Budujemy Dom 4/2014

Sezon budowlany zaczął się na dobre. Ruszają prace budowlane i instalacyjne. W tym numerze Budujemy Dom proponujemy Państwu, aby przemyśleć kompleksowo i zaplanować system ogrzewania domu.

Ponad 70% rocznych kosztów utrzymania domu przypada właśnie na ogrzewanie. Każdy wie, że tani i wygodny jest gaz ziemny – najlepiej, gdy spalany przez kocioł kondensacyjny. Najdroższe zaś wykorzystanie energii elektrycznej, równie drogie jest ogrzewanie olejem opałowym. Zwykle wybór paliwa determinowany jest jego dostępnością w konkretnej lokalizacji.

Warto zaznajomić się z rozwiązaniami hybrydowymi, z racji zalet wynikających z połączenia różnych technologii – potem zdecydować się na te, których koszty eksploatacyjne będą niskie, a nakłady inwestycyjne nie będą przesadnie wysokie. Polecam Państwa uwadze teksty omawiające te zagadnienia.

Redaktor naczelny Budujemy Dom
Ernest Jagodziński

 

Projektujemy

Zasadu projektowania domu energooszczędnego

Projektowanie domu energooszczędnego to przede wszystkim szukanie, gdzie można zmniejszyć zużycie energii. Podpowiadamy, jakim obszarom trzeba się w związku z tym przyjrzeć. Ale równocześnie przestrzegamy, kiedy dążenie do poprawy bilansu energetycznego przestaje mieć sens i staje się tylko sztuką dla sztuki, nie dając realnych oszczędności.

Podpatrujemy i pytamy

Murowany zamiast stodoły z bali

Agnieszka i Rafał kupili w Biłgoraju sześćdziesięcioletnią stodołę z bali, przewieźli pod Warszawę i wykonali projekt adaptacji na potrzeby mieszkalne. Jednak po wylaniu fundamentów zmienili plany i zbudowali… dom murowany.

Nowoczesna willa z pełnym piętrem

Dom Joli i Andrzeja przetrwa lata. Jego klasyczna bryła powstała z bardzo solidnych materiałów budowlanych. Wnętrza również wykończono materiałami i sprzętami o wysokiej jakości. Cały dom cechuje nowoczesność, szlachetna prostota, uniwersalna kolorystyka.

Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym

Mieszkańcy domów ogrzewanych kotłami spalającymi węgiel albo drewno całą zimę czekają na moment, kiedy zrobi się na tyle ciepło, by zakończyć sezon grzewczy. Koniec z kursowaniem do kotłowni, z noszeniem paliwa i popiołu! Pojawia się jednak problem: jak przygotowywać ciepłą wodę użytkową, która zimą grzała się poniekąd przy okazji?

Klimatyzacja

Instalacja klimatyzacyjna to element, o którym użytkownicy Internetu wyrażają skrajne opinie. Dla jednych jest praktycznie niezbędnym elementem nowoczesnego budynku i jedynym sposobem osiągnięcia komfortowych warunków w letnie miesiące. Dla innych zaś to fanaberia – niepotrzebna, a nawet szkodliwa. I jak to zwykle bywa w tak kontrowersyjnych sprawach, każda ze stron ma co najwyżej tylko trochę racji, a w przytaczanych argumentach więcej jest „mitologii”, niż rzetelnych faktów. Co się dzieje, gdy pada na forum internetowym pytanie o zasadność stosowania klimatyzatorów?

Rolety, żaluzje, okiennice i markizy

Większość osłon zewnętrznych nie tylko ogranicza dostęp światła do pomieszczeń. Najbardziej docenia się termoizolacyjne i akustyczne własności rolet, żaluzji fasadowych i okiennic. Wśród Czytelników, z którymi rozmawialiśmy, są również użytkownicy markiz tarasowych. Nie zależało im na dodatkowym ociepleniu okien, a właśnie na ograniczeniu jaskrawego słonecznego światła na tarasie i w domu. Na podstawie czterech wypowiedzi można porównać walory użytkowe podstawowych osłon zewnętrznych.

Narzędzia i sprzęt ogrodowy

Zakup narzędzi wysokiej jakości wydaje się bardziej ekonomicznym sposobem na zgromadzenie niezbędnego w ogrodzie sprzętu, niż kilkakrotne kupowanie taniego, nietrwałego, a przy tym najczęściej po prostu niewygodnego w użytkowaniu. Współcześnie projektowane i produkowane z droższych, nowoczesnych materiałów narzędzia są dopracowane, wytrzymałe i praktyczne. Chętnie kupują i użytkują je nasi rozmówcy. Podzielili się z nami swoimi opiniami i praktycznymi doświadczeniami.

Budujemy i remontujemy

Podłogi i posadzki

O wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych powinniśmy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu. Od ich grubości zależy bowiem prawidłowe rozmierzenie schodów, wysokość otworów drzwiowych i okiennych. Na tym etapie trzeba też zwrócić uwagę na staranne wypoziomowanie i wyrównanie podłoża na gruncie oraz powierzchni stropu, dzięki czemu unikniemy dodatkowych kosztów związanych z koniecznością ich przygotowania pod warstwy podłogowe.

Konstrukcje dachu, pokrycia, orynnowanie

O rodzaju konstrukcji i przekrojach poszczególnych elementów więźby decyduje projektant, na podstawie m.in. wyliczeń przewidywalnych obciążeń dachu. Może to być więźba tradycyjna lub prefabrykowana. Poprawne jej zamontowanie nie gwarantuje jednak solidnego, trwałego dachu. By taki był, ważny jest też wybór pokrycia i jego ułożenie oraz solidne orynnowanie.

Wymiana bramy garażowej

Wymiana bramy garażowej na nową niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawia komfort użytkowania garażu i minimalizuje straty ciepła. Podnosi również walory estetyczne fasady domu. Aby jednak tak było, nową bramę należy wybrać i zamontować, kierując się nie tylko wyglądem, ale również wiedzą techniczną.

Wybieramy i kupujemy

Ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne

W niemal każdym nowo budowanym domu montuje się dziś podłogówkę – przynajmniej w części pomieszczeń – zaś w domach energooszczędnych czy pasywnych jest ona zwykle podstawowym systemem ogrzewania. Powód jest prosty – taka instalacja zapewnia mieszkańcom wysoki komfort cieplny, a w połączeniu z wykorzystaniem ekologicznych źródeł energii także znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne nie stały się może powszechnym elementem polskiego pejzażu, ale na pewno ich widok na dachu nikogo już nie dziwi. Wprawdzie obserwowany w kilku ostatnich latach boom na pozyskiwanie darmowej energii ze słońca mamy już raczej za sobą, ale wciąż myśli o tym zarówno wielu inwestorów budujących domy, jak i przymierzających się do ich modernizacji. O czym zatem należy pamiętać, planując montaż instalacji solarnej?

Osprzęt elektroinstalacyjny

Widoczny we wnętrzach domów osprzęt elektroinstalacyjny przestał już służyć wyłącznie do pobierania prądu i uruchamiania urządzeń elektrycznych. Łączniki i gniazda mogą być także istotnym elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Bogata oferta rynkowa z pewnością pozwoli je dopasować do dowolnego stylu.

Ogniwa fotowoltaiczne

Zasoby tradycyjnych paliw – ropy, węgla i gazu – są ograniczone, a ich ceny rosną. Nic więc dziwnego w zainteresowaniu tzw. energią odnawialną – pochodzącą ze słońca, ziemi czy biomasy (roślin). Często słyszy się, że jej zasoby są nieograniczone, a sama energia odnawialna jest darmowa. Nic, tylko brać. Jednak to nie do końca prawda.

Zbiorniki akumulacyjne i buforowe

Zbiorniki wody grzewczej mogą pełnić w instalacji c.o. różne funkcje, w zależności od swej pojemności i sposobu włączenia w obieg. Odpowiednio dobrane, zwiększają sprawność całego układu – poprawia się spalanie w kotle oraz dystrybucja ciepła. Spada też emisja zanieczyszczeń. Zaś niektóre instalacje, szczególnie z kilkoma źródłami ciepła (np. kocioł i kominek z płaszczem wodnym), w praktyce nie są w stanie dobrze pracować bez zasobnika wody grzewczej.

Impregnaty do drewna

Drewno jest bardzo często i chętnie wykorzystywane do budowy i wykańczania domów oraz ich otoczenia – ogrodzeń, elementów małej architektury czy mebli ogrodowych. Materiał ten ceniony jest przede wszystkim za naturalność i wysokie walory estetyczne. Aby zachować je na długo, należy nieco pomóc naturze, stosując odpowiednio dobrane impregnaty.

Wykończenie ścian wewnętrznych

Podczas wyboru rodzaju wykończenia ścian, poza walorami estetycznymi danego pokrycia, trzeba uwzględnić jego własności użytkowe. Częściowo zależą one od warunków panujących w pomieszczeniu – np. temperatury i wilgotności powietrza. Materiały mają różną odporność na uszkodzenia i zabrudzenie. Liczy się też łatwość ich renowacji, bo z czasem pewnie zechcemy zmienić wystrój wnętrza.

Taras na gruncie

Taras usytuowany równo z powierzchnią gruntu to świetny pomysł na powiększenie przestrzeni domu. Pracując lub odpoczywając w takim miejscu, można spędzać nawet większość dnia. To przedłużenie salonu narażone jest jednak na bardzo zmienne warunki pogodowe, dlatego musi być dobrze zaplanowane i wykonane.

Wanna czy brodzik?

PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie urządzania łazienki i nie mogę się zdecydować, co wybrać: wannę czy brodzik? W domu będzie mieszkała wielopokoleniowa rodzina. Część osób nie wyobraża sobie życia bez możliwości wzięcia długiej kąpieli, ale starsi domownicy mogą mieć problem z wejściem do wanny. Na co się zdecydować w takiej sytuacji?

Okna z PVC i drewniane

To jasne, że ma być ładnie, widno, ciepło i cicho. Ale jakie w związku z tym okna wybrać, jak rozumieć ich parametry techniczne i co koniecznie powinno się znaleźć w wyposażeniu standardowym? Na te oraz wiele innych pytań związanych z wyborem i zakupem okien, odpowiemy w poniższym tekście.

Kominki z DGP

Kominek skupia wokół siebie domowników i wprowadza przyjemny klimat. A jeśli dodatkowo zamontujemy system DGP (dystrybucji gorącego powietrza) – ogrzeje wiele pomieszczeń i pozwoli zaoszczędzić (ogrzewanie kominkowe jest stosunkowo tanie). Będzie też ratunkiem w razie awarii prądu czy przerwy w dostawach gazu.

Blaty kuchenne

Wizytówką domu jest kuchnia. W niej zaś najbardziej eksponowanym elementem przestrzennym – blat. Musi on nie tylko wyróżniać się estetyką i pasować do wystroju wnętrza, ale również być niebywale wytrzymały, odporny na uszkodzenia, rysy i plamy. Codziennie jest on narażony na rozlewanie różnych płynów, wycieranie, krojenie warzyw czy mięsa, a nawet na działanie wysokiej temperatury poprzez stawianie na nim gorących garnków. Na dodatek, blat ma się jeszcze niebanalnie prezentować!

Urządzamy podwórko i ogród

Woda w ogrodzie

Woda nadaje ogrodowi nową jakość. Nawilża powietrze, dzięki czemu jest jest rześko i świeżo. Działa jak magnes na kurz i pyłki – to zaleta, gdy ktoś jest alergikiem. Nawet małe oczko stanowi enklawę charakterystycznych roślin i zwierząt. Ponadto w lustrze wody odbija się zieleń, niebo i światło, które może doświetlać dom, gdy jeziorko znajduje się blisko północnych okien.

1200 m2 zielonej murawy

Są ogrody, w których trudno oderwać oczy od soczysto zielonego trawnika. Ola i Jan od początku chcieli, żeby w ich ogrodzie trawnik był duży i efektowny oraz grał pierwsze skrzypce.

Robimy kurs

Pompy ciepła - wszystko o źródle górnym

Dlaczego właściciele domów z pompami ciepła najczęściej wybierają ogrzewanie podłogowe? Po prostu liczą pieniądze. Ogrzewanie płaszczyznowe nie potrzebuje wysokiej temperatury wody, bo duża powierzchnia równoważy małą moc jednostkową. Wystarcza 30– –40°C, a to oznacza najbardziej ekonomiczną pracę pompy ciepła.