Budujemy Dom 4/2011

Wysokie rachunki za ogrzewanie to główna zmora inwestorów. Dlatego wszystkim – tym, którzy planują budowę domu oraz tym budującym – polecamy tekst kwietniowego numeru Budujemy Dom o mostkach termicznych. Warto wiedzieć jak i gdzie powstają, aby skutecznie się ich ustrzec.

Jak już się uda wybudować wymarzony dom bez mostków termicznych warto rozważyć montaż nowoczesnych energooszczędnych instalacji – kotła kondensacyjnego oraz wentylacji z rekuperatorem.

To właśnie mieszkając w domu mamy wpływ na ponoszone przez nas wydatki. Te na etapie budowy i wyposażania w mądre (nie zawsze te mocno promowane) instalacje. A przede wszystkim podczas eksploatacji. Możemy zmniejszyć temperaturę w sypialni o kilka stopni.

Decydujemy o wyborze firmy, która będzie wywoziła śmieci. Możemy je segregować obniżając w ten sposób koszty ich wywożenia. To do nas należy decyzja o doprowadzeniu wodociągu lub korzystaniu z własnej studni głębinowej.

Zachęcam do lektury opowiadań czytelników naszego miesięcznika, którzy już zbudowali swoje domy oraz założyli ogrody. Z ołówkiem w ręku notują wszystkie ponoszone wydatki a także podpowiadają – jak zaoszczędzić na eksploatacji. To bezcenna lektura.

Z poważaniem
Ernest Jagodziński

 

Dasz radę!

Kronika klanu Agatka

Kronika klanu Agatka zawiera historie jednego projektu w pięćdziesięciu odsłonach. Bo właś-nie aż pięćdziesięciu Forumowiczów www.wybieramydom.pl z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem dzieli się pomysłami przekształceń, adaptacji i zagospodarowania 100 metrów kwadratowych... hm, to chyba zbyt formalne nazewnictwo, bo przecież dla większości Klanowiczów, Agatka to nie 100 metrów kwadratowych, ale dom najpiękniejszy na świecie, mały, przytulny, funkcjonalny – taka bajkowa Agatka. Zamykam oczy i widzę ten dom, zasypiam – to mi się śni. Cały czas o nim myślimy, prawdziwa szczera miłość – pisze jedna z naszych Klanowiczek.

Dom pasywny kopuła

Prawie pół roku temu Autorushd – uczestnik forum.budujemydom.pl, założył w kronikach budów wątek o planie budowy swojego domu. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież od tego właśnie one są. Rzecz w tym, że wpis ten dotyczy dość kontrowersyjnego projektu – domu kopuły. I tak jeden post przyczynił się do powstania fenomenalnego konglomeratu odkrywców, badaczy, sceptyków, krytyków, znawców tematu i laików, a nawet fizyków.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Taniej niż M-5 w bloku

Niejedna działka, traktowana przez właścicieli tylko jako lokata kapitału, staje się dla nich później miejscem, na którym stawiają rodzinne domy. Atrakcyjność działki rośnie szczególnie wtedy, kiedy rodzina nie jest w stanie kupić większego mieszkania w mieście.

Działka spełniająca wszystkie oczekiwania

Lokalizacja działki oraz jej uzbrojenie w media ma znaczenie dla komfortu życia. Z tego powodu szukając parceli, warto wysoko zawiesić poprzeczkę.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Kiedy klimatyzacja?

Kto potrzebuje klimatyzacji? Najprościej można odpowiedzieć, że każdy, komu we własnym domu jest latem zbyt gorąco. Jednak dlaczego w niektórych domach bez klimatyzacji prawie nie odczuwamy skutków upału, a w innych nie da się wytrzymać?

ABC mądrego budowania

Mostki termiczne i nieszczelności

Dla wielu inwestorów wysokość rachunków za ogrzewanie jest nieprzyjemnym zaskoczeniem. Nawet z projektu i świadectwa energetycznego wynika, że powinny być znacznie niższe. Przyczyną są często mostki termiczne i nieszczelność budynku.

Budujemy bez błędów - B3

Konstrukcja dachu

Więźba dachowa może być wykonana przez brygadę cieśli tradycyjnie, bezpośrednio na placu budowy. Można też zdecydować się na więźbę prefabrykowaną. Wówczas wiązary przygotowywane są w fabryce i gotowe montuje się na budynku.

Pokrycia dachowe

Wybór rodzaju pokrycia to problem dla inwestora a jego właściwe ułożenie to wyzwanie dla dekarza. Wybierając pokrycie, warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i ile kosztuje jego ułożenie. Oceniając dekarza, warto natomiast wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, by mieć pewność, że pokrycie jest fachowo położone i nie będzie wkrótce wymagało żadnych poprawek.

Rynny i odprowadzenie wody

Rynny chronią ściany przed zamakaniem wodą ściekającą z dachu, zabezpieczają otoczenie domu przed rozmywaniem przez strugi wody spadające z dużą siłą, umożliwiają też skanalizowanie odpływu wody i skierowanie jej z dala od fundamentów. Montowane są nie tylko na dachach, ale również na krawędziach tarasów i balkonów. Jaki rodzaj rynien wybrać i jak prawidłowo je zamontować, by spełniały swoje funkcje?

Remontujemy bez błędów

Taras

To, że taras wymaga remontu, sygnalizuje zwykle zły stan jego posadzki. Ale zbadanie przyczyn zniszczeń może wykazać, że nie wystarczy jej naprawa czy nawet wymiana i trzeba wyremontować lub wymienić głębsze warstwy, a nawet wzmocnić konstrukcję tarasu.

O budowaniu

Instalacja elektryczna

To że instalacja elektryczna działa prawidłowo nie znaczy jeszcze, że w pełni odpowiada naszym potrzebom, a korzystanie z niej jest wygodne. Ponadto dobra instalacja nie powinna wymagać większych zmian przez kilkanaście lat, a to wymaga także pomyślenia o tym, jakie nowe urządzenia być może zainstalujemy w przyszłości.

Raport

Podłogi

Ile trzeba wydać na podłogi w domu o powierzchni 150 m2? Na wylewki z warstwami wyrównawczymi i izolacjami – 10–15 tys. zł. Oczywiście wiele zależy od konstrukcji – czy jest to podłoga na gruncie, czy na stropie. Drugie tyle wydamy na wykończenie – płytki, panele, parkiet lub wykładziny. Łącznie zatem ok. 30 tys. zł, a nawet więcej, jeśli w części pomieszczeń ma być ogrzewanie podłogowe.

Posadzki

Czas na posadzkę? Nie martw się. Na pewno znajdziesz taką, która będzie odpowiadać Twojemu gustowi, a przy tym będzie praktyczna i trwała.

Przegląd rynku

Kolektory słoneczne

Sprzedawcy oferują nam różne rodzaje i modele kolektorów słonecznych, przekonując, że ich produkty są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, a koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tych zapewnieniach prawdy? By dokonać dobrego wyboru, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę, a które cechy są nieistotne.

Odkurzacz centralny

Na forum www.budujemydom.pl nie brakuje pytań i niejasności dotyczących odkurzaczy centralnych. Jedna z forumowiczek pisze: Chciałabym zamontować odkurzacz centralny w domu, ale nie wiem, na jaki się zdecydować, ile powinno być gniazd i gdzie je rozmieścić, jaką długość węża ssącego wybrać, co to jest automatyczna szufelka i gdzie się ją montuje, czy warto? Ze względu na konieczność ułożenia rur i kabli przed zalaniem posadzek temat jest dość pilny, wiosna się zbliża i roboty na budowie ruszą wkrótce pełną parą. Aha, czy są różnice (znaczące) w cenie odkurzaczy różnych firm? Jak z trwałością i awaryjnością, czy jest serwis? Elżbieta.

Kominki z DGP i z płaszczem wodnym

Kominek jest ozdobą salonu. Może być także wydajnym źródłem ciepła. Jednak by tak się stało musi spełniać pewne warunki i trzeba wykonać instalację, która za pomocą kominka pozwoli ogrzewać wiele pomieszczeń.

Kocioł kondensacyjny i wentylacja z odzyskiem ciepła

Każdy, kto marzy o własnym domu, na początku głównie skupia się na jego wyglądzie, liczbie pomieszczeń, funkcjonalności i wygodzie. Często zapominamy jednak o ważnych instalacjach, które wpływają nie tylko na komfort życia we własnym domu, ale też na wysokość rachunków. Najważniejsze z nich to ekonomiczny system grzewczy oraz energooszczędna wentylacja.

Okna drewniane czy PVC?

Niezwykle bogata oferta producentów sprawia, że aby dokonać dobrego, w pełni świadomego wyboru, potrzebna jest usystematyzowana wiedza. Przedstawiamy dostępne na rynku rozwiązania i technologie.

Żaluzje, rolety, markizy

O tym, jaka dawka naturalnego światła dociera do pomieszczeń decyduje nie tylko liczba i wielkość okien, ale również ich osłony – żaluzje i rolety. Odpowiednio dobrane nie tylko chronią przed słońcem, ale także stanowią element dekoracyjny wystroju i oddzielają domowników od świata zewnętrznego.

Dylematy

Wanna czy brodzik?

Pytanie czytelnika: Właśnie planuję remont łazienki. Ze względu na jej niewielki metraż muszę zrezygnować z wanny lub brodzika. Trudno mi się jednak zdecydować, które z urządzeń wybrać: uwielbiam długie kąpiele w wannie, ale z drugiej strony wanna zbytnio przytłoczy pomieszczenie. Ponadto, czasem najlepszym rozwiązaniem jest szybki prysznic. Pomóżcie...

Nasz wybór

Oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym

Budując dom, nie ominiemy problemu odprowadzenia ścieków. Gdy działka jest skanalizowana wystarczy przyłączyć dom do sieci. W przeciwnym wypadku mamy dwa rozwiązania: szambo bądź przydomową oczyszczalnię ścieków. To drugie rozwiązanie, choć nieco droższe i bardziej skomplikowane, jest inwestycją, która może się zwrócić już po dwóch latach. W poniższym artykule przybliżymy najprostszą z technologii, w jakich budowane są takie oczyszczalnie – drenaż rozsączający – i prezentujemy dostępne na rynku urządzenia.

Poradnik urządzania ogrodu

System automatycznego nawadniania

Tradycyjny sposób podlewania ogrodu za pomocą konewki i węża coraz częściej zastępowany jest systemem automatycznego nawadniania, który praktycznie nie wymaga obsługi, a ponadto oszczędnie zużywa wodę, tym bardziej że może pracować nocą, kiedy paruje ona wolniej.

4000 m2 na skraju Puszczy Bolimowskiej

Nie na każdym osiedlu jednorodzinnych domów udaje się stworzyć wokół domu prywatność. Ci, którzy tego pragną, powinni szukać małego osiedla, najlepiej przy lesie, a na nim działki na końcu ślepej uliczki

Zrób to fachowo

Basen przydomowy

Ładny basen przydomowy to prestiż i wielka frajda dla całej rodziny, pod warunkiem że jest solidnie wykonany. Jego budowę najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy wykonają projekt, dobiorą optymalne rozwiązania, właściwie przeprowadzą wszystkie prace, a także udzielą gwarancji.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Skutecznie przekazać ciepło

Pompa ciepła, inaczej niż kocioł, nie wytwarza ciepła, lecz jedynie przekazuje je z gruntu, wody lub powietrza, czyli tzw. źródła dolnego do instalacji grzewczej wewnątrz domu nazywanej źródłem górnym. Efektywność i koszty pracy pompy w dużej mierze zależą właśnie od tego, jak wykonano instalację po stronie źródła górnego.

Reportaż

Płytko czy głęboko

Od prawidłowego wykonania dolnego źródła – zgodnego ze sztuką, zależy sprawne funkcjonowanie instalacji, której sercem jest pompa ciepła. Okazuje się jednak, że w przypadku pionowych sond gruntowych duże znaczenie ma również ich głębokość.