Budujemy Dom 4/2008

Czy można zamieszkać w domu o kształcie półkuli? O takim, nietypowym rozwiązaniu pisze Marek Żelkowski w kwietniowym Budujemy Dom. To nie fantazja, lecz projekt zrealizowany w praktyce (budowa na ukończeniu). Autor tego pomysłu z zapałem powołuje się na tradycje budowlane chłopów egipskich i Eskimosów.

Poza tym miesięcznik pomoże nam m.in. zaplanować kolejność robót na budowie, dobrać odpowiednie pokrycie dachowe, wybrać rodzaj odprowadzania ścieków.

W numerze znajduje się również III część raportu "Rok domu energooszczędnego", artykuły przeglądowe dotyczące ogrzewania kominkiem, odkurzania centralnego, kolektorów słonecznych oraz wiele innych.

Posesjonaci

Orle gniazdo

Każda budowa przypomina trochę wejście na szczyt, czasem łagodne, spacerowe, kiedy indziej mozolne i strome. Tu od pierwszej chwili nie było wątpliwości: trzeba pozbyć się złudzeń. Będzie stromo. I to dosłownie.

Reportaż

Dom światła i dobrej energii

W jaki sposób buduje swój dom egipski chłop? Przeważnie zaczyna od wykonania odpowiedniej ilości cegieł z mułu oraz wysuszenia ich na słońcu. Potem uzgadnia miejsce postawienia domu z żoną. Kolejną czynnością jest wbicie w ziemię grubego pala i przywiązanie do niego sznura.

Twój dom - Twoje pieniądze

Schody

Większość inwestorów decyduje się na schody betonowe. Wykonane na etapie stanu surowego, mogą być użytkowane już w czasie budowy, a więc ułatwiają wykończenie górnej kondygnacji domu.

Ścianki kolankowe i ściany szczytowe

Ścianki kolankowe mają znaczenie konstrukcyjne, a szczytowe jedynie osłaniają wnętrze poddasza. Jak jedne i drugie prawidłowo wykonać?

Stropy

Poprawnie zaprojektowany i wykonany strop to gwarancja bezpieczeństwa, a jakiekolwiek błędy w jego wykonaniu mogą grozić nawet katastrofą budowlaną.

Rok domu energooszczędnego

Zasady projektowania domu energooszczędnego

Podstawowym zadaniem domów energooszczędnych jest ograniczenie ilości energii zużywanej w domu – zwłaszcza energii termicznej przeznaczonej do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zakłada się, że oszczędności wyniosą 30–50% w porównaniu z budynkami spełniającymi aktualnie obowiązujące dopuszczalne wskaźniki normowe.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Bez jedzenia człowiek może przeżyć trzy tygodnie. Bez wody – trzy dni. A bez powietrza – wiadomo... Może więc warto poświęcić więcej uwagi temu, czym w nowym domu będziemy oddychać i ile będzie to nas kosztowało?

Kotły kondensacyjne

Do tego, by mniej płacić za ogrzewanie zimą, nie wystarczą odpowiednio ocieplone ściany i nowoczesne okna... Potrzebny jest jeszcze dobry, tani w eksploatacji kocioł. Na przykład kondensacyjny.

Harmonogram budowy

Planowanie kolejności robót

Budowa domu trwa wiele miesięcy. Jej tempo zależy od naszych możliwości finansowych i terminów określanych przez wykonawców. Organizację robót z pewnością ułatwi przygotowanie orientacyjnego harmonogramu.

Przegląd rynku

Ogrzewanie kominkiem

Ogień trzaskający w kominku tworzy ciepłą atmosferę w salonie. Niekiedy na tym się kończy. Kominek można jednak wykorzystać do ogrzania całego domu.

Odkurzanie centralne

Silnik w garażu lub piwnicy, rury w ścianie, gniazdka w przedpokoju. Odkurzacz centralny w domach jednorodzinnych to już niemal standard. Łatwo go zainstalować, a jeszcze łatwiej się nim posługiwać. W odróżnieniu od systemów przenośnych jest cichy i nie powoduje wtórnego zanieczyszczenia powietrza.

Kolektory słoneczne

Nawet w tak chmurnym kraju jak Polska warto budować instalacje zasilane energią Słońca. Podczas eksploatacji będą ulgą dla naszych kieszeni. Taka inwestycja to także wkład w ochronę środowiska.

Remont

Taras

Taras należy do najbardziej „usterkowych” części domu. Kiedy w pomieszczeniu pod nim pojawiają się zacieki, na posadzce tarasu pękają płytki, a podmurówka zaczyna się rozsypywać – konieczny jest solidny remont lub budowa tarasu od nowa.

Poradnik urządzania domu

Kuchnia otwarta czy zamknięta

To, czy będziemy dobrze się czuli w naszej kuchni, zależy przede wszystkim od możliwości wygodnego i bezpiecznego korzystania z niej; możliwości dostosowanych do naszych rzeczywistych potrzeb.

Wybieramy i kupujemy

Basen przydomowy

Pozwolenie na budowę: Zgodnie z Prawem budowlanym, budowa przydomowych basenów o powierzchni nie większej niż 30 m2 nie wymaga pozwolenia, wystarczy jedynie 30 dni przed przystąpieniem do planowanych robót zgłosić do Urzędu Starosty Powiatowego zamiar rozpoczęcia inwestycji.

Dylematy

Oczyszczalnia czy szambo?

Pytanie czytelnika: W miejscowości, w której zaczynamy budować, trwają prace nad planowaniem sieci kanalizacyjnej. Jednak to, kiedy będziemy się mogli do niej podłączyć, jest jedną wielką niewiadomą. W tej sytuacji nie wiemy, na co się zdecydować – na szambo czy na oczyszczalnię.

Wanna czy brodzik?

Pytanie czytelnika Kupiliśmy stary, parterowy dom na wsi. Wymaga generalnego remontu. Planujemy założyć w nim nowe instalacje i wyburzyć kilka ścian działowych, a ponadto zamierzamy nieco przebudować łazienkę. Jest niewielka, więc wahamy się, czy wyposażyć ją w wannę, czy prysznic.

Reportaż z budowy

Regulacja - klucz do oszczędzania

Od numeru 9/2007 śledzimy prace związane z instalowaniem pompy ciepła w domu Renaty i Ryszarda z Czosnowa. W bieżącym wydaniu przedstawiamy ostatni odcinek tej swoistej sagi, z którego można dowiedzieć się, że uruchomienie urządzenia to tylko początek złożonego procesu „zgrywania” się użytkowników z wytworem nowoczesnej techniki i technologii.

Raport

Kryteria wyboru pokrycia dachowego

Każda więźba dachowa musi być czymś osłonięta, ponieważ dopiero wtedy stanowi dach. Oczywiście od rodzaju zastosowanego pokrycia zależy nie tylko wygląd domu, ale także trwałość oraz szczelność zadaszenia. Wybór jest duży i dlatego decyzja powinna być podjęta wspólnie przez architekta i inwestora.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki to jeden z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Stosuje się je co najmniej od czasów Cesarstwa Rzymskiego, a mimo postępu technicznego nadal są bardzo cenione. Decydują o tym bardzo dobre właściwości techniczne, uniwersalność zastosowań, atrakcyjny wygląd oraz umiarkowana cena. Dla większości inwestorów to idealny materiał do krycia dachów.

Blachy płaskie i wytłaczane

Pokrycia z blach stosowane są od kilkuset lat. Niektóre z nich pod względem trwałości nie mają żadnej konkurencji. Obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji, mają mnóstwo dodatkowych zalet.

Bitumiczny melanż na dachu

Pokrycia bitumiczne znane są od około 200 lat. Dawniej były bardzo popularne, przede wszystkim dzięki niskiej cenie oraz możliwości oszczędzania na robociźnie (przy samodzielnym układaniu). Jednak obecnie pokrycia te stosuje się na mniej niż 10% budynków. A trzeba pamiętać, że nowoczesne wyroby bitumiczne mają dużo zalet i są o wiele bardziej estetyczne od tradycyjnych. Warto więc rozważyć ich zastosowanie.

Alternatywne pokrycia dachowe

Domy jednorodzinne, czyli wiejskie chałupy i dwory prawie zawsze były kryte tylko materiałami lokalnymi, czyli dostępnymi i tanimi. Stosowano więc strzechy ze słomy lub trzciny, gonty drewniane, wióry osikowe, a czasami łupki naturalne.

Systemy rynnowe

Podstawowym zadaniem każdego dachu jest ochrona budynku przed opadami atmosferycznymi. Odprowadzanie wody deszczowej lub topniejącego śniegu powinno odbywać się w sposób kontrolowany. I do tego właśnie służą wszelkie systemy rynnowe.