Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2014

28 wkładów kominkowych

Niemal każdy nowy dom wyposażany jest obecnie w kominek – pod tym względem, w ciągu zaledwie kilkunastu lat, udało nam się dogonić Zachód. Nic w tym dziwnego, bo kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia.


Zdecydowana większość instalowanych obecnie kominków to urządzenia z wkładem, w którym palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Nie mają one wprawdzie takiego uroku, jak klasyczne kominki, z otwartym paleniskiem, ale nie oszukujmy się – w naszym klimacie te drugie mogą służyć przede wszystkim do celów dekoracyjnych (jeśli oczywiście ktoś potrafi pogodzić odpoczynek z ciągłym dokładaniem paliwa; kominki otwarte pięknie wyglądają na filmach, ale tam nie pokazuje się donoszącej polana służby). Choć klimat we Francji czy Anglii jest cieplejszy niż w Polsce, to właśnie tam narodziły się kominki o współczesnej, zamkniętej formie.

Liczby mówią same za siebie

Klasyczny kominek z otwartym paleniskiem wykorzystuje do ogrzania pomieszczenia zaledwie 10–15% energii cieplnej zawartej w drewnie – reszta bezpowrotnie ucieka przez komin. Tymczasem najprostsze nawet wkłady kominkowe zapewniają wykorzystanie 50% tej energii, a nowoczesne, patentowe konstrukcje – do 80%. Jednak trzeba się liczyć z tym, że w praktyce średnia sprawność w ciągu sezonu, przekraczająca 60%, to dobry wynik.

 

Szczelny wkład kominkowy pozwala dodatkowo na dość precyzyjne sterowanie intensywnością spalania. W klasycznym kominku można tylko otwierać lub przymykać szyber, czyli przepustnicę w przewodzie odprowadzającym dym. Mocne przymknięcie nie zdławi ognia, może za to doprowadzić do tego, że spaliny zamiast do komina – trafią do pomieszczenia. W przypadku wkładu kominkowego, mamy do dyspozycji przepustnicę regulującą dopływ powietrza do paleniska. Jej przymknięcie spowalnia proces spalania i właśnie dlatego można konstruować urządzenia, w których jeden załadunek drewna wystarcza nawet na kilkanaście godzin palenia (oczywiście przy odpowiednio zredukowanej mocy cieplnej).

 

Wkłady kominkowe umożliwiają użycie kominka do ogrzewania całego domu – albo przy pomocy systemu kanałów powietrznych (DGP – dystrybucja gorącego powietrza), albo za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym). Ponadto w kominku z wkładem, ogień zamknięty jest w odpornej na wysoką temperaturę obudowie, dzięki temu wychodząc z domu, nie trzeba go wygaszać (w przypadku otwartego kominka pozostawienie ognia bez nadzoru to lekkomyślność).

Adam Jamiołkowski
fot. Jøtul

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!