Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2012

Woda w ogrodzie

Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga sporo pracy, jednak bez wody wielu właścicieli nie wyobraża sobie przydomowego ogrodu. Po prostu, nawet najmniejsza tafla wody cieszy oczy i daje świetny wypoczynek. Posiadacze małych działek wybierają oczka wodne. Właściciele większych ogrodów chętnie urządzają stawy lub baseny kąpielowe.

Woda w ogrodzie
(fot. Oase)
Powszechnie wiadomo, że woda ma zbawienny wpływ na ludzi i na zwierzęta. Ujemnie jonizuje powietrze, poprawia mikroklimat, uspokaja, a w upalne dni – chłodzi. Wystarczy skrawek wody, by odbijał się w niej krajobraz i niebo oraz chętnie odwiedzały ogród ptaki i owady. Koncerty żab to atrakcja letnich wieczorów. Jeśli dodać do tego możliwość uprawiania roślin wodnych, hodowania ryb albo pływania, mamy wyjaśnienie, czemu tak wielu właścicieli ogrodów decyduje się na budowę elementów wodnych. Mimo niemałych kosztów i dodatkowych prac pielęgnacyjnych.

Dobra lokalizacja

Nie ma sensu umieszczać zbiornika w odległym kącie ogrodu. Powinien znaleźć się w pobliżu miejsca wypoczynku – przydomowego tarasu, altany, by zapewniły korzystny mikroklimat. Koniecznie należy odsunąć go od drzew i krzewów liściastych, a przede wszystkim od dużych drzew, których korzenie mogą utrudnić budowę i późniejszą eksploatację. Poważne kłopoty w trakcie budowy i funkcjonowania zbiornika może sprawić również podłoże z wysoko zawieszonymi wodami gruntowymi. Wielu użytkowników boryka się z problemem „podrywania” folii lub okresowym „uciekaniem” wody.

 

Nie zakłada się elementów wodnych nad przebiegającymi w ziemi instalacjami – gazową, wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną lub telefoniczną. Jednocześnie, wiedząc że do obsługi zbiornika wodnego potrzebna będzie elektryczność i woda, warto umieścić go w miejscu, do którego łatwo będzie je doprowadzić.

 

Ważnym parametrem lokalizacji jest nasłonecznienie. Słońce powinno oświetlać zbiornik od 4 do 8 godzin dziennie, jeśli mówimy o oczku wodnym lub stawie. Dla basenu kąpielowego nie ma takiego warunku. Niecka oczka lub stawu powinna być dostatecznie głęboka i częściowo zacieniona (w 1/3). Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia, by przynajmniej część lutra wody się nie nagrzewała, dając ochłodę rybom i płazom. W zimnej wodzie trudniej rozwijają się też glony.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 4/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!