Budujemy Dom 3/2014

Zachęcam do lektury rankingów firm i marek, które na bieżąco przygotowujemy dla Państwa na naszym portalu internetowym www.budujemydom.pl. Powstają one w wyniku wypełniania ankiet przez naszych Czytelników – tych, którzy są w trakcie budowy, lub właśnie zamieszkali w swoim domu. Znajdą tam Państwo rankingi produktów wykorzystywanych niemal na każdym etapie wznoszenia budynku.

Przydaje się też regularne czytanie naszego miesięcznika. Niemal non stop odwiedzamy inwestorów budujących domy, którzy dzielą się cennymi informacjami o wyrobach i technologiach, ale też o projekcie architektonicznym, który zrealizowali i jego wyborze, opowiadają o kosztach eksploatacji oraz o tym, na czym warto, a na czym nie warto oszczędzać podczas budowy. To wiedza niezwykle ważna, bo doświadczenie innych jest najlepszą lekcją.

Cyklicznie przygotowujemy też zestawienia produktowe. Są to opracowania zawierające wszystkie niezbędne objaśnienia techniczne oraz porównanie parametrów danej grupy asortymentowej.

W tym numerze polecam zapoznanie się z ofertą rynkową wkładów kominkowych. Ci z Państwa, którzy przekonali się, jak skomplikowana i czasochłonna może być zabudowa takiego wkładu, na pewno nie skuszą się na zakup taniej – potencjalnie awaryjnej – wersji niskobudżetowej...

Podpatrujemy i pytamy

Z wiatrakiem i balią z jacuzzi

Zadbany podmiejski dom Elżbiety i Grzegorza zwraca na siebie uwagę przechodniów, ponieważ tuż obok niego stoi maszt z wiatrakiem. Konstrukcję zaprojektował i wzniósł właściciel, który postanowił spożytkować energię wiatru. Założył też kolektory słoneczne, żeby wykorzystać energię słońca.

Sprawdzony projekt

Ewa i Marcin postawili dom według takiego samego projektu, jaki wybrał kilka lat wcześniej ojciec Marcina. Dzięki temu z góry wiedzieli, ile realnie kosztuje jego budowa i eksploatacja. Ojciec podpowiedział im, gdzie dom ma słabsze punkty i co warto zmienić w wyjściowym projekcie.

Opłacalna energooszczędność. Dobry projekt

Dlaczego warto wybudować dom energooszczędny? Przede wszystkim po to, aby płacić niskie rachunki za jego utrzymanie. W sondażach Polacy najczęściej podają ten argument – i słusznie. Ogrzewanie, ciepła woda i elektryczność to największa część kosztów eksploatacji, a na spadek cen energii raczej nie ma co liczyć.

Dobrze dobrana instalacja solarna

Inwestorzy decydujący się na zaprzęgnięcie słońca do podgrzewania wody czy ogrzewania domu zazwyczaj skupiają swoją uwagę na rodzaju, marce i sprawności montowanych kolektorów słonecznych. To błąd – ewentualne późniejsze rozczarowania wynikają najczęściej nie ze słabości zastosowanych kolektorów czy innych elementów instalacji solarnej, ale z błędów popełnionych podczas jej projektowania, montażu i uruchamiania.

Oszczędne sterowanie ogrzewaniem

Każdy chce płacić za ogrzewanie domu jak najmniej. Dlatego już na etapie budowy, czy też przygotowania do remontu, starannie analizujemy ceny różnych nośników ciepła i sprawność proponowanych nam urządzeń grzewczych, by wybrać system najoszczędniejszy. Często zapominamy jednak potem, że jego niewłaściwa eksploatacja może skutkować tym, że koszty ogrzania domu będą o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent większe od planowanych.

Domy energooszczędne i pasywne

Energooszczędne budownictwo jest w modzie. Nic w tym dziwnego, bo ogrzewanie to obecnie nadal największa część kosztów utrzymania domu. Energooszczędne rozwiązania mają więc przed sobą przyszłość, bo jest na czym oszczędzać i nikt nie spodziewa się, że ceny paliw będą spadać.

Uzdatnianie wody

Uzdatnianie wody dotyczy nie tylko gospodarstw domowych czerpiących wodę ze studni. Woda z wodociągu, choć regularnie badana i uzdatniana przez wykwalifikowane służby, często pachnie chlorem i pozostawia żółte osady na sanitariatach. W trosce o zdrowie konsumentów wody oraz trwałość instalacji i urządzeń domowych, wielu właścicieli domów i mieszkań decyduje się na jej filtrowanie we własnym zakresie. Z jakich powodów i w jaki sposób zrobili to nasi Czytelnicy?

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne należą do najczęściej użytkowanych i oglądanych elementów domu, więc powinny być: funkcjonalne, trwałe, bezpieczne i estetyczne. Zwykle kupuje się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat i z tego powodu należy je starannie dobrać i zamontować. Kilku czytelników Budujemy Dom opowiedziało nam o doborze i funkcjonowaniu drzwi w swoich jednorodzinnych domach. Oto ich doświadczenia i rady.

Budujemy i remontujemy

Pokrycia dachowe

Pokrycie dachu to jeden z poważniejszych wydatków w trakcie budowy. Poza tym jest to element bardzo ważny dla ostatecznego wyglądu budynku, nie mniej rzucający się w oczy niż elewacje. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że pokrycie dachu jest osłoną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nawet drobne błędy w jego wykonaniu mogą mieć poważne konsekwencje.

Systemy rynnowe

Szczelny dach to połowa sukcesu w zabezpieczeniu domu przed wodą deszczową. Drugą jest dobrze dobrany i wykonany system rynnowy, który odprowadzi wodę poza budynek. Bez orynnowania woda z dachu zalewałaby ściany, niszcząc elewację. Ponadto woda nie powinna spływać bezpośrednio w pobliżu fundamentów budynku. Po usunięciu z dachu trzeba ją więc zagospodarować.

Ściany i stropy

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, ale decyduje również o jego własnościach użytkowych. Od rodzaju wybudowanych ścian zewnętrznych zależeć będą między innymi koszty ogrzewania, a od dźwiękochłonności stropu – komfort akustyczny na obu kondygnacjach.

Schody wewnętrzne

Schody, które umożliwiają komunikację pomiędzy piętrami domu, muszą być wygodne i bezpieczne. Ważna jest lokalizacja, odpowiednia ilość stopni oraz ich szerokość, aby domownicy się na nich nie potykali, a duże meble można było bez kłopotu przenieść. Ponadto jeśli znajdują się w reprezentacyjnym salonie, dobrze, by były też efektowne.

Poradnik – jak kupować okna?

Okno jest nie tylko przezroczystym elementem ściany, przepuszczającym światło dzienne. Jego wielkość, kształt, sposób otwierania, rodzaj szyb, obecność lub brak nawiewników trzeba umiejętnie dostosować do funkcji pomieszczenia. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę przy wyborze.

Wybieramy i kupujemy

Osłony przeciwsłoneczne okien dachowych

Poddasza użytkowe, przy wszystkich swoich zaletach, mają zasadniczą wadę. W słoneczne dni bardzo się nagrzewają. Na szczęście jest na to sposób – zastosowanie osłon przeciwsłonecznych, takich jak rolety, żaluzje i markizy.

Elewacje

To materiały użyte do wykonania elewacji ostatecznie określają wygląd domu. Dlatego ich wybór jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie nam podjąć w trakcie budowy, nie tylko ze względów estetycznych. Sposób wykończenia decyduje o trwałości ścian, trudności ich wykonania, a nawet o tak z pozoru odległych cechach, jak zdolność do tłumienia hałasu.

Kotły gazowe

Wybór kotła gazowego to tylko z pozoru prosta sprawa. Aby zakup był udany, nie wystarczy podać sprzedawcy pożądaną moc urządzenia czy powierzchnię domu do ogrzania. Trzeba uwzględnić wiele innych czynników i przekalkulować wydatki związane z montażem konkretnego produktu.

Kominy

Jaki powinien być dobry komin? Przede wszystkim dostosowany do funkcji, jaką ma pełnić. Zupełnie czego innego, niż otwarty kominek, wymaga kocioł gazowy. A gdy już mamy dobrze dobrany i wybudowany komin, należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu.

Odkurzacz centralny

Sprzątanie to z pewnością jedna z mniej lubianych czynności domowych. Można ją jednak znacząco uprościć, instalując w domu centralny odkurzacz. Jest wygodny w użyciu, cichy, a dodatkowo może ułatwić życie alergikom.

Alarmy i instalacje inteligentne

Zabezpieczenie domu przed intruzami to niestety konieczność. Absolutnym minimum jest zainstalowanie domofonu lub wideodomofonu, ale urządzenia te strzegą jedynie wejścia na posesję. Pozostałe newralgiczne miejsca warto ochronić za pomocą instalacji alarmowej. Prawdziwy komfort zapewni jednak dopiero zintegrowanie jej z systemem inteligentnego budynku.

28 wkładów kominkowych

Niemal każdy nowy dom wyposażany jest obecnie w kominek – pod tym względem, w ciągu zaledwie kilkunastu lat, udało nam się dogonić Zachód. Nic w tym dziwnego, bo kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia.

Grzejniki

Grzejniki ścienne to takie elementy wnętrz, które rzucają się w oczy. Nie powinno się ich przecież zastawiać meblami. Zresztą po co je ukrywać? Lepiej kupić dekoracyjny grzejnik, przypominający nowoczesną rzeźbę, albo model z wymiennym ekranem, wyglądający jak obraz.

Osprzęt elektroinstalacyjny

Idealnie jest, gdy zamontowane w domu łączniki oświetlenia i gniazda są nie tylko funkcjonalne, ale i ładne, komponujące się z wystrojem wnętrza. Na szczęście niemal wszyscy wiodący producenci mają w swojej ofercie oryginalne linie, będące w stanie dodać niepowtarzalnego charakteru każdemu pomieszczeniu.

Urządzamy podwórko i ogród

Ogrodzenia

Solidny mur czy kilka razy tańsza siatka? Trwały kamień czy drewno, które trzeba konserwować? Możliwości jest wiele, tak jak pomysłów i potrzeb inwestorów. Sprawdźmy więc, co najlepiej będzie się nadawać do budowy ogrodzenia wokół naszej działki.

Taras

Taras jest jednym z najważniejszych zakątków w ogrodzie. Letnią porą – to na nim spędza się najwięcej czasu, jest doskonałym miejscem do aranżowania rodzinnych obiadów jak i popołudniowego leniuchowania na ulubionym leżaku. Jego wygląd i charakter wpływa na dobre samopoczucie domowników oraz ich gości.

Zakładanie trawnika

Początkujący ogrodnicy bywają przekonani, że założenie trawnika to dziecinnie prosta sprawa – nie do końca jest to prawdą. A im więcej błędów popełnimy na początku, tym trudniej będzie utrzymać go w dobrej kondycji. Aby osiągnąć sukces, musimy wiedzieć jakiego typu darni potrzebujemy, fachowo ją założyć i starannie pielęgnować, szczególnie w pierwszych tygodniach.

Wielofunkcyjny i prawie bezobsługowy

Aneta i Sławek celowo nie spieszyli się z budową i wykańczaniem domu – bo chcieli, żeby był wygodny i doskonale wyposażony. Podobnie zachowywali się, zakładając ogród. Otoczenie budynku ma efektowną szatę roślinną i jest wielofunkcyjne!

Robimy kurs

Pompy ciepła – źródło dolne

Pompa ciepła to jedynie „przekaźnik”, umożliwiający transport ciepła z otoczenia domu do jego wnętrza. Jeśli nie będzie miała skąd go czerpać w odpowiedniej ilości, to nie będzie działać dobrze, a w budynku będzie zimno. Dlatego wybór rodzaju i odpowiednie zwymiarowanie tzw. źródła dolnego są nawet ważniejsze niż wybór modelu pompy.