Budujemy Dom 4/2012

W kwietniowym Budujemy Dom radzimy, na co zwracać uwagę, by dobrze wybrać kosiarkę i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku urządzeń.

Przedstawiamy także relację z budowy domu w systemie Theromur (klocki styropianowe). Polecamy uwadze opinie naszych czytelników, którzy zaprojektowali i urządzili własne kuchnie.

Tym z Państwa, którzy szukają projektu na wąską działkę polecamy wywiad z architektem Mirosławem Jednaczem. Był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w Katedrze Projektowania. Obecnie prowadzi swoją pracownię architektoniczną i projektuje m.in. nietypowe domy jednorodzinne. W tym numerze opowiada, jak dobrze współpracować z architektem podczas tworzenia projektu indywidualnego oraz prezentuje jedną ze swoich realizacji – dom 400 m2 na wąskiej działce.

Projektujemy

Zdaniem architekta - Praca z projektantami

Szczęśliwie kupiliśmy działkę i zdecydowaliśmy, czy kupujemy „projekt” z katalogu czy zatrudniamy projektanta do sporządzenia dokumentacji „szytej na miarę”. Co teraz? Teraz w zasadzie zwolenników koncepcji katalogowych jak i amatorów projektu indywidualnego czeka ta sama droga: praca z projektantem.

Wybieramy architekta

Zamówienie projektu indywidualnego jest ze strony inwestora aktem dużej odwagi. Natomiast decyzja o wykorzystaniu projektu katalogowego... Kto wie, czy nie wymaga odwagi jeszcze większej!

Wybieramy projekt

Czym się kierować przy wyborze projektu i jak go twórczo zaadaptować do własnych potrzeb? Pouczające przykłady jak sobie z tym radzą inni można znaleźć na forum BD w dyskusjach „klanów”. Łączą one osoby budujące dom według identycznego projektu. Oto interesujące case study – doświadczenia osób budujących dom według bardzo popularnego projektu LEO I i II. http://forum.budujemydom.pl/LEO-I-i-II-DOMUS-t3085.html

Zdrowy i oszczędny dom - Ciepłe ściany i ekonomiczne instalacje

Projektując dom energooszczędny należy założyć, że wszystkie przegrody zewnętrzne, czyli podłogi na gruncie, ściany, dachy lub stropodachy będą charakteryzowały się współczynnikiem przenikania ciepła U < 0,20 W/(m2•K). Jeśli nie zapewni się budynkowi tak dobrej termoizolacyjności, to właściwie pozostałe działania nie będą miały sensu. Straty energii cieplnej przez przegrody zewnętrzne będą tak duże, że oszczędności wynikające z zainstalowania np. kotła kondensacyjnego i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła będą niesatysfakcjonujące.

Podpatrujemy i pytamy

Dom ze styropianowych klocków

Pustaki styropianowe i technologia Thermomur pozwoliły panu Januszowi wznieść dom samodzielnie, szybko i tanio. Jego zdaniem jest to technologia jednak tylko dla takich zapaleńców jak on.

260 m2 z pompą ciepła

Budując dom, Agnieszka i Lionel kupowali najlepszej jakości materiały budowlane i izolacyjne, jakie w tamtym okresie polecali specjaliści. Zamiast ogrzewania gazowego zainstalowali pompę ciepła. Materiały i instalacje „na topie” mają zapewnić ich budynkowi trwałość, solidność, niskie koszty utrzymania oraz oddalić remonty. Wszystko wskazuje na to, że postępowali słusznie, chociażby dlatego że utrzymanie domu kosztuje tyle samo co poprzedniego 50-metrowego mieszkania.

Dom na końcu drogi

Jeśli brać pod uwagę przynależność administracyjną, to dom Małgorzaty i Rafała należy do zabudowań Złejwsi Małej – miejscowości położonej pomiędzy Bydgoszczą, a Toruniem. Tak naprawdę budynek stoi jednak na uboczu. – Kilkusetmetrowy odcinek gruntowej drogi prowadzi przez pola tylko do nas i do sąsiada z naprzeciwka – podkreśla Małgosia. - Dalej droga się kończy.

Kuchnie

Projekt kuchni z jednej strony wymaga uwzględnienia potrzeb i preferencji użytkowników, a z drugiej wielu szczegółów technologicznych, technicznych i ergonomicznych. Tylko pozornie wydaje się to proste. Jak z urządzaniem własnej kuchni poradzili sobie właściciele domów, dowiemy się z poniższego artykułu.

Tarasy

Zaletą posiadania jednorodzinnego domu jest możliwość korzystania z tarasu. Sprawia on, że przez kilka ciepłych miesięcy w roku przestrzeń życiowa właścicieli powiększa się o dodatkowe metry. Im lepiej ta przestrzeń jest zaprojektowana i wykonana, tym intensywniej ją wykorzystują. Jak zatem zbudować „dobry” taras?

Budujemy i remontujemy

Konstrukcja dachu

Dach nie bez powodu nazywany jest piątą fasadą – jego forma oraz barwa pokrycia powinny w harmonijny sposób komponować się z elewacją oraz elementami stolarki okiennej i drzwiowej. Jednak wygląd dachu zależy nie tylko od wizji architekta i naszej fantazji, ale również od wymagań określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy. Lokalne przepisy mogą bowiem narzucać kształt dachu, kąt nachylenia, rodzaj pokrycia, a nawet kolor.

Pokrycia dachowe

Montaż pokrycia dachowego można rozpocząć po sprawdzeniu wymiarów konstrukcji dachowej, zweryfikowaniu kątów prostych pomiędzy krawędziami połaci i zaplanowaniu kolejności robót. Wskazane jest także wykończenie kominów oraz wstępne wykonanie obróbek blacharskich.

Orynnowanie

Jest wiele gotowych systemów rynnowych: z PVC, stali, aluminium, miedzi, a ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. Wymaga jednak staranności. Niewłaściwe wykonanie orynnowania wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji domu, a nawet z zawilgoceniem ścian.

Sposób na ciepły montaż okien

Ogromna większość okien w polskich domach instalowana jest w niewłaściwy sposób. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Zrzeszenia Montażystów Stolarki wynika, że zaledwie w 5 proc. wszystkich montaży (1 na 20 przypadków) pianka ocieplająca wokół okien zabezpieczona została przed wnikaniem w nią wilgoci. Tymczasem brak tego zabezpieczenia to zasadniczy błąd, którego efektem są częste przypadki występowania pleśni i grzybów wokół okien, nawet w nowych budynkach.

Wszystko o ramach z PVC

Okno z PVC może składać się nawet z kilkudziesięciu różnych elementów. Wszelkiego rodzaju kształtowniki główne i dodatkowe, wzmocnienia, elementy okuć, uszczelki, podkładki, śrubki oraz okleiny i szyby tworzą skomplikowany współzależny zbiór, który decyduje o walorach użytkowych i trwałości całego okna.

Odprowadzenie ścieków

Każdy właściciel domu musi uporać się z problemem odprowadzenia ścieków. Możliwości jest wiele, ale nie każde rozwiązanie da się zastosować na konkretnej działce. Trzeba też dokładnie określić swoje preferencje i możliwości: jaką kwotą dysponujemy, jaką część działki możemy przeznaczyć na oczyszczalnię itd.

Odkurzacz centralny

System centralnego odkurzania wielu osobom wydaje się zbędnym luksusem, jednak ci, którzy poznali jego zalety, dostrzegają w nim wartościowe urządzenie, które umożliwia sprzątanie bez hałasu i wzbijania kurzu. Instalacja taka w Polsce nie jest jeszcze standardem, ale nie powinno jej zabraknąć w żadnym nowoczesnym domu.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne nie tylko zapewniają nam prywatność, dzieląc dom na strefy, ale także stanowią element wystroju wnętrza. Dlatego dobrze jest wybierać je już na etapie projektowania budynku, dopasowując wymiary, styl i kolorystykę do jego charakteru.

Bramy garażowe

Wyborowi bramy garażowej warto poświęcić nie mniej uwagi niż drzwi wejściowych. Choćby dlatego, że jako kilkakrotnie większa, bardziej rzuca się w oczy. Tym bardziej że w przypadku bramy musimy uwzględnić znacznie więcej cech: wielkość, sposób otwierania, izolację cieplną lub jej brak.

Tajniki ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe nie jest już nowinką i luksusem, ale stało się powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Ma wiele zalet, jednak pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zaprojektowane i wykonane. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, by działało dobrze.

Elewacje

Rodzaj i kolor elewacji stanowi wizytówkę domu, decyduje o pierwszym wrażeniu. Oprócz tego, że elewacja ma być trwała i estetyczna przez długie lata oraz pasująca do architektury budynku, powinna przede wszystkim chronić ściany przed działaniem czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, wiatru oraz zmian temperatury.

Remont podłogi

Remont podłogi czasem ogranicza się do zmiany posadzki lub nawet do przykrycia jej nowym materiałem, często jednak konieczne jest zerwanie starego pokrycia i odpowiednie przygotowanie podłoża pod nowe. Prace, zależnie od ich zakresu, mogą potrwać jeden dzień lub nawet miesiąc.

Ściany wewnętrzne

Najczęściej na początku remontu pomyślimy tylko o szybkim malowaniu lub tapetowaniu tymczasem niekiedy okazuje się, że ściany wymagają naprawy tynków, a więc zakresu prac dużo większego niż przewidywaliśmy. Zanim zabierzemy się za remont ścian warto zatem ocenić ich obecny stan i zdecydować, czy odnawiamy samodzielnie, czy zlecamy prace fachowcom. Dobrze jest też zastanowić się jakich materiałów i narzędzi będziemy potrzebować i sensownie zaplanować zakupy i kolejność prac.

Klimatyzacja

Decydujemy się wybudować dom. W końcu on powstaje. Wprowadzamy się. Przychodzi lato... i zaczynają się problemy. Szukamy wówczas ratunku na forum.

Wybieramy i kupujemy

Wanna czy brodzik

PYTANIE CZYTELNIKA W mojej niewielkiej łazience marzy mi się natrysk, jednak wanna wydaje się praktyczniejsza – czasem robię w niej przepierki, wybielam firanki, kąpię psa. Boję się z niej zrezygnować, jednak z drugiej strony prysznic zajmowałby znacznie mniej miejsca, co też jest dla mnie istotne. Co robić?

Kolektory słoneczne

PYTANIE CZYTELNIKA Zastanawiam się nad kupnem kolektorów, jednak nie wiem co wybrać – próżniowe są droższe niż płaskie, ale podobno wystarcza ich mniej. Ponadto gdy pytałem sprzedawców, to każdy proponował nieco inny zestaw różniący się powierzchnią paneli, pojemnością zasobnika itd. Czym powinienem się kierować przy wyborze?

Kosiarki

Wybór oferowanych na rynku urządzeń jest ogromny, a od naszej decyzji zależy nie tylko ilość pieniędzy, o jaką szczuplejszy stanie się nasz portfel, ale przede wszystkim przyszła kondycja naszego trawnika. W poniższym artykule radzimy, na co zwracać uwagę, by dobrze wybrać kosiarkę i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku urządzeń.

Urządzamy podwórko i ogród

Narzędzia do trawnika

Zakładanie i późniejsza pielęgnacja trawnika wymaga używania różnorodnych narzędzi. Należy je starannie dobrać, ponieważ w ogrodzie wykorzystuje się je najczęściej. Pod żadnym pozorem nie warto oszczędzać na ich jakości. Narzędzia z wyższej półki są lepiej dopracowane przez projektantów i wykonane z nowoczesnych materiałów. Ułatwią więc prace i na pewno posłużą dłużej.

Woda w ogrodzie

Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga sporo pracy, jednak bez wody wielu właścicieli nie wyobraża sobie przydomowego ogrodu. Po prostu, nawet najmniejsza tafla wody cieszy oczy i daje świetny wypoczynek. Posiadacze małych działek wybierają oczka wodne. Właściciele większych ogrodów chętnie urządzają stawy lub baseny kąpielowe.

Prawie 4000 m2 soczystej zieleni na piasku

Inspiracją stworzenia tego ogrodu był unikatowy krajobraz nadwiślańskiej skarpy. Właścicielom nie przeszkodził w tym ubogi, piaszczystym grunt VI klasy.

Robimy kurs

Pompa ciepła - Źródło górne

Część instalacji z pompą ciepła przekazującą ciepło do pomieszczeń nazywa się „źródłem górnym”. Najczęściej to ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, sufitowe lub ścienne. Projektuje się je nieco inaczej niż tradycyjne instalacje z kotłem grzewczym. Najważniejsza różnica to bardzo niska temperatura wody, pozostałe są jej konsekwencją.