Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014

Pokrycia dachowe

Pokrycie dachu to jeden z poważniejszych wydatków w trakcie budowy. Poza tym jest to element bardzo ważny dla ostatecznego wyglądu budynku, nie mniej rzucający się w oczy niż elewacje. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że pokrycie dachu jest osłoną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i nawet drobne błędy w jego wykonaniu mogą mieć poważne konsekwencje.

Czego wymagamy?

Pokrycie dachowe powinno być przede wszystkim:

  • szczelne;
  • trwałe;
  • ładne.

To cechy podstawowe, poza tym chyba każdy inwestor chciałby, żeby było:

  • możliwie tanie;
  • łatwe do wykonania;
  • nie obciążało nadmiernie konstrukcji. 

Zwykle te wymagania niełatwo pogodzić i szukamy kompromisu. Przyjrzyjmy się więc bliżej, co oznaczają w praktyce poszczególne cechy. Dzięki temu będziemy stanie ocenić, co jest dla nas najważniejsze. Ponadto unikniemy wielu błędów, bo nie każdy kompromis jest dobry.

Szczelność

Warunek szczelności jest oczywisty – dach musi być przede wszystkim skuteczną barierą dla deszczu, śniegu itd. Jednak samo to pojęcie jest względne. Dach szczelny przy pewnym kącie nachylenia i określonym sposobie wykonania podkładu pod poszycie przestanie taki być, jeśli jego spadek się zmniejszy albo dekarze nie skleją folii wstępnego krycia na zakładach. Generalnie obowiązuje zasada, że im spadek dachu jest większy, tym wymagania względem szczelności pokrycia i podkładu są łagodniejsze.

 

Ze stromego dachu woda po prostu szybko spływa i problem znika. Z kolei na dachach płaskich woda i topniejący powoli śnieg zalega i ma sporo czasu na penetrację każdej szczeliny. W rzeczywistości problem dotyczy też właścicieli domów z dachami stromymi, na których są kosze dachowe, lukarny, załamania połaci. Zalegający w nich śnieg to bezlitosny sprawdzian szczelności. Ponadto topnienie śniegu może zachodzić nie tylko w porze odwilży. Przez dach użytkowego, a więc ogrzewanego poddasza, ciepło przenika nieustannie. Przy słabej termoizolacji połaci lub niewielkim mrozie na zewnątrz, będzie go wystarczająco dużo, aby śnieg zaczął topnieć.

 

Reasumując, szczelność dachu można zapewnić na dwa sposoby:

  • układając pokrycie nieprzepuszczalne dla wody w przewidywanych warunkach użytkowania;
  • wykonując szczelny podkład pod pokryciem. 

Nawet jeśli woda przeniknie przez samo pokrycie, to zostanie zatrzymana.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ruukki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!