Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015

Orynnowanie

System rynnowy wydaje się mało znaczącym dodatkiem do dachu. Nic bardziej mylnego. Jego zadanie – odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu – jest bardzo istotne. Bez rynien elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu. Aby orynnowanie skutecznie pełniło swoją rolę, musi być dobrze dobrane do dachu i właściwie zamontowane.

Dobór orynnowania

Orynnowanie to niezbędny element każdego domu, dlatego dane dotyczące liczby, przekroju i rozmieszczenia rynien i rur spustowych powinny być zawarte w projekcie architektonicznym domu. Jeśli takich informacji w nim brakuje lub chcemy wprowadzić poprawki, parametry możemy obliczyć samodzielnie, korzystając z kalkulatorów udostępnianych przez producentów orynnowania lub oszacować potrzebne przekroje w oparciu o wskaźnik EPD (efektywna powierzchnia dachu, objaśnienie symboli na rysunku):

 

EPD = (W + H/2) x L.

 

Wartość EPD zależy od wielkości odwadnianej połaci dachu oraz kąta jego nachylenia – z bardziej stromego woda spływa szybciej i może łatwiej ulec spiętrzeniu w rynnach. Stopień spiętrzenia wody w lejach i rurach spustowych zależy natomiast od ich umiejscowienia. W najpopularniejszym wariancie, rury spustowe mocuje się na końcach rynien. To optymalne rozwiązanie w przypadku dachów dwuspadowych o niewielkiej powierzchni. Aby pełniej wykorzystać przepustowość leja spustowego, można go zainstalować pośrodku długości rynny.

Co prawda taki element trudniej wkomponować w elewację, ale dzięki temu jedna rura spustowa może zbierać wodę z większej powierzchni dachu. Najmniej korzystny układ, występujący w dachach czterospadowych oraz skomplikowanych wielopołaciowych, to rura spustowa za narożnikiem. Rury spustowe zakłada się dodatkowo w miejscach, gdzie woda ulega spiętrzeniu, czyli w pobliżu koszy dachowych, lukarn itp.

 

Uwaga! EPD ma wartość orientacyjną, dlatego w przypadku dużych i skomplikowanych dachów (wiele połaci, lukarny itp.), dobierając orynnowanie, warto skorzystać z pomocy produkującej je firmy lub poradzić się dekarza.

Norbert Skupiński
fot. Ruukki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!