Budujemy Dom 4/2009

W kwietniowym numerze miesięcznika "Budujemy Dom" piszemy o domach energooszczędnych i pomagamy naszym czytelnikom W podjęciu decyzji, czy na taki właśnie dom się zdecydować. W tym celu odwiedziliśmy dom specjalisty od termoizolacji, sprawdziliśmy jaki wybrał rodzaj ogrzewania i czym się kierował, decydując się na okna drewniane.

W numerze odnajdziemy także raport "Dachy i rynny", poradnik wykańczania domu "podsadzki" oraz artykuły przeglądowe dotyczące m.in. kominków, centralnego odkurzacza, kolektorów słonecznych.

Od tego wydania "Budujemy Dom" wprowadzamy nowy zwyczaj. Na specjalnej zakładce www.eplus.budujemydom.pl udostępniamy wszelkie materiały źródłowe – instruktaże, cenniki, kalkulatory itp. – które poszerzają i uzupełniają artykuły publikowane w bieżącym wydaniu "Budujemy Dom".

Reportaż

Dom to nie muzeum

Myślałem, że starą książeczkę mieszkaniową przyjdzie mi zostawić dla przyszłych pokoleń na pamiątkę – wspomina Marek Krokos. – Pewnego dnia dowiedziałem się jednak, że Urząd Gminy Biała Podlaska ogłosił przetarg na działki budowlane w Sławacinku Starym. Przetarg ograniczony, gdyż obejmował posiadaczy pozornie bezużytecznych już książeczek.

Dom energooszczędny - poradnik

Energooszczędna architektura, wentylacja i ogrzewanie

Nikogo nie trzeba przekonywać, że bez świeżego powietrza nie da się żyć w szczelnym budynku, ale już niewiele osób potrafi powiedzieć jak zapewnić właściwą wymianę powietrza w takim domu, aby był on nadal energooszczędny, a mieszkańcy nie narzekali na bóle głowy i złe samopoczucie.

Budowanie domu - sztuka wyborów

Strop nad parterem

Niemal wszystkie domy jednorodzinne w Polsce są piętrowe – zwykle z użytkowym poddaszem. Oznacza to, że w budynkach jest przynajmniej jeden strop oraz schody. To dość specyficzne elementy budowlane, które można wykonać z wielu materiałów i w różny sposób. Często mają znaczący wpływ na wystrój wnętrz i dlatego czasami warto się zastanowić nad ewentualną zmianą konstrukcji.

Ściany działowe

We współczesnych domach jednorodzinnych wykonuje się dwa rodzaje ścian działowych – murowane lub szkieletowe. Każda z tych konstrukcji ma oczywiście zalety i wady. Trzeba jeszcze pamiętać, że jest wiele czynników mających wpływ na ich cechy. O wyborze decyduje zwykle projektant, ale inwestor może wprowadzać pewne zmiany. W końcu rodzaj ścian działowych ma spory wpływ na wykończenie wnętrz.

Raport

Konstrukcja dachu

Z pozoru dach, to tylko osłona budynku i jego mieszkańców przed kaprysami aury. Ale nie u nas – polskie dachy, to często rozbudowane i wybujałe konstrukcje, a także różnorodność barw i gatunków pokryć, słowem – obraz naszego indywidualizmu i wielkiej potrzeby odróżnienia się od sąsiada. Ponieważ dach jest w architekturze budynku elementem dominującym, a w kosztorysie budowy – potężną pozycją, warto dobrze przemyśleć jego formę i technologię wykonania.

Pokrycia dachowe

Wilgoć, przecieki w dachu, niepoprawnie funkcjonujące pokrycie – to najczęściej rezultat źle dobranego lub wykonanego podłoża pod pokrycie.

Systemy rynnowe

Duże znaczenie ma profesjonalny dobór systemu, następnie trzeba zwrócić uwagę na poprawność montażu. Równie ważny jest sposób odprowadzania wody deszczowej – dostosowany m.in. do warunków gruntowych wokół domu. W trakcie użytkowania systemu rynnowego należy zwrócić uwagę, czy nie powinno się wyposażyć go w dodatkowe elementy, np. kable grzejne.

Przegląd rynku

Kominki

W czasach wciąż drożejącej energii warto pomyśleć o więcej niż jednym, możliwie tanim źródle ciepła dla domu. W tej roli doskonale sprawdza się kominek. Rozpatrzmy plusy i minusy wszelkich możliwych wariantów zastosowania kominka jako drugiego źródła ogrzewania. Nie wszystkie kombinacje są sensowne.

Odkurzanie centralne

Dlaczego warto mieć odkurzacz centralny? Przede wszystkim dla-tego, że wydmuchuje powietrze na zew-nątrz budynku. Dzięki temu sprzątanie nie powoduje unoszenia się kurzu i nie napełnia domu przykrym zapachem. A są jeszcze inne korzyści...

Kolektory słoneczne

Energia ze źródeł konwencjonalnych jest i będzie coraz droższa, a zanieczyszczenia powstające podczas jej wytwarzania szkodzą środowisku. Jednym ze sposobów na te problemy są kolektory słoneczne – najczystsze źródło energii.

Remont

Taras na gruncie

Tarasy na gruncie poddawane są przez cały czas niszczącym wpływom zmian temperatury i zawilgocenia, dlatego często już po kilku latach użytkowania wymagają napraw lub remontów. Uszkodzeniom łatwo ulegają tarasy betonowe pokryte płytkami ceramicznymi.

Dylemat

Wanna czy brodzik?

Pytanie czytelnika: Kupiłem nowe mieszkanie w bloku i właśnie jestem na etapie urządzania łazienki. Z początku myślałem, aby wstawić do niej niewielką wannę, ale teraz mam coraz więcej wątpliwości. Prowadzę szybki tryb życia, w związku z czym nie wiem, czy znajdę czas na wylegiwanie się w puszystej pianie.

Oczyszczalnia czy szambo?

Pytanie czytelnika Kupiłem niedawno 1000-metrową działkę z domem 100 m2. Na wiosnę startuję z jego modernizacją. I przede wszystkim muszę rozwiązać problem ścieków, nie wiem tylko, co wybrać – szambo czy oczyszczalnię?

Poradnik wykańczania domu

Posadzki

Powierzchnia podłóg domu to cały jego metraż. Czyli niemała powierzchnia w dużym stopniu oddziałująca na wystrój całego wnętrza. Najlepiej gdy jest neutralnym tłem dla mebli i stabilną podstawą dla stóp.

Wybieramy i kupujemy

Baseny

Ładny i solidnie wykonany basen dodaje prestiżu i zapewnia atrakcyjny relaks, pod warunkiem jednak, że jego utrzymanie w stałej gotowości nie będzie zbyt pracochłonne. A do tego potrzebne są zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy.

Ogrody

Gleba a rośliny w ogrodzie

Gleba w ogrodzie może być różna. Piaszczysta lub gliniasta zwykle nie wzbudza zachwytu. Pamiętajmy jednak, że nie ma złej gleby, trzeba tylko odpowiednio do niej dobrać rośliny, a słabe podłoże uzdatnić.

Dom energooszczędny

Cała prawda o świadectwach energetycznych

Wymóg sporządzania świadectwa energetycznego obowiązuje od 1 stycznia 2009 roku na podstawie przepisów Prawa Budowlanego zamieszczonych w Dz. Ust. nr 191 z 2007 roku i wynika z dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego w zakresie charakterystyk energetycznych budynków.

Budujemy z notariuszami

Badanie stanu prawnego

W tym miesiącu kończymy cykl artykułów poświęconych badaniu stanu nieruchomości. Mamy nadzieję, że nasze rady pozwolą Czytelnikom uniknąć wielu przykrych niespodzianek.

Dom z pompą ciepła - kompleksowy poradnik

Źródło górne - jakie wybrać?

Źródło górne grzeje pomieszczenia. To podłogówka, grzejniki lub jedno i drugie. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją c.o. o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.