Budujemy Dom 4/2015

W Budujemy Dom od kilku lat propagujemy stosowanie pomp ciepła. W tym numerze publikujemy przegląd urządzeń dostępnych na rynku. Przedstawiamy najważniejsze parametry 90 urządzeń. Na uwagę zasługuje fakt znacznego poszerzenia oferty pomp ciepła, służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u).

Urządzenia te korzystają z powietrza jako źródła ciepła. Zyskują one znaczną popularność m.in. dzięki stosunkowo łatwemu montażowi, również w zamieszkanych domach. W tegorocznym zestawieniu jest ich aż 40. Są to urządzenia niewielkiej mocy, zwykle poniżej 3 kW mocy grzewczej. W sezonie grzewczym bazują na usuwanym z budynku powietrzu wentylacyjnym, latem zaś na powietrzu zewnętrznym. Warto rozważyć ich zastosowanie szczególnie przy ogrzewaniu domu systemami pracującymi sezonowo, np. kotły na paliwa stałe.

Jak się zabrać do poszukiwania konkretnego modelu pompy ciepła? Najpierw należy koniecznie przeczytać nasze opracowanie. Podpowiadamy jakie urządzenie będzie optymane dla konkretnych warunków i które parametry naprawdę się liczą gdy wybieramy pompę ciepła. Przedstawiamy właściwy sposób interpretacji parametrów podawanych przez producentów.

Życzę owocnej lektury!
Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Dom z prześwitem

Gdyby nie możliwość dokupienia pasa ziemi, przylegającego do posiadanej działki budowlanej, marzenie Violi i Mariusza o budowie rozłożystego domu z prześwitem spełzłyby na niczym.

Wygodny, bo parterowy

Wisia i Zdzisiek stworzyli parterowy dom z myślą o sobie, lecz ostatecznie zaofiarowali go synowi, po tym jak jego rodzina rozrosła się do pięciu osób. Było to możliwe, ponieważ budynek ma uniwersalną wielkość i układ pomieszczeń, a jego bryła podoba się przedstawicielom każdego pokolenia. Kiedy zaprzyjaźniony z rodziną kolega nagle musiał sprzedać działki budowlane pod miastem, Wisia i Zdzisiek kupili od niego ziemię, chcąc mu po prostu pomóc. Ziemia, wyceniona w 2010 r. na 100 zł za metr kwadratowy, znajdowała się w odległości 32 km od miasta, w którym mieszkali i pracowali. Do postawienia na niej własnego domu zachęciła ich urokliwa lokalizacja i dobry dojazd.

Rolety zewnętrzne i ich sterowanie

Rolety zewnętrzne mają szereg zalet. Poprawiają izolacyjność termiczną i akustyczną okien oraz zabezpieczają je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ponadto chronią wnętrza przed nadmiarem słońca latam i wychładzaniem się zimą. Utrudniają też włamanie. Jakie walory rolet liczyły się dla naszych rozmówców? Opinie na temat ich użytkowania zamieszczamy poniżej.

Markizy

Markizy stosuje się na niezadaszonych tarasach i balkonach. Cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ zwiększają komfort użytkowania ogrodu i wnętrz, przy których zostały założone. Tego rodzaju ruchome przesłony są estetyczne, proste w budowie i obsłudze (szczególnie kiedy mają napęd elektryczny lub zdalny), wymagają jedynie fachowego montażu. Na podstawie czterech wypowiedzi naszych Czytelników można przekonać się, czy te elementy są rzeczywiście funkcjonalne.

Narzędzia ogrodnicze i kosiarki

Kupując narzędzia, warto od razu postawić na ich jakość i trwałość oraz dopasować do fizycznych możliwości użytkowników oraz wielkości działki i sposobu jej zagospodarowania. Marnej jakości sprzęt wymaga bowiem szybkiej wymiany, a ten źle dobrany – niepotrzebnie utrudnia i wydłuża prace w ogrodzie. Właściciele czterech ogrodów podzielili się z nami doświadczeniami z doboru i użytkowania osprzętu ręcznego, elektrycznego i spalinowego.

Budujemy i remontujemy

Podłogi i posadzki

Podłogi powinny przede wszystkim chronić przed ucieczką ciepła i przenikaniem wilgoci, tłumić hałas i zapewniać niezbędną wytrzymałość na obciążenia. Ich warstwy wykończeniowe, czyli posadzki natomiast muszą stanowić solidną i efektowną dekorację, gwarantującą długotrwałe użytkowanie. Aby tak było, o wyborze posadzki i koniecznych warstw podpodłogowych, musimy pomyśleć już na etapie stawiania stanu surowego domu.

Konstrukcja dachu

Kształt i konstrukcja dachu domu to jeden z jego zasadniczych elementów. Od tego zależy, na ile wygodne do zagospodarowania będzie poddasze i na ile kłopotliwe będą prace wykonawcze. Warto przede wszystkim polecać dachy o prostych kształtach, jako bezpretensjonalne, niewrażliwe na chwilowe mody i odporne na błędy wykonawcze.

Pokrycia dachowe

Wykonanie pokrycia dachu to jeden z najważniejszych etapów budowy. Dopiero wówczas budynek zostaje zabezpieczony przed wodą opadową, a bez tego nie da się przeprowadzić wielu prac. Pokrycie dachu i jego orynnowanie są też niezwykle istotne dla wyglądu domu i mogą go bardzo zmienić. Ponadto jest to etap bardzo kosztowny.

Klimatyzacja

Na forach internetowych dyskusje o klimatyzacji zaczynają się od spraw zasadniczych – czy coś takiego jest w ogóle potrzebne w domu?

Eliminowanie pleśni i wilgoci

Brunatne plamy, szaro-czarne wykwity na ścianie czy suficie, specyficzny zapach stęchlizny są sygnałem, że wystąpiło długotrwałe zawilgocenie elementów budynku. Przyczyna tego może być oczywista – np. zalanie w wyniku awarii pralki. Bywa jednak, że jest trudna do określenia, gdy nie ma wyraźnych sygnałów o wystąpieniu przecieku czy nieszczelności. Niezależnie od przyczyny pojawienia się zacieku, musimy najpierw zlokalizować i usunąć źródło zawilgocenia, następnie osuszyć podłoże i dopiero wtedy przystąpić do wyeliminowania widocznych uszkodzeń.

Wymiana kotła gazowego

Wszystko się starzeje – kotły gazowe także. Dlatego prędzej lub później konieczna bywa wymiana urządzenia grzewczego. Rutynowe zastąpienie go nowszym modelem tego samego rodzaju nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Wymiana kotła jest bowiem doskonałą okazją do eliminacji słabych stron instalacji grzewczej oraz jej unowocześnienia.

Montaż kolektorów słonecznych

Do rozbudowy domowego systemu grzewczego o instalację solarną skłaniają zwykle problemy z podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, bądź chęć zmniejszenia wysokich kosztów jej przygotowania. Montaż kolektorów słonecznych to sprawdzony już dobrze sposób poprawy sytuacji, jednak inwestycję należy przemyśleć, aby uniknąć zbędnych kosztów, które mogłyby zniweczyć korzyści wynikające z pozyskiwania darmowej energii. Warto też wiedzieć, na czym nie należy oszczędzać.

Wanna z hydromasażem

Kąpiel w wannie odpręża, pozwala zregenerować siły, jest doskonałym sposobem na oderwanie się od zgiełku codziennych spraw. A gdyby tak do tych przyjemności dodać hydromasaż? Wymiana zwykłej wanny na tę z hydromasażem jest możliwa pod pewnymi warunkami.

Wybieramy i kupujemy

Kominy i wkłady kominowe

Lokalizację komina, jego rodzaj, wymiary i sposób wykonania określa projekt architektoniczny domu. Czasem zdarza się jednak, że decydujemy się na zmianę, na przykład, systemu ogrzewania domu i jego wentylacji lub układu wnętrz. W takich sytuacjach, na etapie stanu surowego musimy dostosować rodzaj i umiejscowienie komina do przewidzianych modyfikacji i urządzenia grzewczego – rodzaju kotła albo kominka.

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Tynk to najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian. Co potem – poprzestać na malowaniu, zdecydować się na tapetę, a może wybrać efektowną okładzinę ścienną? Decyzję warto uzależnić nie tylko od walorów estetycznych danego pokrycia, ale także jego właściwości użytkowych oraz stanu ścian, które mają być nim udekorowane.

Taras na gruncie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach związanych z posiadaniem tarasu, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak kluczowe znaczenie ma rodzaj jego nawierzchni. Gdy jest nierówna, trudno ustawić na niej meble. Śliski materiał może stwarzać zagrożenie. Nietrwały zaś – oznacza konieczność ciągłych napraw i konserwacji.

Odkurzacz centralny

Instalacja odkurzacza centralnego to odpowiedniej mocy agregat ssący oraz sieć ukrytych w ścianach rur i przewodów elektrycznych, zakończonych różnego typu gniazdami ssącymi i wyrzutnią powietrza. Elementem, za pomocą którego się sprząta – jest wąż ssący, do którego zakłada się przeróżne końcówki oraz podłącza separatory.

Źródła światła i osprzęt elektroinstalacyjny

Ułożeniem instalacji elektrycznej zajmuje się elektryk, prowadząc przewody we wskazane przez nas miejsca. Doświadczony fachowiec zwykle podpowiada, gdzie jeszcze przydadzą się punkty świetlne i kontakty. Jednych i drugich nigdy nie jest za dużo. Z kupnem osprzętu i źródeł światła zwykle musimy poradzić sobie już sami. Wybór jest duży, każdy więc znajdzie produkty pasującego do planowanego stylu wnętrz i rodzaju lamp.

Ocieplane i nieocieplane bramy garażowe

Każdy właściciel domu jednorodzinnego chciałby płacić jak najmniej za jego ogrzewanie. Ciepłochronność okien i drzwi stała się więc jednym z najważniejszych kryteriów ich wyboru. Czy tak samo mamy traktować bramy garażowe? Nie do końca, bo przede wszystkim trzeba wyraźnie rozdzielić garaże ogrzewane i nieogrzewane. Ponadto uwzględnić, że nikt raczej nie utrzymuje w tym pomieszczeniu stale 20°C. Izolacyjność cieplna bramy może więc być istotna, ale nie aż tak, jak w przypadku okien czy ścian domu.

Cyrkulacja c.w.u.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.

Okna z PVC

W dzisiejszych czasach, okna mają nie tylko doświetlać wnętrze domu – muszą izolować akustycznie, chronić przed ucieczką ciepła i stanowić barierę dla włamywaczy. Jednak im lepsze parametry okien, tym wyższa ich cena. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Okucia okienne

Najpowszechniej stosowane są okucia obwodowe, nazywane też obwiedniowymi. Montowane są na całym obwodzie skrzydła okiennego (zasuwnice) oraz w odpowiednim rowku w ościeżnicy (zaczepy). Skrzydło z ościeżnicą łączy się za pomocą zawiasów, dzięki którym można je otwierać i zamykać. Klamka umożliwia sterowanie nimi. Natomiast ograniczniki zabezpieczają okno przed uszkodzeniem w wyniku działania czynników zewnętrznych oraz ewentualnym nieprawidłowym jego użytkowaniem.

Kominek z DGP

Kominek z instalacją rozprowadzającą gorące powietrze z powodzeniem sprawdzi się w domu jako uzupełnienie podstawowego systemu ogrzewania. Umiejętnie dobrany i obudowany wkład kominkowy może stanowić ozdobę salonu, tworząc niepowtarzalny nastrój w jesienno-zimowe wieczory, zaś dopływające do pomieszczeń ciepło pomoże dogrzać budynek w chłodne dni.

Urządzamy podwórko i ogród

Woda w ogrodzie

Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór urządzeń i materiałów do budowy zbiornika. Najpierw trzeba jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, wielkość i charakter – aby spełniał oczekiwania wszystkich domowników i naturalnie wpisywał się w ogród.

Z domkiem na drzewie - reportaż ogrodowy

Natalia i Jarek wybrali działkę na samym skraju osiedla z jednorodzinnymi domami między innymi dlatego, że rośnie na niej brzozowy zagajnik i okazały rozłożysty klon. Wokół niego zbudowali dla synów drewniany domek na palach.

Robimy kurs

Wybieramy pompę ciepła - porównanie 90 modeli

Zanim zaczniemy przeglądać strony internetowe i katalogi producentów w poszukiwaniu konkretnego modelu pompy ciepła, najpierw powinniśmy przeanalizować, jakie warunki dla jej pracy stwarza nasz dom i działka, a także czego dokładnie oczekujemy po samym urządzeniu. Co naprawdę się liczy, gdy wybieramy pompę ciepła?