Budujemy Dom 3/2015

W naszym miesięczniku, przez cały rok będziemy drukować cykl edukacyjny, zajmujący się tematyką Odnawialnych Źródeł Energii. Będziemy omawiali wszystkie godne polecenia rozwiązania i odwiedzali naszych Czytelników, którzy wykonali u siebie takie instalacje. Przedstawimy dokładne wyliczenia, obejmujące bilans kosztów inwestycyjnych oraz spodziewanych zysków.

Niezmiennie, będziemy nadal promować wszelkie nowoczesne wysoko wydajne instalacje oraz namawiać do odpowiedniej termoizolacji budynku. Dobrze zbudowany i solidnie ocieplony dom to najpewniejsza inwestycja.

Zapraszam także do lektury niezwykle cenionego przez naszych Czytelników dodatku z cyklu – O TYM NIKT CI TAK NIE OPOWIE. Są to rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru, który w tym odcinku odpowiada na wszystkie pytania dotyczące… OZE.

Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Blisko pracy i za rozsądną cenę

Tomek zlecił adaptację gotowego projektu z myślą o poprawieniu funkcji użytkowych wybranego domu, zgodnie z własnymi pomysłami i potrzebami. Kilka cennych poprawek podpowiedzieli mu inni użytkownicy projektu Melodia, poznani na forum internetowym.

Siedlisko w prezencie

Patrycja i Rafał przystosowali pierwszy i docelowy dom do leśnego otoczenia, rezygnując z tych elementów architektonicznych i wykończeniowych, które wymagają regularnej konserwacji lub ewentualnych ciągłych napraw.

Grzejniki

Podstawową funkcją grzejników jest dostarczenie do pomieszczeń ciepła drogą promieniowania lub konwekcji. Aby dobrze spełniały to zadanie, podczas wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszymi są rodzaj instalacji grzewczej i jej parametry, powierzchnia przeznaczona do ogrzania, prawidłowe dopasowanie rodzaju, mocy i wyglądu grzejników do konkretnych pomieszczeń. O doborze i funkcjonowaniu swoich grzejników, opowiedziało kilku Czytelników Budujemy Dom.

Uzdatnianie wody ze studni i z wodociągu

Bez względu na to, czy jest czerpana z własnego ujęcia czy z wodociągu, w każdym gospodarstwie domowym powinna płynąć z kranów woda: zdrowa, smaczna, krystalicznie czysta, bezwonna i bezbarwna. Jeśli nie jest taka z natury, trzeba ją odpowiednio uzdatnić. Nasi Czytelnicy opowiedzieli, w jaki sposób zrobili to w swoich domach, ile kosztowały ich stacje uzdatniania oraz bieżąca eksploatacja.

Kotły gazowe

Żywotność kotłów gazowych wynosi 10–15 lat, oczywiście pod warunkiem prawidłowego użytkowania i regularnej konserwacji. Wszyscy nasi rozmówcy kupili kotły gazowe po uprzedniej konsultacji ze specjalistą od urządzeń grzewczych. Oto, co opowiedzieli o ich doborze i bieżącej eksploatacji.

Budujemy i remontujemy

PRZEWODNIK - JAK WYBRAĆ PROJEKT DOMU ENERGOOSZCZĘDNEGO?

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Pokrycia dachowe

Pokrycie dachowe stanowi nie tylko osłonę domu, ale w znacznym stopniu wpływa na jego wygląd. Dokonując wyboru materiału nie należy kierować się jednak tylko trwałością i estetyką. Bardzo ważne jest również dopasowanie pokrycia do konstrukcji dachu.

Orynnowanie

System rynnowy wydaje się mało znaczącym dodatkiem do dachu. Nic bardziej mylnego. Jego zadanie – odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu – jest bardzo istotne. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. Aby orynnowanie skutecznie pełniło swoją rolę, musi być dobrze dobrane do dachu i właściwie zamontowane.

Ściany zewnętrzne

Obecnie większość nowych domów powstaje jako murowane, z dwuwarstwowymi przegrodami. Nieco mniej popularne są ściany trójwarstwowe, bo są droższe, oraz jednowarstwowe, w przypadku których trudniej uzyskać niski współczynnik przenikania ciepła. Szkieletowe ściany drewniane oraz z bali stawiane są głównie przez amatorów drewna we wnętrzach oraz właścicieli domów letniskowych. Technologie prefabrykowane wybierane są natomiast przez inwestorów, którzy nie obawiają się nowości i którym zależy na szybkim tempie prac. Każdy budujący może dopasować sposób wznoszenia ścian do swych preferencji.

Stropy i schody

Stropy rozdzielają kondygnacje, a schody umożliwiają komunikację pomiędzy nimi. W ich budowie nie ma miejsca na bylejakość i pochopne eksperymenty. Należy je wykonać ściśle według projektu albo wszelkie zmiany musi zaakceptować konstruktor.

Wyburzanie ścian działowych

Likwidacja ściany działowej, która przeszkadza w modernizowanym wnętrzu, nie jest zbyt trudna, ale związane z nią prace są dość uciążliwe. Wszystko przez kurz i znaczną masę usuwanego gruzu.

Wymiana drzwi wewnętrznych

Przy okazji prowadzenia poważniejszego remontu domu, często decydujemy się na wymianę drzwi wewnętrznych, a niekiedy również na wstawienie ich w innym miejscu, bądź w dobudowanej ściance działowej. Jak przygotować się do tego typu prac i sprawnie je poprowadzić?

Alarmy i instalacje inteligentne

Kilkanaście lat temu nawet alarm w domu nie był jeszcze standardem, a automatyka sterująca wszystkimi domowymi urządzeniami uchodziła za pomysł rodem z filmów science fiction. Czasy się zmieniły, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że są to rozwiązania, które możemy zastosować także w istniejących budynkach. I nie musi to koniecznie oznaczać poważnego remontu i dużych wydatków.

Wybieramy i kupujemy

Okna i osłony przeciwsłoneczne

Wybór okien to niełatwe zadanie. W trosce o dobrą izolacyjność cieplną, wybieramy stolarkę o niskim współczynniku przenikania ciepła, najczęściej z PVC lub z drewna. Do modnych w obecnych czasach dużych przeszkleń czasem konieczne są profile wzmocnione lub wykonane z drewna i aluminium. Razem z oknami najlepiej kupić i zamontować osłony przeciwsłoneczne – zabezpieczające latem przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, a zimą przed ucieczką ciepła. Ponadto, pamiętać trzeba o odpowiednim montażu wszystkich tych elementów.

Elewacje

Komfort życia w domu jednorodzinnym zależy od jakości jego konstrukcji i sposobu urządzenia wnętrz, ale wizytówkę budynku stanowi zewnętrzna część – elewacja. Materiałów, którymi można ją wykończyć jest sporo – podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Klimatyzatory

Kupić dobry technicznie i ładny klimatyzator to nie sztuka. Jednak, jeśli nie zostanie właściwie dobrany do wnętrz, które ma chłodzić, z pewnością nie będziemy z niego zadowoleni. Dlatego wybór konkretnego urządzenia powinniśmy zostawić na koniec, a najpierw określić charakterystykę chłodzonych pomieszczeń

Odkurzacz centralny

W czym odkurzacz centralny jest lepszy od przenośnego? W jakich domach jest najbardziej pożądany? Który model wybrać? Kiedy go instalować? Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w artykule. Mamy nadzieję, że jego lektura pomoże niezdecydowanym dokonać właściwego wyboru.

Jaki komin do jakiego paleniska?

Nawet najlepiej wykonany komin nie zda egzaminu, jeśli nie zostanie dopasowany do urządzenia grzewczego, któremu służy. Podobnie – również najlepszy kocioł może sprawiać problemy, gdy zostanie przyłączony do niewłaściwego komina. Muszą stanowić dobraną parę, bowiem skutki niedopasowania mogą być nie tylko kłopotliwe, lecz także niebezpieczne.

Wkłady kominkowe

Stalowy czy żeliwny? Tańszy czy jednej z renomowanych firm? O przeciętnych czy wysokich parametrach? To jaki ma być kominek zależy głównie od tego, do czego konkretnie ma służyć. Jeśli do dekoracji i okazjonalnego rozpalania – to prawie każdy model sprosta wymaganiom.

Osprzęt elektroinstalacyjny

Dawniej gniazda i łączniki instalacyjne miały być po prostu funkcjonalne. Dziś są także istotnym elementem wystroju wnętrza. Producenci mają w swojej ofercie szeroki wybór modeli o zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce, które z powodzeniem można dopasować do każdego pomieszczenia.

Dekoracyjne farby do wnętrz

Znakomitą alternatywą dla drogich materiałów stosowanych do wykańczania wnętrz są farby dekoracyjne, pozwalające w łatwy sposób uzyskiwać niezwykle różnorodne i oryginalne struktury o dowolnej kolorystyce. Farby takie są rozwiązaniem trwałym, bardziej ekonomicznym, stosunkowo łatwo i szybko się je kładzie, a efekty wizualne jakie tworzą są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Włączniki nadprądowe i nadmiarowoprądowe

Bezpieczeństwo jest priorytetem w każdej instalacji elektrycznej. W domu jednorodzinnym to szczególnie ważne, bo z rozmaitych urządzeń elektrycznych korzystają tu osoby, które nie są obeznane z zasadami bezpieczeństwa, a nawet dzieci. Jednymi z najważniejszych zabezpieczeń są wyłączniki nadmiarowoprądowe i różnicowoprądowe.

Urządzamy podwórko i ogród

Ogrodzenia

Bogata oferta rynkowa daje szerokie możliwości tworzenia ogrodzeń. Jedynie przepisy prawa budowanego oraz sąsiedzi mogą ograniczyć nasze plany.

Zakładanie trawnika

Anglicy mawiają, że stworzenie pięknej murawy jest bardzo łatwe – wystarczy wysiać odpowiednie nasiona, a potem kosić darń dwa-trzy razy w tygodniu, i tak przez kilkaset lat (tyle liczą niektóre angielskie trawniki). Dlaczego więc przydomowy trawnik nie zawsze jest wizytówką posesji? W poniższym tekście zdradzamy tajniki jego zakładania.

Reportaż ogrodowy

Małgosia i Waldek, właściciele dworu w Łuszczewku Starym, który postawili na ruinach w dawnym majątku ziemskim, odtwarzają dworski park, którego pozostałości zastali na terenie. Umiejętnie dodają nowe elementy, trzymając się kanonów tego stylu ogrodowego. Dworski park to dobre rozwiązanie dla dużych posesji, bo założenia w stylu architektonicznym są niedrogie w budowie i w utrzymaniu.

Remont tarasu

Taras łączy wnętrze domu z ogrodową zielenią. To dla wielu osób ulubione miejsce wypoczynku w ciepłych porach roku. Niestety, potrafi być też utrapieniem – jeśli niszczeje, odpadają z niego płytki itp. Podpowiadamy, jak można go skutecznie naprawić i co należy zmienić, aby służył przez wiele lat.

Robimy kurs

Instalacje OZE - Źródło dolne i górne pompy ciepła

Pompa ciepła nie wytwarza ciepła, lecz – jak zresztą wskazuje nazwa urządzenia – przenosi je z otoczenia budynku do jego instalacji grzewczej. Dla sprawności całego systemu ważniejsze nawet od parametrów konkretnej pompy jest zapewnienie jej odpowiednio wydajnego źródła ciepła (tzw. źródła dolnego) oraz takie wykonanie instalacji c.o. (źródła górnego), by mogła ona spożytkować dostarczaną przez pompę wodę grzewczą.