Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2015

Woda w ogrodzie

Marzenie o oczku wodnym można dziś łatwo zrealizować – sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór urządzeń i materiałów do budowy zbiornika. Najpierw trzeba jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, wielkość i charakter – aby spełniał oczekiwania wszystkich domowników i naturalnie wpisywał się w ogród.

Kiedy najlepiej budować zbiornik?

Do jego zakładania najlepiej przystąpić na etapie budowy domu, przed urządzeniem ogrodu. Dzięki temu nie trzeba ingerować w istniejące nasadzenia i można ograniczyć koszty, bo niektóre prace, np. wykonanie niecki, można powierzyć ekipie budującej dom.

Gdzie zlokalizować oczko?

Jeśli w ogrodzie mamy obniżenie, w którym gromadzi się woda – jest to odpowiednie miejsce na zbiornik. Dobrze też, gdy znajduje się on blisko domu – nie tylko dlatego, że widok na wodę uprzyjemnia wypoczynek na tarasie – pracująca w oczku pompa wymaga zasilania elektrycznego i trzeba doprowadzić doń kable. Ponadto, odpowiednia lokalizacja to miejsce w miarę dobrze nasłonecznione (ok. 2/3 powierzchni stawu powinno być dobrze oświetlone przez 4–8 godzin), bo większość roślin wodnych preferuje takie stanowisko.

 

Pamiętajmy jednak, że zbyt intensywne słońce sprzyja rozwojowi glonów i związków szkodliwych dla fauny – najlepiej więc, gdy od południowej strony zbiornika rośnie wysokie drzewo, które rzuca na niego cień w godzinach południowych. Drzewa i krzewy nie mogą rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie oczka, bo ich korzenie utrudniają prowadzenie budowy, a liście wpadające do wody rozkładają się w niej.

 

Planując miejsce na staw, trzeba też uwzględnić trasy przebiegu rur i przewodów instalacji (elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej czy gazowej), by nie uszkodzić ich podczas prowadzenia wykopów.

Małgorzata Kolmus
fot. Praktiker

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!