Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2015

Wkłady kominkowe

Stalowy czy żeliwny? Tańszy czy jednej z renomowanych firm? O przeciętnych czy wysokich parametrach? To jaki ma być kominek zależy głównie od tego, do czego konkretnie ma służyć. Jeśli do dekoracji i okazjonalnego rozpalania – to prawie każdy model sprosta wymaganiom.


Tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem to dzisiaj rzadkość – większość ma wkład z przeszklonymi drzwiczkami, izolujący ogień od wnętrza pomieszczenia. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo i wygodę. Z zamkniętego paleniska nie strzelają iskry, mogące zaprószyć ogień. Płomienia nie trzeba wygaszać, wychodząc z domu, bo jest zamknięty we wkładzie odpornym na wysoką temperaturę. Kominek taki może służyć do ogrzewania całego budynku – przy użyciu systemu kanałów powietrznych (DGP – dystrybucja gorącego powietrza) lub za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania (wkłady z płaszczem wodnym).

Jest efektywnym źródłem ciepła – sprawność nominalna zamkniętego wkładu może wynosić nawet ponad 70% (klasyczny kominek wykorzystuje zaledwie 10–20% energii cieplnej zawartej w drewnie – reszta ucieka przez komin). Drewno w kominkach zamkniętych pali się wolniej (ze względu na ograniczony dopływ powietrza), więc nie trzeba go tak często uzupełniać. Szczelny wkład pozwala również na sterowanie intensywnością spalania.

Jaka funkcja, takie parametry

Zanim zaczniemy przeglądać katalogi i porównywać parametry wkładów, zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić kominek. W wielu domach rozpalany jest okazjonalnie – dla przyjemności patrzenia w ogień lub w celu ogrzania salonu w chłodny wieczór (gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje). Może on też z powodzeniem stanowić pomocnicze źródło ciepła, pozwalające ograniczyć wydatki na gaz czy olej opałowy przed i po sezonie grzewczym (w porach przejściowych) albo wspomagające główny system grzewczy – podczas największych mrozów i w przypadku awarii kotła. Nie zaleca się natomiast, aby kominek był głównym źródłem ciepła w domu.

Konieczność ciągłego palenia w nim szybko staje się przykrym obowiązkiem, a salon – w pewnym sensie, kotłownią. Ponadto, zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła – budynek musi być wyposażony w pokrywające całe zapotrzebowanie na ciepło urządzenia ogrzewcze, nie będące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami.

 

Kominek, który ma być intensywnie eksploatowany, musi mieć odpowiednie parametry. Jeśli będzie jedynie ozdobą salonu, dane techniczne są właściwie nieistotne i przy wyborze można kierować się estetyką.

Małgorzata Kolmus
fot. Kratki.pl

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!