Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2017

Impregnaty do drewna

Dostępność, prostota obróbki i doskonałe właściwości sprawiły, że drewno od wieków wykorzystywane jest do budowy domów i elementów małej architektury. Stanowi ono jednak coś więcej niż budulec. To materiał z duszą – piękny, naturalny, przyjemny w dotyku. Aby służył nam przez lata, musimy o niego dbać – regularnie impregnować.

Impregnacja polega na nasycaniu materiału preparatami, które znacząco przedłużają jego żywotność i poprawiają walory wizualne. Niezabezpieczone, a jednocześnie zawilgocone i zaatakowane przez szkodniki, drewno zniszczeje w kilka lat. Odpowiednio chronione – przetrwa wieki. Dostępne na rynku impregnaty mają różne działanie. Nim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy przemyśleć, jakiego środka potrzebujemy – mając na uwadze przede wszystkim rodzaj konstrukcji, jej lokalizację, gatunek drewna oraz nasze preferencje wizualne. W obrębie posesji takie elementy, jak drewniane ogrodzenie, taras czy mała architektura muszą stawić czoło opadom, silnemu promieniowaniu słonecznemu i mikroorganizmom. Bez naszej pomocy nie dadzą rady.

 

Wiosenna aura zachęca do prac w ogrodzie. To dobry moment zarówno na budowę, jak i renowację rozmaitych drewnianych konstrukcji. Ich powierzchnia raz na kilka lat wymaga odnowienia. Nawet fabryczna impregnacja, wykonana w sposób ciśnieniowy, nie zabezpiecza materiału na zawsze.

JAKIE IMPREGNATY ZNAJDZIEMY NA RYNKU?

W sprzedaży jest wiele środków, które nie tylko doskonale chronią drewno, ale i nadają mu pożądany odcień. Wnikają głęboko w jego strukturę i mogą zabezpieczać przed różnymi czynnikami. Zakupu najlepiej dokonywać w specjalistycznych sklepach, gdzie można liczyć na fachową pomoc sprzedawcy w doborze zarówno samego preparatu, jak i narzędzi do jego aplikacji. Zanim jednak ruszymy po impregnat, dokładnie wymierzmy powierzchnię wymagającą zabezpieczenia.

Małgorzata Kolmus
fot. Altax

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!