Budujemy Dom 3/2017

Tematem marcowego numeru miesięcznika Budujemy Dom są instalacje wchodzące w skład OZE. Pompy ciepła i kolektory słoneczne. Tymi pierwszymi z powodzeniem ogrzejemy dom i podgrzejemy wodę. Kolektory słoneczne w naszym klimacie służą w zasadzie tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), ewentualnie w mocno ograniczonym zakresie do wspomagania instalacji grzewczej budynku.

Przedstawiamy w naszym opracowaniu przykładowe formy dopłat, które są dostępne w wybranych województwach.

Nawet jeżeli nie rozważają Państwo takich inwestycji już teraz, czy to z braku środków, czy też braku przekonania, to lepiej już teraz przygotować dom do tego, by mógł korzystać z OZE w przyszłości. Sensowne jest zastosowanie, niezbędnego dla pompy ciepła, niskotemperaturowego ogrzewania oraz bardzo dobre ocieplenie domu.

Zapraszam do lektury.
Ernest Jagodziński

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Z prefabrykatu drewnianego

Monika i Adam koniecznie chcieli mieć dom z drewna. Ostatecznie wznieśli go w nowoczesnej szkieletowej technologii prefabrykowanej. W przyszłości planują rozbudowę, co przy tej metodzie nie będzie trudne.

Na jesień życia

W nowym domu Halina i Jurek przeznaczyli dla siebie tylko przestrzeń na parterze, natomiast całe poddasze – dla osoby, która w przyszłości ewentualnie otoczy ich opieką. Własną kondygnację od razu starannie zaprojektowali i urządzili. Górną pozostawili do późniejszego wykończenia.

Elewacje

Materiały użyte do wykańczania elewacji powinny być nienasiąkliwe i odporne na mróz, uszkodzenia mechaniczne, blaknięcie koloru. Wszak ich zadaniem jest, przez wiele lat, stawianie czoła rozmaitym niekorzystnym warunkom zewnętrznym. Oto jakimi materiałami posłużyli się nasi Czytelniczy.

Wentylacja i klimatyzacja

Sprawny system wentylacyjny to ważny element każdego budynku. Aby zapewnić świeże i czyste powietrze przez całą dobę, wielu właścicieli montuje wentylację mechaniczną z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła. Tym, którym dokuczają upały, poleca się montaż instalacji klimatyzacyjnej. Z jakiej opcji korzystają nasi Rozmówcy i czy są z niej zadowoleni?

TEMAT NUMERU: Odnawialne źródła energii

Kolektory słoneczne

W dobie rosnących kosztów energii warto rozważyć zainstalowanie kolektorów słonecznych. Dzięki nim można pozyskać darmową energię ze słońca. Niższe koszty to nie wszystko. W domach z kotłami na paliwa stałe taka instalacja daje dużą wygodę, ponieważ odpada konieczność palenia w nich poza sezonem grzewczym.

Pompy ciepła

Pompy ciepła jeszcze do niedawna były w Polsce rzadkością. Obecnie stosowane są coraz częściej, co wynika przede wszystkim z rosnących cen energii i zwiększającej się świadomości ekologicznej inwestorów.

NOWE STANDARDY

Odkurzacz centralny

Dla budujących i remontujących opieranie się na doświadczeniach rodziny, znajomych, nawet własnych, zdobytych całe lata temu – nie wróży niczego dobrego. W budownictwie dekada czy dwie to szmat czasu, bo zmieniły się materiały i technologie, a wiele rozwiązań było w ogóle niedostępnych. Dobrym przykładem są odkurzacze centralne. W naszym kraju 20 lat temu były praktycznie nieznane. Dzisiaj stanowią już mocną konkurencję dla modeli tradycyjnych.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Ściany i stropy

Pustak czerwony czy biały? Ceramika czy beton komórkowy? A może silikaty? Chyba żadna decyzja podejmowana na etapie stanu surowego nie wzbudza większych emocji. Co jest o tyle słuszne, że ściany zewnętrzne przesądzają o pewnych cechach użytkowych budynku. Ale bez obaw – prawidłowo wykonane, bez względu na rodzaj materiału, z którego je wzniesiono, będą trwałe i stabilne. Wybór stropu już tak nie ekscytuje – tu na ogół i tak decyduje projektant.

Schody

W większości domów, szczególnie tych wznoszonych dawniej, schody znajdują się w zamkniętej klatce schodowej. W budynkach projektowanych współcześnie coraz częściej pojawiają się schody otwarte, lokowane w salonie, nierzadko wręcz eksponowane jako jego główna ozdoba. Jedne i drugie służą przede wszystkim komunikacji – dlatego mają być wygodne i bezpieczne.

Ciepły montaż okien

Do tego, że prawidłowe osadzenie okna jest równie ważne jak jego parametry, inwestorów – taką mamy nadzieję – przekonywać nie trzeba. Stolarkę powszechnie montuje się na piankę PUR, a od pewnego czasu zalecany jest montaż z wykorzystaniem piany i taśm paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Nazywa się go warstwowym. Często także ciepłym, co nie jest do końca słuszne, bo to określenie należałoby zostawić dla montażu okna w warstwie ocieplenia.

Instalacja elektryczna i osprzęt

W przypadku remontu instalacji elektrycznej najważniejsze pytanie dotyczy jego zakresu – czy chcemy wymienić jedynie gniazdka i łączniki oświetleniowe, czy też decydujemy się na wymianę przewodów? To drugie jest bez porównania bardziej kłopotliwe, jednak w pewnych sytuacjach okazuje się niezbędne – przestarzałe instalacje mogą być po prostu niebezpieczne, albo ich rozbudowywanie nie ma sensu.

BŁĘDY NA BUDOWIE

Konstrukcja dachu

Więźba dachowa podlega szeregowi obciążeń, które powinny być bezpiecznie przeniesione na budynek. Oprócz obciążeń pokryciem dachu, ociepleniem i ciężarem własnym, na więźbę działają siły natury – wiatr i śnieg. Na skutek anomalii pogodowych niekiedy są to ekstremalne obciążenia, dlatego konstrukcję budynku, w tym więźby dachowej, należy właściwie zaprojektować i wykonać. W Polsce najczęściej wybierane są więźby drewniane. Pomimo że są one stosowane od wielu lat, to nadal zdarzają się błędy.

Pokrycia i rynny

Pokrycie dachu chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych a orynnowanie odprowadza z niego wodę. Poza tym powinno umożliwiać niezbędną obsługę dachu – przeglądy kominiarskie, konserwacje i naprawy. Wszelkie błędy przy układaniu dachu, rynien i coraz popularniejszej instalacji przeciwoblodzeniowej mogą spowodować nieszczelności i w ich efekcie usterki całego budynku, które trudno będzie naprawić.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Kotły gazowe

Popularność kotłów gazowych od lat rośnie, bo zapewniają ciepło w rozsądnej cenie i są wygodne, praktycznie bezobsługowe. Ponadto ogrzewanie gazem jest czyste – w domu nie mamy popiołu, sadzy itp., a spaliny nie są uciążliwe dla środowiska.

Kominy

Praktycznie każdy polski dom ma przynajmniej jeden komin, a zwykle nawet kilka. To bardzo ważny element budynku i o doborze właściwego komina powinniśmy zadecydować możliwie wcześnie – zanim wybierzemy sposób ogrzewania i wentylacji.

Kominki

Kominek to standard w nowo budowanych domach. Stanowi dobre źródło ciepła, daje dodatkowe światło i wrażenie przytulności, integruje domowników. Jest też niewątpliwą ozdobą, a dzięki bogatej ofercie rynkowej, można go dopasować do każdego wnętrza.

Uzdatnianie wody

Woda, która dociera do domu może pochodzić z wodociągu lub z własnego ujęcia (studni). Oba te rozwiązania mają wady i zalety. Problemy z jej jakością mogą dotknąć zarówno użytkowników wody miejskiej, jak i studziennej.

Osłony przeciwsłoneczne

Wiosna tuż tuż, z utęsknieniem czekamy na ciepłe dni. Niestety, silne słońce często prowadzi do nadmiernego nagrzewania się domowych wnętrz. Jest to szczególnie uciążliwe latem, w pomieszczeniach od strony południowej oraz w budynkach z dużymi przeszkleniami. Antidotum na te niedogodności są osłony okienne.

Alarmy

Dobry system alarmowy wcale nie musi być skomplikowany ani kosztowny. Ważne jednak, żeby wybrać komponenty dobrej jakości i pozostawić możliwość rozbudowy. Z czasem będziemy mogli dodać do niego nowe funkcje, jeżeli okażą się potrzebne.

Drzwi zewnętrzne

Gdy przychodzi pora na wyposażenie domu w docelowe drzwi zewnętrzne, najczęściej oznacza to koniec zmagań związanych z budową (posadzki są wylane, ściany otynkowane). Wybór odpowiedniego modelu nie jest jednak prosty, choć producenci oferują rozmaite drzwi – zarówno pod względem stylu, jak i ceny.

Ogrodzenia

Jaki rodzaj ogrodzenia wybrać? Na jaki materiał się zdecydować? Czy potrzebny jest fundament? Gdzie zaplanować bramę i furtkę? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.

Oświetlenie

Oświetlenie domu i jego najbliższego otoczenia pełni dziś nie tylko funkcję użytkową, ale również dekoracyjną. Rozmieszczenie źródeł światła, zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego, dobrze jest zaplanować już na etapie budowy, najlepiej korzystając z pomocy architektów wnętrz i krajobrazu.

5 sposobów na... ściany działowe

Wybierając materiały, z jakich wykonana będzie ściana działowa, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim to, aby przegroda uzyskała parametry odpowiednie dla danego pomieszczenia. W większości przypadków sprawdzą się najpopularniejsze technologie – ściana murowana lub szkieletowa z płyt g-k. Jeżeli jednak będziemy chcieli wygłuszyć pomieszczenie lub je doświetlić, warto zdecydować się na rzadziej stosowane rozwiązania.

5 sposobów na... taras

Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem – bardzo modny ostatnio kompozyt.

Porównanie 58 modeli okien z PVC i drewnianych

Kupując okna do domu jednorodzinnego trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Inwestycja ta będzie udana pod warunkiem, że dokładnie przeanalizujemy ofertę rynkową. W sprzedaży są bowiem produkty bardzo różniące się nie tylko ceną, ale także parametrami użytkowymi.

RING

Instalacja grzewcza z PVC czy z miedzi

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. Żeby ułatwić podjęcie decyzji, zestawiamy w czytelny sposób najważniejsze cechy dwóch popularnych rozwiązań – rur miedzianych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Konfrontując ich zalety i wady w poszczególnych kategoriach, każdy będzie mógł zdecydować, na czym mu najbardziej zależy i powziąć ostateczną decyzję.

ZRÓB TO SAM

Ocieplenie połaci dachu

Opisujemy, krok po kroku, jak ocieplić dach.

Układanie płytek ceramicznych

Płytki podłogowe i ścienne można układać na podłożach zwartych, zapewniających przyczepność mocowania, które nie ulegają odkształceniu pod obciążeniem.

TUTORIALE TECHNIKI BUDOWLANEJ

Parawan nawannowy

Najlepiej jeśli w każdej łazience w domu jest i wanna, i prysznic. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

URZĄDZAMY OGRÓD

Ogród z widokami

Mocną stroną ogrodu Basi i Tomka są otwarte przestrzenie oraz piękne grupy roślin w stonowanej kolorystyce, „opierające się” o wyższe drzewa na działce sąsiada. Z tarasu i z wielkich okien domu właściciele mają na nie wspaniałe widoki.