Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2018

Analiza kosztów budowy domów energooszczędnych

Dotychczas szeroko omówiliśmy technologie budowy domów energooszczędnych. Pora przyjrzeć się kosztom budowy domów w zależności od standardu energetycznego budynku.

Koszt budowy domu energooszczędnego może być bardzo zróżnicowany i jest on zależny od kubatury, rodzaju użytych materiałów, kształtu dachu, systemów grzewczych, systemów wentylacyjnych. Jako punkt odniesienia przyjmiemy dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej około 140 m2 wybudowany zgodnie z wymogami Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obowiązującymi od 2017 roku (WT2017). Analizowany dom będzie typowym w warunkach polskich budynkiem parterowym z poddaszem użytkowym, z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 45°, bez podpiwniczenia z garażem wbudowanym i wjazdem do niego od północy.

Następnie przeanalizujemy pod względem kosztów inwestycyjnych te sam budynek zaprojektowany zgodnie z przepisami jakie będą obowiązywać od 2021 roku (WT2021). W kolejnych etapach prześledzimy koszty niezbędne do dalszego podniesienia standardu energetycznego, aby wybudować budynek pasywny, wyposażony w instalacje OZE i różne innowacyjne systemy instalacyjne.

Budynek spełniający wymagania obowiązujące od 1 stycznia 2017 r.

W tabeli 1 przedstawiono wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych obowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie.

Budynek wyposażony jest w system wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), szczelność powietrza n50 < 3,0 1/h. Czyli przy różnicy ciśnienia wynoszącej 50 Pa następuje 3-krotna wymiana powietrza w całej kubaturze budynku w ciągu godziny. W rzeczywistych warunkach różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku i jego otoczeniem jest o wiele mniejsza, więc i wymiana powietrza jest znacznie mniej intensywna. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dom jednorodzinny powinien osiągnąć wartość wskaźnika EP (energii pierwotnej) na ogrzewanie, podgrzewanie powietrza wentylacyjnego i przygotowywanie c.w.u. do 95 kWh/(m2·rok).

Koszt wybudowania takiego budynku pod klucz wynosi około 420 000 złotych.

Dr inż. Arkadiusz Węglarz
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!