Budujemy Dom 3/2011

W marcowym Budujemy Dom przeczytacie jak ustrzec się błędów budowlanych oraz jakie decyzje podjąć, aby później nie żałować i cieszyć się przez długie lata z mieszkania w solidnym i wygodnym domu.

W artykule o termowizji pokazujemy jak można zbadać gdzie popełniono błędy podczas budowy domu. Widać gdzie są miejsca słabiej ocieplone, tzw. mostki cieplne. Można zobaczyć, która pętla ogrzewania podłogowego nie grzeje i z jakiego powodu. Ba, można nawet znaleźć w ścianie miejsce wycieku wody z układu grzewczego. Można. Tylko co z tej wiedzy jeśli naprawa popełnionych błędów i fuszerek jest niemal niemożliwa. Sama myśl o demontażu płytek podłogowych w salonie, by naprawić pętlę podłogówki, czy niszczeniu nowiutkiego tynku po to by dodać styropianu – przyprawia o gęsią skórkę.

Budujemy Dom od lat pomaga jak budować, aby w porę zaradzić takim problemom. Teraz we wszystkich artykułach podpowiadamy jakie błędy najczęściej popełniają wykonawcy. Warto je znać, a specjalistów nadzorować. Wszystkim na pewno przyda się nasz miesięcznik.

Tym którzy na razie myślą o budowie polecam nasz dodatek DASZ RADĘ. Tym co decyzję już podjęli i zaczynają się mierzyć z dylematami i wyborami polecam cykl ABC mądrego budowania. Tym, którzy są w ferworze walki polecam lekturę poradnika Budujemy Bez Błędów.

Warto czytać o doświadczeniach Czytelników w Budujemy Dom oraz o tych opisywanych przez nich samych na forum.budujemydom.pl bo warto być mądrym doświadczeniem innych!

Redaktor naczelny Budujemy Dom
Ernest Jagodziński

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Tani w utrzymaniu, choć niemały

Budując dom etapami, przez kilka lat, pani Renata miała dużo czasu na znalezienie wykonawców, konsultacje z fachowcami i dokonanie wyborów. Jednak największą zaletą okazała się możliwość rozłożenia w czasie finansowania budowy.

Dom i praca za miastem

Kiedy za mieszkanie w mieście trzeba zapłacić więcej niż za działkę pod miastem i dom kilka razy większy niż powierzchnia mieszkania, wielu decyduje się na budowę własnego domu. Dorota i Paweł zdecydowali się na taki krok. Pod miasto wyprowadzili się nie tylko fizycznie, ale także zawodowo.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Posadzka na ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stało się popularnym rozwiązaniem. Jednak nie każdy, kto się na nie decyduje, zdaje sobie sprawę z jego specyficznych cech. Istotną sprawą jest wybór sposobu wykończenia podłogi, bo nie każda posadzka będzie w tym przypadku równie dobra.

ABC mądrego budowania

Wybór działki, projektu i wykonawców

Wybór działki, projektu, a następnie wykonawców to coś, co wielu inwestorów wspomina jako najtrudniejszy etap budowy. Tym trudniejszy, że choć wiemy już, że chcemy budować dom, nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia. Podpowiadamy na co zwracać uwagę na każdym z tych etapów.

Nowoczesne instalacje

To, że instalacja grzewcza lub oświetleniowa jest w nowym domu wykonywana inaczej niż kilkadziesiąt lat temu uważamy za oczywiste. Standard domów i wymagania inwestorów przecież wciąż rosną – urządzenia i instalacje dawniej uważane za luksus stają się powszechne. Dlatego budując dom warto pomyśleć o wykonaniu nowoczesnych instalacji. W takim domu mieszka się po prostu wygodniej a jego wartość przy sprzedaży rośnie.

Budujemy bez błędów - B3

Schody

Schody wewnętrzne, niezależnie od tego, gdzie są usytuowane, stanowią dominujący element wystroju. Dlatego już na etapie projektowania najlepiej określić ich rodzaj i usytuowanie. Także gdy korzystamy z gotowego projektu zwróćmy uwagę na schody, bo jedyne przeróbki, jakich będziemy mogli dokonać w czasie jego realizacji, to zmiana ich technologii wykonania i wykończenia biegu schodowego. Aby zatem dobrze wybrać i uniknąć błędów, już przed rozpoczęciem inwestycji dowiedzmy się o schodach jak najwięcej.

Remontujemy bez błędów

Elewacje

O dobry stan elewacji warto zadbać nie tylko dla jej ładnego wyglądu, ale również dlatego, że stanowi dla budynku ochronę cieplną i przeciwwilgociową. Choć remont elewacji to spory wydatek, pamiętajmy, że dzięki niemu możemy znacząco zwiększyć ciepłochronność domu, co zaowocuje niższymi kosztami ogrzewania.

Przegląd rynku

Ściany zewnętrzne

Koszt wzniesienia ścian zewnętrznych zwykle nie przekracza 10% wydatków na budowę całego domu. Istotne jest jednak, że wybór technologii ma nie tylko wpływ na wygląd domu, ale w dużej mierze decyduje o jego izolacyjności cieplnej i akustycznej. Decydując się na budowę domu, warto więc poznać specyfikę i różnice wszystkich technologii, tych tradycyjnych i nowoczesnych, pozwalających systemowo wybudować dom.

Kominki

Dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych kominek to najważniejszy element wyposażenia salonu. Najczęściej jest używany okazjonalnie i służy głównie do podgrzewania nastroju. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio wyposażony kominek – z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji gorącego powietrza – może być znaczącym źródłem ciepła w całym domu.

Kominy

Większość domów w Polsce ogrzewana jest kotłem na paliwa stałe, olej lub gaz. Dwa pierwsze bezwzględnie muszą być podłączone do komina, kocioł gazowy, jeśli ma otwartą komorę spalania, również. Jeśli korzystamy tylko z energii elektrycznej lub kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania, teoretycznie z komina można zrezygnować. Pamiętać jednak trzeba o tym, że komin nie służy tylko do odprowadzania spalin, ale znajdują się w nim również przewody wentylacyjne, którymi na zewnątrz wypływa zużyte powietrze.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi to nie sukienka ani kapelusz, który można zmienić, gdy się opatrzy lub wyjdzie z mody. Dlatego lepiej wybrać takie, które będą pasowały do wnętrza przez kilka lat. Dobrze, by były przy tym funkcjonalne i miały przystępną cenę.

Ogrodzenia i nawierzchnie

Chociaż wybór ogrodzeń i materiałów na nawierzchnię jest duży, wcale nie ułatwia to podjęcia decyzji, które z nich będą pasowały do bryły i elewacji domu oraz do ogrodowej architektury. Podpowiedzią może być umiar, który warto zachować, aby końcowy efekt nie był zbyt przytłaczający.

Oświetlenie wewnętrzne

Co najważniejsze? Żeby oświetlenie dobrać do jego funkcji. Jedne lampy tak, by tworzyły nastrój, inne – by kreowały przestrzeń, ale większość ma przede wszystkim zapewniać odpowiednią ilość światła. A na to są różne sposoby...

Nasz wybór

Okna z PVC i drewniane

Okna wpływają nie tylko na wygląd elewacji i ilość wpadającego do domu słońca. Przede wszystkim chronią przed chłodem i hałasem. Zapewniają też domownikom bezpieczeństwo. Zależy od nich bardzo wiele, niestety również to, o ile szczuplejszy stanie się nasz portfel. W artykule tym porównujemy parametry 27 okien drewnianych i 25 z PVC, a wybierając konkretne modele udowadniamy, że okna korzystnie wycenione mogą spełnić wszystkie nasze wymagania – oczywiście w granicach rozsądku.

Dylematy

Dachówki - ceramiczne, cementowe czy blaszane?

Pytanie czytelnika: Szukamy projektu domu o powierzchni ok. 130 m2. Myślimy o dachu dwuspadowym bez lukarn, ale z oknami połaciowymi, z tradycyjnym pokryciem z dachówek lub podobnej do nich blachodachówki. Wiemy, że od wyboru pokrycia dachowego zależy nie tylko wygląd budynku, ale również trwałość, szczelność i koszt wykonania dachu. Prosimy zatem o przedstawienie tych dwóch materiałów i informacje o rodzajach dachówek i blachodachówek.

Poradnik urządzania ogrodu

Zakładamy trawnik

Trawnik można dziś wykonać ekspreso wo i choć wydaje się to banalne, często zdarza się, że ułożone płaty darni obumierają, a gdy murawę zakładamy tradycyjnie – przez siew, nasiona kiełkują nierównomiernie i w obrębie trawnika powstają puste miejsca. Jak prawidłowo przeprowadzić wszystkie prace, by darń była soczyście zielona – powiemy w niniejszym artykule.

Rozlewisko i kwiecista łąka

Ogród Janiny i Andrzeja z biegiem lat potrzebuje coraz mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Piękny ogród, mało pracy – właścicielom ogrodów chyba głównie o to chodzi!

Zrób to fachowo

Montaż okien dachowych

Okna dachowe powinny zapewniać dostęp światła do pomieszczeń oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. By spełniały wszystkie stawiane im wymagania, muszą być przede wszystkim fachowo zamontowane.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Wybór dolnego źródła

Ciepło można pobierać z ziemi, wody lub powietrza. Wybór źródła ciepła, czyli tzw. dolnego źródła, ma decydujący wpływ na koszty inwestycji, podstawowe parametry instalacji z pompą ciepła i niezawodność jej działania. To najważniejsza decyzja.

Reportaż

Termowizja i pompy ciepła

– Firma „Grasant” zajmuje się przede wszystkim montażem pomp ciepła – mówi właściciel Artur Panas. – Większość klientów jest zadowolona, ale zdarzają się oczywiście reklamacje. W zasadzie dotyczą one tego, iż koszty eksploatacyjne są wyższe od pierwotnie przewidywanych. Termowizja okazała się doskonałym narzędziem na takie sytuacje. Pozwala bowiem zdiagnozować przyczynę nieprawidłowości.

Dasz radę!

Kronika klanu Wezyr

Tak więc powolutku, ale się kręci. A założony termin przeprowadzki nieuchronnie się zbliża – zostało jeszcze 5 miesięcy. Damy radę!... Czy nie damy? Takie wątpliwości miał w lutym 2009 roku Seb – jeden z najaktywniejszych forumowiczów klanu Wezyr. Czy dał radę?

Kronika klanu Amber cd.

W poprzednim numerze „Dasz radę!” wspólnie z Klanowiczami www.wybieramydom.pl rozkładaliśmy na czynniki pierwsze koszty stanu surowego domów budowanych wg projektu Amber (artykuł ten dostępny jest po odczytaniu powyższego kodu). Tym razem pod lupę bierzemy wydatki na instalacje w Amberach, ale nie tylko w nich...