Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 3/2018

Odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne najpierw upowszechniły się w dużych obiektach – hotelach i biurowcach. Jednak od kilkunastu lat coraz chętniej wybierają je również właściciele domów jednorodzinnych. Dlaczego się tak dzieje i czym odkurzacz centralny góruje nad tradycyjnym?

Każdy odkurzacz służy w zasadzie do tego samego, bo ma usunąć zanieczyszczenia ze sprzątanych powierzchni. Jednak nie każdy robi to równie skutecznie, szybko przy porównywalnym wysiłku ze strony użytkownika. Zdecydowanie największe różnice występują pomiędzy odkurzaczami centralnymi i tradycyjnymi (przenośnymi).

Jak to działa?

Budowę i zasadę działania tradycyjnego odkurzacza znają wszyscy. W korpusie urządzenia mamy silnik z turbiną (wentylatorem), zbiornik na zanieczyszczenia i filtry. Odkurzacz ustawiamy w pomieszczeniu, które zamierzamy posprzątać, podłączamy wąż i rurę ze ssawką (szczotką), przewód zasilający wkładamy do gniazdka i zaczynamy sprzątanie. Taki odkurzacz nie może być zbyt duży, ciężki ani głośny. Za to potrzebna jest bardzo dokładna filtracja zassanego powietrza, bo przecież wraca ono do pomieszczenia. Niestety, odbywa się to kosztem jakości sprzątania.

Z odkurzaczami centralnymi jest inaczej. Odpowiednikiem korpusu zwykłego odkurzacza jest jednostka centralna montowana na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu czy piwnicy. Generalnie w miejscu gdzie hałas towarzyszący jej pracy nie będzie nikomu przeszkadzał, a równocześnie my będziemy mogli wygodnie opróżnić pojemnik na zanieczyszczenia czy wyjąć filtry.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!