadniania czy oświetlenia (pamiętajmy, że do wykonania instalacji elektrycznej potrzebne są uprawnienia, firma ogrodnicza może jedynie zaplanować funkcjonalne rozmieszczenie lamp). Część opisowa dołączona do projektu wykonawczego zawiera informacje o terenie, założeniach projektowych, zastosowanych materiałach i technologiach, spis ilościowy roślin i spis zaleceń dotyczących ich uprawy;

 

 

Małgorzata Cuch

Pełna wersja artykułu w PDF Planowanie i urządzanie ogrodu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!