Budujemy Dom 4/2018

Tematem przewodnim tego numeru jest wybór pompy ciepła. Jak co roku prezentujemy Państwu przegląd tych urządzeń. To tabelaryczne zestawienie pomp ciepła polecanych przez producentów w 2018 roku. Przedstawiamy wszystkie niezbędne parametry tych urządzeń oraz w oddzielnym tekście sposób ich poprawnej interpretacji. W tym numerze także:
W popularnej rubryce - Posesjonaci - nasi Czytelnicy barwnie opowiadają o przygodach związanych z budowaniem domu.
W artykule o kolektorach słonecznych i ogniwach fotowoltaicznych ich użytkownicy chwalą się zyskami płynącymi z ich zastosowania.
Żeby nie było tylko tak pięknie polecam też lekturę wspomnień innych Czytelników, którzy opowiadają o urządzaniu ogrodu.

Zapraszam do lektury
Ernest Jagodziński

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Na trzech kondygnacjach

Budynkowi z rozrzeźbioną tradycyjną bryłą Bogusia i Norbert nadali efektowną nowoczesną elewację i oświetlenie, dzięki czemu stał się ozdobą ulicy. Dopracowali w szczegółach domowe instalacje i pomieszczenia. W nich również tradycja przenika się z nowoczesnością.

Zadowoleni z domu i generalnego wykonawcy

Justyna i Olgierd budowali pierwszy raz, lecz ich dom jest tak udany, że nie planują kolejnego. Współpraca z generalnym wykonawcą ich nie zmęczyła, bo okazał się bardzo fachowy i rzetelny.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Cieczowe kolektory słoneczne przekazują ciepło pozyskane od słońca wodzie użytkowej, natomiast panele fotowoltaiczne produkują prąd, więc w gospodarstwie domowym znajdują szersze zastosowanie.

Ogrodzenia

Stawiając ogrodzenie, właściciele posesji dążą do tego, żeby było ono bezpieczne i praktyczne w użytkowaniu. Obecnie najchętniej budują je z nowoczesnych trwałych materiałów, nie wymagających konserwacji.

TEMAT NUMERU

Ogrzewanie domu

Właściwie w każdym domu da się uzyskać komfortową temperaturę. Jednak dobre ogrzewanie powinno być nie tylko skuteczne, ale również wygodne w obsłudze i niezbyt drogie. Nie sposób przedstawić wszystkich możliwych rozwiązań. Omówimy te najpopularniejsze oraz pokażemy czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Konstrukcja dachu i pokrycia

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni go przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni też istotną funkcję architektoniczną. Powinien być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku.

Rynny

Systemowi rynnowemu inwestorzy zazwyczaj nie poświęcają zbyt wiele uwagi. Wydaje się on mało znaczącym dodatkiem do dachu. Tymczasem orynnowanie pełni istotną rolę - umożliwia odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na dachu. Rynny są niezbędne, bo bez nich elewacja bardzo szybko uległaby uszkodzeniu. Zawilgocić mogłoby się też wnętrze domu.

Podłogi i posadzki

Błędy popełniane przy układaniu podłóg i wykańczaniu posadzek wcale nie są rzadkością. Choć na ogół prace nie są skomplikowane, to nie wszyscy wykonawcy traktują je z należytą starannością. Niestety, niedoróbki często wychodzą na jaw dopiero podczas użytkowania podłóg, kiedy to okazuje się że są źle ocieplone, nierówne, skrzypią, uginają się a nawet pękają.

Wentylacja z rekuperatorem

Wentylacja z rekuperacją to niezbędny element domu energooszczędnego i pasywnego. Ale nawet w budynkach spełniających mniej wyśrubowane normy termoizolacyjności warto rozważyć takie rozwiązanie. Wiąże się ono, co prawda, ze sporymi nakładami finansowymi, ale inwestycja z pewnością się zwróci.

Przygotowanie c.w.u.

Ciepła woda użytkowa, czyli c.w.u., jest po prostu niezbędna w każdym domu. W sezonie grzewczym z jej przygotowaniem nie ma problemu, bo zwykle robi to kocioł ogrzewający budynek. Jednak po sezonie jego dalsze używanie może być niewygodne lub po prostu drogie. Dlatego warto pomyśleć nad alternatywnymi rozwiązaniami na cieplejszą połowę roku.

DOM ENERGOOSZCZĘDNY

Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych

Dotychczas szeroko omówiliśmy technologie budowy domów energooszczędnych. Pora przyjrzeć się kosztom budowy domów w zależności od standardu energetycznego budynku.

5 SPOSOBÓW NA...

Elewacje

Ładna elewacja zmienia dom-kopciuszka w prawdziwą królewnę. Dlatego każdy inwestor zastanawia się, w jakim kolorze dobrać tynk, czy dodatkowo zrobić bonie, czy może obramowanie wokół okien. Popularne jest obkładanie ścian drewnem, klinkierem, okładzinami z betonu i innych materiałów. Trzeba przy tym zauważyć, że ściany zewnętrzne mogą mieć różną konstrukcję i w związku z tym odmiennie się je wykańcza. I że w przypadku elewacji liczy się nie tylko atrakcyjny wygląd.

Wykończenie ścian wewnętrznych

Bez wątpienia można uznać, że to, co ogranicza nas podczas wykańczania ścian wewnętrznych, to tylko nasza wyobraźnia. Czerpanie inspiracji oraz kreatywne podejście do tematu mogą dać zdumiewające efekty, dzięki którym - poprzez oryginalne delikatne urozmaicenie wykończenia - możemy stworzyć zachwycającą aranżację.

DYLEMATY INWESTORA

Kominy

W typowym polskim domu jest kilka kominów, bo potrzebują ich kotły, kominki, wentylacja grawitacyjna. Dobór ich rozmieszczenia, rodzaju i parametrów należy dobrze przemyśleć już na etapie projektu. Późniejsze przeróbki bywają nie tylko kosztowne, ale i dość kłopotliwe.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Okna i okucia

Wybór stolarki okiennej to trudne zadanie, głównie z powodu bardzo szerokiej oferty producentów. Choć kluczowy jest współczynnik przenikania ciepła, nie bez znaczenia jest kolor i kształt profili. Ponadto dobrać trzeba różnego rodzaju okucia, ułatwiające wygodne korzystanie z okien. W balkonowych przyda się np. hamulec, w tarasowym - możliwość przesuwania skrzydła, a w pokoju małego dziecka - klamka z kluczykiem.

Bramy garażowe

Spośród wszystkich modeli bram garażowych, segmentowe cieszą się w tej chwili największą popularnością. Żeby ułatwić Państwu wybór, prezentujemy bramy segmentowe górne, polecane przez liderów tego rynku.

Instalacja alarmowa

Ochrona posesji i domu przed wandalizmem lub włamaniem powinna być uwzględniona już przy projektowaniu i realizacji inwestycji. Stopień ochrony dostosowuje się do potencjalnego zagrożenia. Okna i drzwi o podwyższonej odporności na włamanie, to tylko część systemu ochrony, który warto rozszerzyć o instalację alarmową i monitoring służb interwencyjnych.

Hydromasaż

Mając w planach utworzenie łazienki, której częścią będzie domowe SPA, mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wanna wyposażona w hydromasaż, drugą - kabina prysznicowa o podobnych funkcjach. Szeroki wachlarz produktów dostępnych na rynku pozwala na dobór sprzętu dostosowanego do wielkości pokoju kąpielowego i zasobności naszego portfela.

Odkurzacz centralny

Centralny odkurzacz nie tylko pozwala na szybkie, dokładne i ciche wysprzątanie domu. Teraz, dzięki zyskującemu coraz większą popularność systemowi węża chowanego w ścianie jest też niezwykle wygodny w użyciu.

Łazienkowy odpływ liniowy

Odpływ liniowy można dziś zaplanować prawie w każdej łazience, nawet tej remontowanej - czyli tam, gdzie nie był pierwotnie przewidziany. Inwestorzy, którzy mieli okazję z niego korzystać, zgadzają się, że to sprytne urządzenie – niemal niewidoczne, a sprawnie odprowadzające wodę oraz umożliwiające stworzenie prysznica bez barier i stopni.

Osprzęt elektroinstalacyjny

W ostatnich latach nastąpił duży postęp technologiczny - co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki któremu możemy obsługiwać rozmaite urządzenia domowe. Producenci kładą nacisk na jego funkcjonalność, ale i świetny dizajn. O ile instalacje biegną zazwyczaj pod tynkiem, to osprzęt jest dobrze widoczny na ścianach pomieszczeń i powinien harmonizować z ich wystrojem.

Farby, lakiery, impregnaty

Drewno to materiał naturalny i uniwersalny. Wyrabia się z niego dziecięce krzesełka i przenoszące ogromne obciążenia więźby dachowe. Płoty, narażone na działanie deszczu i słońca oraz podłogi, którym zagraża nasze obuwie, ścierające je przez całe lata. Zważywszy na to, jak różne zadania stawiamy przed drewnem i w jak rozmaitych warunkach przychodzi mu funkcjonować, nie dziwi duży wybór środków przeznaczonych do jego zabezpieczania.

Taras na gruncie

Dom bez tarasu wydaje się niekompletny. Bowiem taras jest jakby przedłużeniem salonu, miejscem relaksu łączącym budynek z otaczającym ogrodem. Jego wygląd, charakter wpływają na samopoczucie domowników, a także przybywających gości. Trwała, równa nawierzchnia umożliwia stabilne ustawienie mebli, zaś antypoślizgowa zapewnia bezpieczeństwo.

Rolety zewnętrzne i markizy

W upalne dni trudno czasami wytrzymać na tarasie i we wnętrzach domu, szczególnie w pomieszczeniach ulokowanych od najbardziej nasłonecznionej strony. Upragniony cień można uzyskać montując markizę lub rolety zewnętrzne.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe, przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Przy tym ich ceny wyraźnie spadły w ostatnich latach, a doświadczonych instalatorów przybyło. Pokazujemy czym się kierować dobierając je do potrzeb budynku, warunków działki i własnych oczekiwań.

ZRÓB TO SAM

Oświetlenie w ogrodzie

W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać instalację oświetleniową w ogrodzie.

Montaż drzwi przesuwnych

W 10 krokach opisujemy, jak samodzielnie wykonać montaż drzwi przesuwnych.

Ocieplenie poddasza

Do ocieplenia dachów skośnych wykorzystuje się przeważnie wełnę mineralną. To materiał charakteryzujący się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi.

Odkurzacz centralny Hide A Hose

System Hide-A-Hose czyli węża chowanego w ścianie, uwalnia nas od noszenia, rozwijania, a po skończonej pracy zwijania i chowania standardowego węża systemu centralnego odkurzania.

Hydroizolacja tarasu nad pomieszczeniem

Taras nad salonem czy garażem to dość powszechny sposób na rekreacyjną przestrzeń na świeżym powietrzu. W nowoczesnym budownictwie coraz częściej odchodzi się od takiego rozwiązania, nie tylko ze względu na ryzyko powstawania mostków termicznych, ale również z powodu dość częstych błędów w izolacji tarasu i wykończenia jego nawierzchni.

URZĄDZAMY OGRÓD

W światłocieniu i na glinie

Tworzenie tego ogrodu nie było bułką z masłem. Lila i Leszek zastali w nim liściasty starodrzew, zasłaniający innym roślinom światło, dający cień, wypijający z ziemi wilgoć i pożywienie. Gliniaste podłoże też nie "współpracuje" z roślinami i właścicielami, bo raz jest podmokłe, raz suche i twarde jak skała.