Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2010

Podłogi

Podłogi muszą spełniać wiele zadań – dlatego właśnie układa się je jako wielowarstwowe. Każda warstwa, stosownie do jej przeznaczenia, odpowiada za utrzymanie podłogi w odpowiedniej kondycji. Od tego, jak będzie wykonana nasza podłoga zależy więc komfort mieszkania.

Podłogi
(fot. Izohan)
Konstrukcja warstw podłogi i materiały, z jakich będą wykonane, powinny być podane w dokumentacji architektoniczno-budowlanej. Aby poprawnie ją odczytać, czyli, mówiąc wprost – zrozumieć, trzeba wiedzieć co znaczą terminy w niej użyte. W prosty i skrótowy sposób przedstawiamy zatem to, co kryje się pod posadzką.

 

Warstwa wyrównująca – warstwa zaprawy wyrównującej, suchego piasku lub mielonego betonu komórkowego, układana bezpośrednio na stropie, gdy jest on nierówny na całej powierzchni.

 

Izolacja – warstwa chroniąca przed wilgocią, ucieczką ciepła oraz przed hałasem. W podłodze układa się zależnie od potrzeb następujące izolacje:

 

  • przeciwwilgociową – stosowaną jako jedną z warstw podłogi na gruncie; jest to folia budowlana grubości 0,20 mm;

     

  • termiczną – nazywaną też cieplną, konieczną nad pomieszczeniami nieogrzewanymi oraz w podłogach na gruncie; tworzą ją płyty styropianowe EPS 100, płyty z polistyrenu ekstrudowanego, płyty z pianki poliuretanowej lub płyty z wełny mineralnej;

     

  • akustyczną – układaną między stropami, chroni przed rozchodzeniem się dźwięków; jako izolację akustyczną stosuje się płyty ze styropianu, wełny mineralnej lub maty z tworzywa sztucznego.


Podkład podłogowy – warstwa podłogi układana bezpośrednio pod posadzką, nazywana też jastrychem, gładzią lub wylewką.

 

Pod posadzki stosuje się podkłady wykonywane na mokro lub układane na sucho ze specjalnych płyt.

 

Podkłady wykonywane na mokro, czyli inaczej – wylewane, które wiążą się z podłożem dostępne są w różnej postaci, oto najpopularniejsze z nich.

 

Jastrych cementowy. Najczęściej używany. Ma dużą wytrzymałość na ściskanie, odporność na zawilgocenie i jest niedrogi.

 

Przygotowuje się go przez wymieszanie bezpośrednio na budowie gruboziarnistego piasku z cementem oraz dodatkami uplastyczniającymi. Do wyrównania i zagęszczenia struktury stosuje się zacieraczki mechaniczne, co znacznie ułatwia i przyspiesza prace. Jastrych cementowy dość długo dojrzewa i wysycha – układanie posadzek można rozpocząć dopiero po miesiącu od jego ułożenia.

Redakcja BudujemyDom

Pełna wersja artykułu w PDF Podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!