Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015

Grzejniki

Podstawową funkcją grzejników jest dostarczenie do pomieszczeń ciepła drogą promieniowania lub konwekcji. Aby dobrze spełniały to zadanie, podczas wyboru należy wziąć pod uwagę wiele czynników, z których najważniejszymi są rodzaj instalacji grzewczej i jej parametry, powierzchnia przeznaczona do ogrzania, prawidłowe dopasowanie rodzaju, mocy i wyglądu grzejników do konkretnych pomieszczeń. O doborze i funkcjonowaniu swoich grzejników, opowiedziało kilku Czytelników Budujemy Dom.


Aby ogrzewanie było komfortowe, należy prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie każdego pomieszczenia na ciepło i odpowiednio dopasować do niego grzejniki. Chodzi o to, żeby – stanowiąc końcowy, ale najbardziej widoczny element domowej instalacji c.o. – przekazywały pożądaną ilość ciepła, a jednocześnie nie zajmowały w pomieszczeniu wiele miejsca i nie utrudniały jego umeblowania. Powinny były efektywne, estetyczne i trwałe. Te 3 czynniki oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie środków chemicznych, korozję i zmiany ciśnienia w instalacji są istotne, ponieważ grzejniki montuje się raz na wiele lat.

INSTALACJE Z GRZEJNIKAMI WCIĄŻ POPULARNE

Niewielu właścicieli decyduje się na ogrzewanie własnego domu tylko instalacją ogrzewania podłogowego, choć zapewnia ona komfort cieplny w pomieszczeniach. Wynika to z faktu, że cechuje ją duża bezwładność cieplna i trudno się nią steruje. Po dłuższym nieużywaniu takiej instalacji, nie można szybko ogrzać wnętrz do komfortowej temperatury.

Z tego powodu właściciele domów najczęściej układają instalację podłogową w wybranych pomieszczeniach (łazienki, wiatrołap, kuchnia, salon), równocześnie zaopatrując je, podobnie jak resztę wnętrz, w instalację c.o. z grzejnikami ściennymi lub kanałowymi w podłodze. Szybko i efektywnie ogrzewają pomieszczenia natomiast grzejniki ścienne. Sterowanie ich pracą umożliwiają zawory termostatyczne, których używanie przyczynia się do oszczędzania energii i obniżania kosztów ogrzewania.

 

Obecnie podaż każdego rodzaju grzejników jest ogromna i różnorodna. Producenci oferują modele dostosowane do każdego rodzaju instalacji grzewczych – współpracujących z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. z kondensacyjnym kotłem gazowym), jak również działających w układzie otwartym (np. z kotłem na paliwa stałe, kominkiem z płaszczem wodnym).

Lilianna Jampolska
fot. Zehnder

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!