Budujemy Dom 3/2016

W tym numerze przeczytają Państwo o dwóch, jeśli nie najważniejszych, to na pewno bardzo ważnych. Należy wybrać odpowiedni projekt. Przed przystąpieniem do szukania tego właściwego, warto wykonać analizę potrzeb rodziny. Być może okaże się, że za kilka lat nie będziemy potrzebowali aż tylu pokoi, dzieci szybko się wyprowadzą, a czasy wielopokoleniowych rodzin już chyba u nas minęły.

Warto też wyszukać dobry architektonicznie projekt. „Dobry” to niekoniecznie taki, który jest zakwalifikowany do kategorii „energooszczędnych”, ale taki, który spełnia pewne bardzo istotne wymagania. Najistotniejsze z nich to: zwarta bryła budynku, brak balkonów, buforowy układ wnętrz, zagospodarowanie pochodzących od słońca zysków ciepła itp. O tych wszystkich zagadnieniach piszemy w artykule – Projekt domu energooszczędnego.

Wybudować dom, popełniając jak najmniej błędów. Jednym z pierwszych elementów, w których można ich sporo popełnić, są ściany i stropy. Każda technologia ma swoją specyfikę. Chociaż nie można polecić tej najlepszej, bo wszystkie dostępne na naszym rynku mają zalety i wady – lepiej wybrać taką, w której specjalizują się zatrudnieni przez nas wykonawcy. Na pewno nie opłaca się eksperymentować i pozwolić im uczyć się na budowie naszego domu. O tajnikach popularnych technologii i o najczęściej popełnianych błędach podczas stawiania stanu surowego przeczytacie Państwo w artykule – Właściwy wybór i wykonanie.

Zapraszam do przyjemnej lektury
Ernest Jagodziński

Projektujemy

Projekt domu energooszczędnego

Projekt energooszczędnego domu musi być przede wszystkim przemyślany. Nie sztuka zebrać razem ile tylko się da energooszczędnych rozwiązań. Z fachową pomocą projektanta powinniśmy wybrać te, których zastosowanie da najlepszy efekt i które odpowiadają naszym potrzebom. A przy tym – wbrew obiegowej opinii – energooszczędność nie musi wcale oznaczać wysokich kosztów inwestycji.

Podpatrujemy i pytamy

Z przeszklonymi narożnikami

Dom z czterospadowym dachem, podkreślonym „miękką” linią okapu, Magdalena i Darek otoczyli narożnym tarasem, który latem przemieniają w dodatkowy pokój „pod chmurką”. Dostęp do tarasu jest wygodny i zarazem zapewnia wspaniałe widoki – dzięki szerokim przesuwnym oknom w przeszklonym narożniku salonu.

Kanadyjczyk ze Szwecji

Jarek nie obawiał się budować domu z bratem żony, bo jego szwagier zawodowo zajmuje się w Szwecji stawianiem budynków w technologii szkieletu drewnianego. Dzięki jego pomocy na plac budowy przyjechało, wprost ze Skandynawii, dokładnie wysuszone, certyfikowane drewno sosnowe.

Elewacje domów Czytelników

Płaszczem ochronnym domu jest elewacja. Materiały użyte do jej wykonania muszą być najwyższej jakości, by przez wiele lat mogły stawiać czoła rozmaitym niekorzystnym warunkom. Powinny być trwałe, nienasiąkliwe, odporne na mróz i blaknięcie koloru. Ponadto, należy je dobrać adekwatne do technologii stawiania ścian. Oto jakie materiały zastosowali Czytelnicy i czy są z nich zadowoleni?

Klimatyzacja w domach Czytelników

W ostatnich latach fale afrykańskich upałów, w których temperatura osiągała 35–38°C, wielokrotnie dotarły do naszej części Europy. Prognozowana przez meteorologów tendencja dalszego ocieplania się klimatu powoli zmusza przezornych właścicieli domów do wyposażenia ich w instalację klimatyzacyjną. Wielu z nich robi to od razu w trakcie budowy, a inni – dopiero kiedy dokuczy im upał. Do której grupy należą nasi Rozmówcy i jak oceniają przydatność takiej instalacji w praktyce?

Zgodnie z prawem - rozbudowa domu jednorodzinnego

Popularnym rozwiązaniem – stosowanym w celu powiększenia powierzchni mieszkalnej – jest rozbudowa domu. W artykule tym podpowiadamy, jakich formalności należy dopełnić przed przystąpieniem do takiej inwestycji.

Budujemy i remontujemy

Pokrycia dachowe

Rodzaj pokrycia dachowego wybiera architekt razem z inwestorem. Prawidłowe jego ułożenie to już zadanie dla doświadczonego dekarza. Warto dobrze wybrać zarówno materiał jak i fachowca oraz dopilnować poprawności wykonania wszystkich prac, bo po ułożeniu dachu – błędy będą bardzo trudne do skorygowania.

Rynny

Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to, czym jest pokryty. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach z okapami bardzo szerokimi i schodzącymi nisko nad ziemię.

Ściany i stropy

Ściany nośne i stropy tworzą szkielet konstrukcyjny domu, który nie tylko musi zapewniać trwałość i stabilność budynku, lecz decyduje również o jego właściwościach użytkowych. Od rodzaju ścian zewnętrznych zależą bowiem między innymi koszty ogrzewania, a od dźwiękochłonności stropu komfort mieszkańców. Aby i jedne, i drugie przegrody spełniały swoje funkcje, muszą być fachowo wykonane, bez żadnych błędów.

Schody

Schody pomiędzy kondygnacjami domu powinny być bezpieczne i wygodne, a gdy znajdują się w salonie, dodatkowo efektownie wykończone. Ich lokalizacja i kształt ma umożliwiać swobodne wniesienie np. dużych mebli. Najbardziej popularne są konstrukcje żelbetowe i lżejsze drewniane lub metalowe. W każdym przypadku, podczas montażu można popełnić masę błędów – przestrzegamy przed tym i podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Taras

Taras można wykonać na wiele sposobów. Warianty różnią się nakładami pracy poniesionymi podczas budowy oraz kosztami. Efekt zależy nie tylko od zastosowanej technologii i użytych materiałów, ale przede wszystkim od prawidłowego wykonania.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to dzisiaj już nie luksus, ale rzecz spotykana w wielu domach. Nic więc dziwnego, że są częstym tematem dyskusji również na naszym forum.budujemydom. pl. O co pytają budujący swoje domy? I jak się mają wrażenia z praktycznej eksploatacji systemów solarnych do oczekiwań oraz obietnic sprzedawców?

Wymiana drzwi wewnętrznych

Drzwi wymienia się na ogół przy okazji większego remontu bądź wtedy, gdy chcemy zmienić wystrój wnętrz. Stopień skomplikowania takich prac zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy ograniczyć się do demontażu starych i założenia nowych skrzydeł, czy też niezbędna będzie wymiana ościeżnicy.

Remont i wymiana posadzki

Wymiana zniszczonej płytki podłogowej albo pojedynczego panela nie stanowi większego problemu. Ale już zdemontowanie całej starej posadzki i położenie nowej to poważne przedsięwzięcie. Zanim zabierzemy się do remontu, zastanówmy się, czy przy okazji nie chcemy odmienić wnętrza, układając zupełnie inny rodzaj okładziny niż dotychczasowa.

Modernizacja instalacji elektrycznej i osprzętu

Instalacje elektryczne, zakładane kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, często wymagają modernizacji, aby spełniały obecne standardy. Mniejsze naprawy można wykonać samemu, ale poważniejszymi zmianami powinien się zająć elektryk.

Wybieramy i kupujemy

Woda i kanalizacja

Nie sposób wyobrazić sobie mieszkania w domu bez dostępu do wody. A jeżeli mamy wodę, to produkujemy też ścieki. Sposobów na zapewnienie wody jest niewiele – wodociąg lub studnia. Jednak często trzeba jeszcze pomyśleć o jej uzdatnianiu. Za to w przypadku odprowadzenia ścieków wybór jest trudniejszy: kanalizacja, szambo czy jakiś rodzaj przydomowej oczyszczalni?

Kotły gazowe

W nowoczesnych kotłach gazowych stawia się przede wszystkim na wysoką sprawność oraz dużą funkcjonalność w zakresie sterowania. Odpowiedni kocioł jest dobierany w zależności od potrzeb użytkowników budynku oraz wymagań technicznych instalacji.

Instalacje inteligentne, alarmy, domofony

W naszych domach jest coraz więcej nowoczesnych urządzeń. Ręczne sterowanie nimi nie jest jednak ani specjalnie wygodne, ani nie pozwala w pełni wykorzystać ich możliwości. I stąd dążenie do automatyzacji – po co mamy robić coś, co dom może zrobić sam? Zwykle takie systemy zarządzania budynkiem integruje się z instalacją alarmową. Efektem jest zarówno wygoda, jak i bezpieczeństwo.

Kominki

Magiczna siła ognia sprawia, że niemal wszyscy chcemy wyposażyć dom w kominek i cieszyć się jego urokiem. Możemy zamontować kominek otwarty, z niczym nie osłoniętym żywym ogniem, bądź z kasetą lub wkładem, pozwalającymi na efektywne wytwarzanie ciepła. Pamiętać jednak należy, że w żadnym przypadku kominek nie może być jedynym źródłem ciepła.

Ogrodzenia

Wybór materiałów ogrodzeniowych jest bardzo duży. Zaczynając od tradycyjnych cegieł i drewnianych sztachet, przez siatkę i różnego rodzaju prefabrykowane elementy z betonu, metalu i tworzyw sztucznych. Coraz popularniejsze stają się ogrodzenia systemowe, których montaż jest bardzo prosty i z reguły nie wymaga pracochłonnej podmurówki.

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne

Oświetlenie coraz częściej pełni rolę dekoracyjną, a lampy stają się istotnym elementem wystroju wnętrza domowego i ogrodowego. Dopasowuje się je do charakteru przestrzeni – wybierając produkty o formie minimalistycznej lub bardziej ozdobnej. Oprawy dostępne dziś na rynku zadowolą zarówno miłośników nowoczesności, jak i tradycji.

Osłony przeciwsłoneczne do okien

Ostatnie lato było słoneczne i gorące, w tym roku może być podobnie. Najwyższy czas pomyśleć więc o systemach, które ochronią nas przed intensywnym, nagrzewającym pomieszczenia słońcem. Rolety, żaluzje i markizy nie tylko zapewnią w upalne miesiące cień i przyjemny chłód. Mogą pełnić także wiele innych ważnych funkcji, ograniczając zimą straty ciepła, tłumiąc dochodzące z zewnątrz dźwięki czy stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami.

Porównanie 55 modeli okien

Drewno czy PVC? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez inwestorów wybierających okna. Tymczasem materiał, z którego wykonane są profile okienne, nie ma kluczowego wpływu na właściwości okna. Dużo ważniejsza jest jego izolacyjność cieplna, dźwiękoszczelność i odporność na włamanie.

Modne elewacje

Wizytówkę domu stanowi jego elewacja, która może być wykończona w rozmaity sposób. W tej kwestii znaczącą rolę odgrywa architekt, ale dobrze jeśli sami z grubsza wiemy, czego oczekujemy i jaki mamy budżet. Fasady z klinkieru, kamienia wyglądają solidnie i dostojnie. Drewno zaś może złagodzić surowy charakter budynku.

Urządzamy podwórko i ogród

Zakładanie trawnika

Jeżeli jeszcze w tym sezonie zamierzamy założyć trawnik, marzec to odpowiedni miesiąc, by rozpocząć przygotowania – zastanowić się nad dokładną lokalizacją murawy, jej rodzajem, zaplanować przebieg robót i poprawić jakość gleby.

Z ogrodową galanterią

Joanna i Adam ozdobili ogród nie tylko zjawiskowo kwitnącymi roślinami, lecz również akcesoriami ogrodowymi z piaskowca i metalu – meblami, donicami, rzeźbą, fontanną.

Robimy kurs

OZE - ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII. Źródło górne oraz źródło dolne

Prawidłowe i ekonomiczne działanie instalacji z pompą ciepła zależy w największym stopniu nie od samej pompy ale od właściwego zwymiarowania i dopasowania jej źródła dolnego i górnego. Wyjaśniamy co znaczą te pojęcia i dlaczego nie wolno ich zaniedbać już na najwcześniejszym etapie projektowania.