Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2016

Rynny

Orynnowanie powinno być uzupełnieniem każdego dachu, bez względu na to, czym jest pokryty. Z rynien można zrezygnować jedynie w domach z okapami bardzo szerokimi i schodzącymi nisko nad ziemię.


Wybór materiału, z jakiego będzie wykonany system rynnowy, jest sprawą drugorzędną. Ważne jest by kupić kompletny system, z pasującymi do siebie wszystkimi elementami, rynnami, kolankami, hakami itd.

 

Większość inwestorów wybiera rynny stalowe lub plastikowe. Różnice we właściwościach poszczególnych materiałów są niewielkie, a koszty obu systemów porównywalne. Najdroższe są mniej popularne rynny wykonane z blachy aluminiowej, miedzianej i cynkowo-tytanowej albo z PVC pokrytego metalizowaną folią imitującą miedź.

RODZAJE RYNIEN

Z PVC – są najtańsze. Do ich produkcji wykorzystywany jest utwardzony polichlorek winylu, czyli PVC. Rynny te są barwione w masie i dostępne w bardzo bogatej gamie barw, więc nie ma problemów w dobraniu ich do kolorystyki pokrycia dachu. Barwienie w masie sprawia, że nawet po głębokim zarysowaniu, uszkodzenie nie będzie widoczne. Plastikowe rynny są odporne na korozję i niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Z blachy powlekanej – wytwarza się je ze stali ocynkowanej i powlekanej. Powłoki zapewniają dużą gamę kolorystyczną i poprawiają odporność na korozję. Niestety, głębokie zarysowania otwierają drogę rdzy. Ich trwałość jest szacowana na 25–50 lat. Uchodzą za najwytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne.

 

Aluminiowe – produkowane są z odpornej na korozję blachy aluminiowej, lakierowanej, malowanej lub powlekanej tworzywem ochronnym. Dostępne są w takiej samej kolorystyce, jak rynny z blachy powlekanej bądź z PCV. Trwałość rynien aluminiowych dochodzi do 40 lat.

Joanna Dąbrowska
FOT. GALECO

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!