Budujemy Dom 4/2010

Jak właściwie zająć się ogródkiem na działkach na gruntach nieprzepuszczalnych? Czy trawa z rolki jest alternatywą dla trawnika z siewu? Historia człowieka, który sam zaaranżował swój ogród. To tylko trzy z kilkunastu tematów poruszanych w kwietniowym numerze Budujemy Dom.

W tym miesiącu śledzimy również kolejne etapy budowy kominka z dystrybucją gorącego powietrza. W cyklu Budujemy Bez Błędów (B3) piszemy o prawidłowym wykonaniu więźby dachowej, pokryciu dachowym i rynnach. Prezentujemy ponadto kolejną dawkę reportaży.

Zaprenumeruj Budujemy Dom 

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Jeśli budować, to tylko we dwóch

Ten dom jest owocem rodzinnej współpracy – jego właścicieli oraz brata właścicielki, który jest architektem. Choć podczas jego projektowania i budowy zderzyły się nieco odmienne wizje i gusty, udało się wypracować udany kompromis.

Zamiast domu letniskowego

Budowa pierwszego domu nie musi być z góry skazana na błędy i niedociągnięcia. Szanse powodzenia wzrastają, kiedy inwestorzy, tak jak pani Krystyna, mają ściśle określoną wizję budynku, a do jej realizacji zapraszają mądrych i doświadczonych fachowców.

Dom eksperta

Dom skąpany w zieleni

Szef działu wsparcia technicznego w firmie Danfoss Andrzej Oczoś mieszka z żoną Krystyną w domu leżącym zaledwie kilka kilometrów od centrum Grodziska Mazowieckiego. Trzecim domownikiem jest młodszy syn Krystian, który studiuje medycynę i dlatego większość czasu spędza ostatnio w odległym Poznaniu.

Budujemy bez błędów - B3

Konstrukcja dachu

Wybierając projekt katalogowy lub rozmawiając z architektem przygotowującym projekt indywidualny, warto poświęcić sporo uwagi dachowi. Ważne np. byśmy mieli sprecyzowane plany, co do ewentualnego użytkowania poddasza.

Pokrycia dachowe

Wybór rodzaju pokrycia to poważny problem dla inwestora, natomiast jego właściwe ułożenie to niekiedy poważne wyzwanie dla dekarza. Wybór materiałów jest obecnie bardzo duży, możemy więc jak najlepiej dostosować je do konkretnych potrzeb i naszych możliwości finansowych. Warto także wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, oceniając pracę dekarza, tak by pokrycia nie trzeba było poprawiać wkrótce po ułożeniu.

Rynny

Dobrze dobrane rynny sprawnie odprowadzają wodę nawet w czasie największej ulewy. Bez nich na elewacji szybko pojawiłyby się brzydkie zacieki, niszczące strukturę ścian. Nie należy też zapominać o wpływie rynien na ostateczny wygląd domu. Na szczęście właściwy dobór czy montaż orynnowania nie są trudne.

Raport

Podłogi

Podłogi muszą spełniać wiele zadań – dlatego właśnie układa się je jako wielowarstwowe. Każda warstwa, stosownie do jej przeznaczenia, odpowiada za utrzymanie podłogi w odpowiedniej kondycji. Od tego, jak będzie wykonana nasza podłoga zależy więc komfort mieszkania.

Posadzki

Wpadasz z zakupami do kuchni. Buty zdejmiesz, gdy wszystko odstawisz na podłogę. O, dzieci biegną się witać! Wprost z ogrodu – przez salon... Już za późno upominać, by zdjęły zabłocone buty. Ich ślady rozmazuje pies, radośnie podskakujący na tylnych łapach. Mąż, szurając krzesłem, podnosi się znad gazety. Tak, być może, będzie wyglądał twój dom. Nie od rzeczy wybrać do niego odpowiednie posadzki.

Przegląd rynku

Odkurzacz centralny

Systemy odkurzania centralnego różnych firm są kompatybilne, a więc do większości instalacji pasuje prawie każda jednostka centralna. Jak ją zatem wybierać, skoro można wybrać każdą? Na pewno warto uwzględnić konstrukcję urządzenia, rodzaj zastosowanej w nim filtracji oraz wielkość jego silnika.

Kolektory płaskie i próźniowe

Zastanawiając się nad wyborem kolektorów słonecznych, musimy przede wszystkim określić swoje oczekiwania. Czy instalacja ma podgrzewać wodę tylko w sezonie letnim czy przez cały rok? A może rozważamy też jej wykorzystanie także do dogrzewania budynku?

Temat numeru

DGP w szczegółach

20% kosztów budowy kominka z wkładem – tyle musimy przeznaczyć na elementy i montaż instalacji DGP! Jeśli zatem w domu ma stanąć kominek z wkładem, warto rozważyć dodatkowy wydatek na to, by ogrzane w nim powietrze było rozprowadzane do wszystkich pomieszczeń.

Dylematy

Wanna czy brodzik?

Próbujemy z mężem zaplanować generalny remont niezbyt dużej łazienki i nie możemy się pogodzić w sprawie wanny. Ja lubię długie kąpiele, mąż – szybki prysznic, dlatego próbuje mnie przekonać, że dobrze będzie zastąpić wannę brodzikiem. Obydwa urządzenia w łazience się nie zmieszczą. Widzę, że usunięcie wanny umożliwiłoby korzystne zmiany w łazience, ale z drugiej strony – szkoda mi rezygnować z moich relaksujących kąpieli. Pomóżcie...

Oczyszczalnia czy szambo?

Kupiliśmy dom w miejscu, gdzie nie ma zbiorczej kanalizacji. Musimy zdecydować się na szambo albo własną oczyszczalnię. Co jest wygodniejsze i bardziej opłacalne? Z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć przy obydwu rozwiązaniach?

Energooszczędne inspiracje

Oszczędny kocioł i wentylacja z odzyskiem ciepła

By dom mógł być energooszczędny, musi spełniać kilka podstawowych wymogów, dwa z nich to ekonomiczny system grzewczy oraz energooszczędna wentylacja. Obie instalacje, jeśli są właściwie zaprojektowane i wykonane, przyczyniają się do znacznych oszczędności.

Remont i modernizacja

Remont tarasu

Pęknięcia, przecieki czy kruszenie się nawierzchni to specjalność polskich tarasów. Przyczynia się do tego nasz klimat, a zwłaszcza zimy z częstymi odwilżami. Ale prawdziwymi powodami takich uszkodzeń są źle dobrane materiały, niewłaściwy układ warstw tarasu oraz niedokładności wykonawstwa, a więc błędy, których można uniknąć.

Wybieramy i kupujemy

Basen przydomowy

Basen przydomowy kojarzy się z jednej strony z przyjemnością i luksusem, z drugiej – z koniecznością pracochłonnego utrzymania go w czystości. Zautomatyzowane urządzenia dobrej klasy mogą uwolnić nas od tych uciążliwości i sprawić, że będziemy myśleć głównie o zaletach własnej pływalni.

Inspiracje wnętrzarskie

Okienny rynsztunek

Liczba i wielkość okien decyduje nie tylko o urodzie domu i widokach. Także – a może przede wszystkim – o dawce naturalnego światła, jaka będzie docierać do pomieszczeń. A ze słońcem bywa różnie: raz grzeje jak szalone, innym razem na całe tygodnie chowa się za chmurami. Okna odpowiednio „uzbrojone” pozwolą nam nad tym żywiołem zapanować.

Ogrody

Odwodnienie

Zastoiska wody po deszczach lub podczas odwilży utrudniają korzystanie z ogrodu i podtapiają rośliny. Problem znają dobrze właściciele działek na gruntach nieprzepuszczalnych. Ale nawet na takim terenie z nadmiarem wody deszczowej można sobie poradzić.

Trawnik z siewu czy z rolki?

Alternatywą dla trawnika z siewu jest gotowa trawa z rolki. Choć daje niemal natychmiastowy efekt, nie zawsze może zastąpić darń zakładaną w tradycyjny sposób. Nie wystarczy też jedynie rozwinąć ją niczym dywan, aby się przyjęła i rosła zdrowo.

Rzeźbiarz ogrodów

Pan Marian Gaś posiada wrodzony zmysł artystyczny i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Dawniej wykorzystywał te umiejętności do amatorskiego uprawiania rzeźbiarstwa. Kiedy zaczął tworzyć swój ogród, do obu tych cech dołożył jeszcze ogromny zapał, typowy dla pasjonatów odkrywających nową dziedzinę, która ich interesuje i pociąga. I efektem takiej mieszanki jest prezentowany ogród.

Pompa ciepła w praktyce - kompleksowy poradnik

Źródło górne - jakie wybrać?

Źródłem górnym nazywamy instalację grzewczą w pomieszczeniach. Może być powietrzna lub wodna – podłogówka lub/i grzejniki. Pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacją grzewczą o niskich temperaturach, czyli z podłogówką.

Reportaż

Ciepło z gruntu - niskie rachunki

Kiedy myśleliśmy z żoną o ogrzewaniu naszego domu, najważniejszą sprawą były oczywiście koszty oraz... ekologia – mówi Wojciech, który mieszka na warszawskiej Białołęce. – Z racji zainteresowań zawodowych wiedziałem, że firma Stiebel Eltron ma w ofercie dobrej klasy urządzenia czerpiące ciepło ze źródeł odnawialnych, a więc przyjazne dla środowiska.

Pompa ciepła wygrała z gazem

– Nieco ponad dwa lata temu gaz z sieci był stosunkowo tanim nośnikiem energii i początkowo planowaliśmy, że zainstalujemy w domu kocioł gazowy – mówi Jerzy, który wraz z żoną Agnieszką wykańcza właśnie połowę domu w zabudowie bliźniaczej w warszawskim Wawrze. – Jednak cena, jakiej zażądał zakład gazowniczy za wykonanie kilkuset metrów rurociągu oraz podłączenie do sieci, była naprawdę horrendalna! Wystarczyło dołożyć 5 tysięcy złotych i mieliśmy pompę ciepła – nowoczesne, bezobsługowe źródło grzewcze. Wybór był więc prosty.