Budujemy Dom 3/2013

W marcowym wydaniu miesięcznika Budujemy Dom polecamy Państwa uwadze nasz cykl – "Dom energooszczędny a tradycyjny". Zachęcamy w nim inwestorów do wykonania planu budowy takiego domu.

Nie wystarczy zakupienie gotowego projektu domu energooszczędnego. Z artykułu dowiadujemy się, jak ważne jest usytuowaniu bryły budynku na konkretnej działce, jak istotne odpowiednie wykorzystanie ukształtowania terenu działki czy zastanej roślinności.

Do jakiej grubości ma ekonomiczny sens zwiększanie grubości ocieplenia, a kiedy jest wyrzucaniem pieniędzy. Zachęcamy do skalkulowania, czy lepiej zainwestować w bardzo energooszczędne (ale i bardzo drogie) okna, czy może lepszym rozwiązaniem jest nabycie okien o przyzwoitych parametrach i dokupienie rolet zewnętrznych.

Będą one bardzo przydatne w zimie, pomagając ograniczyć ucieczkę ciepła przez okna. Ale i niezastąpione w lecie, kiedy jest bardzo gorąco.

Po więcej takich cennych, nie tylko "kryzysowych" informacji zapraszamy do lektury "Budujemy Dom". Warto mądrze zaplanować budowę swojego domu i rozsądnie gospodarować pieniędzmi, wybierając i wymagając od wykonawców zastosowania poszczególnych rozwiązań. Niekoniecznie tych najdroższych.

Projektujemy

Plan domu energooszczędnego

Dom energooszczędny musi zużywać wyraźnie mniej energii niż standardowy – czyli w praktyce budowany zgodnie z wymaganiami ochrony cieplnej, narzuconymi przez prawo. Można to zrobić na wiele sposobów. Projektant powinien wybrać rozwiązania najbardziej uzasadnione technicznie i ekonomicznie. Jednak zużycie energii to nie wszystko. Jeśli wielkość domu i jego układ nie będzie dopasowany do liczby mieszkańców oraz ich sposobu życia, to nigdy nie będziemy z niego zadowoleni. Nawet, jeśli za ogrzewanie zapłacimy niewiele.

Łazienka w 3 wariantach cenowych

Zaczynamy nowy cykl wnętrzarski, w którym będziemy po kolei urządzali dom w surowym stanie o powierzchni użytkowej 178 m2. Każde pomieszczenie zostanie zaprojektowane i wykonane w trzech wariantach cenowych. Projekt domu udostępniła firma Domoforma Modern Living www.domoforma.pl.

Podpatrujemy i pytamy

O 50 m2 za dużo

Planując po raz pierwszy dom, inwestorom często brakuje wyczucia, jakiej powierzchni mieszkalnej i gospodarczej naprawdę im potrzeba. Zdają się wtedy na podpowiedzi rodziny i znajomych, architektów oraz własną intuicję.

Z kredytem i systemem gospodarczym

Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.

Okna dachowe

Coraz więcej osób budujących domy decyduje się na zamontowanie okien połaciowych. Ich podstawową zaletą jest fakt, że dają one do 50 procent więcej światła, niż okna pionowe o takiej samej powierzchni. Można je umieścić nie tylko na dachach o nachyleniu powyżej 15 stopni. Dzięki zestawom ze specjalną podstawą i odpowiednim kołnierzem uszczelniającym, niektóre modele nadają się również na płaskie dachy. Dostępne są również akcesoria: rolety, żaluzje, moskitiery. O swoich wrażeniach z użytkowania okien dachowych opowiedzieli nam ich właściciele.

Rolety zewnętrzne

Jeszcze 20 lat temu rolety zewnętrzne montowano głównie w zamożniejszych domach, najczęściej z myślą zabezpieczenia ich przed włamaniem. Obecnie stosuje się takie rolety coraz powszechniej. Dostrzeżono bowiem szereg zalet, korzystnie wpływających na koszty eksploatacji budynku oraz znacząco poprawiających komfort jego użytkowania. Jakie walory rolet zewnętrznych liczyły się dla naszych rozmówców i jak je oceniają po wielu latach użytkowania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy poniżej.

Budujemy i remontujemy

Więźba dachowa

Więźba dachowa to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Jej rodzaj powinien być zawsze dostosowany do wielkości i kształtu dachu, a także do tego czy poddasze ma być mieszkalne czy nie. Niestety wadliwe wykonanie lub zaprojektowanie więźby wcale nie jest rzadkością. Najlepszym dowodem na to są zerwane dachy po każdej większej wichurze.

Pokrycia dachowe i orynnowanie

Jakie jest najlepsze pokrycie dachowe? Przede wszystkim dopasowane do cech dachu – jego konstrukcji, kąta nachylenia, sposobu wykonania podkładu. Bywają pokrycia mniej lub bardziej uniwersalne. Przykładowo papa nadaje się świetnie na dachy płaskie, ale można by nią pokryć także dach stromy. Jednak niewątpliwie nie będzie to estetyczne. Dlatego trzeba uwzględniać jeszcze jeden ważny czynnik – wygląd domu.

Stropy i ściany

Rodzaj stropu i ścian zewnętrznych określony jest w projekcie. Zamawiając projekt indywidualny, wszystkie aspekty budowy, w tym rodzaj konstrukcji stropów, technologię wznoszenia ścian ustalamy wspólnie z architektem, który proponuje kilka rozwiązań i dobiera optymalne dla danego budynku. Jeśli budujemy dom według projektu katalogowego, zmiany możemy wprowadzić jedynie w ramach adaptacji wykonanej przez architekta lub konstruktora. Zanim zapadną ostateczne decyzje warto więc wiedzieć, jakie rozwiązania konstrukcyjne mamy do wyboru.

Schody

Schody wewnętrzne przede wszystkim muszą gwarantować wygodną komunikację. To, gdzie będą usytuowane zależy od rozplanowania pomieszczeń na parterze i naszych oczekiwań wobec projektu. Zajmują sporo miejsca na obu kondygnacjach, wygodne ich zaprojektowanie jest więc szczególnie ważne. Tym bardziej, że podczas budowy nie da się już zmienić ich ulokowania. Stanowią również ważny element wystroju wnętrza, warto więc dobrze przemyśleć ich kształt, sposób wykonania. Samodzielnie możemy wybrać jedynie wykończenie stopni i podstopnic oraz materiał, z którego będzie wykonana balustrada.

Kominy

Na trwałość komina prawdopodobnie największy wpływ ma sposób wykonania jego części znajdującej się ponad dachem. Od zewnątrz działają czynniki atmosferyczne – deszcz, mróz, wiatr, a od środka gorący dym lub spaliny, często zawierające agresywne chemicznie substancje.

Taras na 5 sposobów

Niewątpliwą zaletą domów jednorodzinnych jest możliwość obcowania z naturą – zdecydowanie ułatwia to taras. Stanowi on strefę przejściową pomiędzy domem a jego otoczeniem. W ciepłe miesiące powiększa przestrzeń życiową mieszkańców – na nim najchętniej spędzamy letnie popołudnia i weekendy. Aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim solidnie wykonany i mieć odpowiednią powierzchnię.

5 pomysłów na posadzkę w garażu

Posadzka w garażu powinna być trwała, wytrzymała, równa i łatwa w konserwacji. Jej nawierzchnia narażona jest na obciążenie poruszającymi się po niej pojazdami, zanieczyszczenie piaskiem, substancjami chemicznymi (w tym ropopochodnymi) oraz zawilgocenie. Czym zatem ją wykończyć, aby spełniała wszystkie wymogi, a przy tym była wygodna w eksploatacji?

Wybieramy i kupujemy

Elewacje

Elewacja domu ma przede wszystkim chronić ściany przed niekorzystnym działaniem deszczu, śniegu, wiatru i zmian temperatury. Sposób jej wykończenia w największym stopniu zależy od technologii, w jakiej zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Dopiero na drugim miejscu są upodobania estetyczne właściciela.

Ogrodzenia

Wykonanie ogrodzenia można zlecić wynajętej firmie lub zbudować je własnoręcznie, ale najpierw trzeba je zaprojektować, bo to inwestycja na lata. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw rosnącym oczekiwaniom inwestorów, oferując nowoczesne, łatwe w montażu i trwałe produkty, sprzedawane w gotowych zestawach.

Instalacja elektryczna i oświetlenie

Funkcjonalnie rozplanowana i starannie wykonana instalacja elektryczna zapewnia wygodę użytkowania i bezpieczeństwo mieszkańców. Aby tak było, trzeba podczas jej planowania i instalowania uwzględnić wiele czynników, które mogą ujawnić się na dalszych etapach wykańczania i urządzania domu. Tym bardziej, że prace elektroinstalacyjne przeprowadza się już podczas kończenia stanu surowego budynku.

Domofony, alarmy, systemy inteligentne

Domofon i wideofon to wygoda i podstawowe zabezpieczenie wejścia na posesję. Zdecydowanie większe bezpieczeństwo zapewniają jednak systemy alarmowe. Obie te instalacje, i wiele innych w obrębie domu i ogrodu, można zintegrować za pomocą systemu inteligentnego – wszystko to dla poprawy bezpieczeństwa, oszczędności i wygody domowników.

Okna drewniane czy z PVC?

PYTANIE CZYTELNIKA: Kończę budowę domu. Wybrałem już dachówkę i jestem na etapie poszukiwania okien. Ponieważ dom jest spory, koszt zakupu i montażu będzie dość dużym wydatkiem. Nie wiem, jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe. Z daleka oba rodzaje wyglądają tak samo.

Odkurzacz centralny

Sprzątanie tradycyjnym odkurzaczem nie jest zbyt wygodne, bo trzeba go ze sobą nosić. Nie jest też zbyt dokładne, bo wciągnięte powietrze, po mniej lub bardziej dokładnym przefiltrowaniu, trafia z powrotem do pomieszczenia. Tych wad nie ma instalacja z odkurzaczem centralnym.

Wkłady kominkowe

Dekoracyjność kominka często jest głównym powodem, dla którego pojawia się on w salonie. W tej funkcji sprawdzi się każdy model – otwarty, zamknięty, z płaszczem wodnym lub z DGP – ale nie war to inwestować wtedy w dodatkowe instalacje. Jeśli natomiast kominek ma być źródłem ciepła, musimy wy brać model zamknięty, czyli z wkładem (w otwartym większość ciepła ucieka przez komin) i wykonać instalację, która rozprowadzi ciepło po domu. Kiedy lepsze będzie DGP, a kiedy wykorzystanie wkładu z płaszczem wodnym – podpowiemy w tym artykule.

Urządzamy podwórko i ogród

Zakładamy trawnik

Marzec to dobra pora na planowanie przydomowej murawy – wybranie odpowiedniego miejsca pod darń i zakup niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Już niebawem bowiem będzie można przystąpić do siewu trawy bądź układania tzw. darni z rolki, oczywiście na właściwie przygotowanym podłożu.

Robimy kurs

Pompa ciepła - wszystko o źródle dolnym

Pompa ciepła sama nie jest jego źródłem. Jedynie odbiera je z otoczenia i przekazuje do wnętrza domu. Kłopot polega na tym, że choć te zasoby ciepła są bardzo duże, to równocześnie jest ono rozproszone. Żeby je zebrać i efektywnie wykorzystać potrzebna jest instalacja tzw. dolnego źródła. To najważniejsza część układu z pompą ciepła.