Budujemy Dom 5/2010

System automatycznego nawadniania warto założyć nawet w małym ogrodzie. O tym jak działa i czy można samemu wykonać montaż, przeczytacie w najnowszym, majowym wydaniu miesięcznika Budujemy Dom.
 
W cyklu "Budujemy Bez Błędów" piszemy o oknach i drzwiach, a w dziale "Zrób to fachowo" radzimy, jak zamontować oświetlenie w półce podsufitowej oraz kabinę prysznicową bezpośrednio na posadzce. Tę pomagamy ponadto wybrać - wszystko na temat posadzek znajdziecie we "Wnętrzarskich inspiracjach".

Oczywiście to nie wszystko. W majowym numerze Budujemy Dom publikujemy również raporty na temat konstrukcji i pokryć dachowych oraz rynien.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Może jeszcze nie ostatni

Kształt i lokalizacja działki są ważnymi czynnikami ułatwiającymi bądź utrudniającymi korzystanie z jednorodzinnego domu. Warto o tym odpowiednio wcześnie pomyśleć i rozważyć szczegółowo wady i zalety danego miejsca – radzą Beata i Sławomir Koprowiczowie.

Do odważnych i zaradnych świat należy

Kupno bardzo taniej, bo podmokłej działki, na szczęście nie okazało się dla pani Eugenii pułapką. Choć przygotowanie do budowy domu tak „trudnego” gruntu było dość uciążliwe i długotrwałe.

Dom eksperta

Dom dobrze przemyślany

Mariusz Stec jest szefem działu marketingu w spółce Vaillant Saunier Duval, która reprezentuje w Polsce dwie marki o światowej renomie w dziedzinie produkcji, a także dystrybucji urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych. Od kilku lat mieszka z żoną Małgorzatą oraz dziesięcioletnią córką Ingą w podwarszawskiej miejscowości, o trudnej do wymówienia nazwie – Jazgarzewszczyzna. Rodzinie od początku towarzyszy w nowym miejscu suczka o imieniu Bera.

Budujemy bez błędów - B3

Osadzanie okien

Aż 90% reklamacji okien bierze się z niewłaściwego montażu. Nic dziwnego, że producenci udzielają gwarancji jedynie na okna montowane przez autoryzowane ekipy. Jeśli inwestor zatrudnił przypadkowego wykonawcę i nie zawarł z nim odpowiedniej umowy, zostaje często sam z problemem. A wcale nietrudno zapobiec takiej sytuacji...

Wybór i montaż drzwi

Kiedy wybiera się drzwi, łatwo o drobny błąd i spore kłopoty. Z niewiedzy lub braku doświadczenia ekipa może niewłaściwie je zamontować. Można też nie popełnić żadnego błędu, by potem nie mieć z drzwiami żadnych problemów – i tu właśnie o tym wszystkim można przeczytać.

Energooszczędne inspiracje

Przegrody i mostki termiczne

Wiele domów budowanych w Polsce w rzeczywistości zużywa więcej energii na ogrzewanie, niż wynika to z projektu. Dla energooszczędności ważne jest nie tylko zastosowanie grubej warstwy izolacji w ścianach czy stropie. Bardzo ważne jest również jej staranne ułożenie i dbałość o detale. Zaniedbanie tego powoduje powstanie tzw. mostków termicznych – miejsc, przez które uciekają duże ilości ciepła. Ich eliminacja na szczęście zwykle nie wymaga zwiększenia kosztów, lecz jedynie staranności i wiedzy.

Raport

Konstrukcje dachowe

Więźba to drewniana konstrukcja nośna dachu. Warto wiedzieć, jakie są jej rodzaje, jak jest zbudowana i jak to wpływa na koszty domu.

Pokrycia dachowe

Pokrycie to znaczna część kosztów dachu, a wybór materiału pokryciowego przesądza też o kosztach podkładu: pod jedne materiały wystarczy folia na ruszcie drewnianym, inne wymagają sztywnego poszycia pokrytego papą lub folią. Oto koszty i zasady układania trzech najczęściej wybieranych pokryć dachowych.

Rynny

Choć w niektórych przypadkach można zrezygnować z orynnowania, jednak na większości domów jest ono niezbędne. Dobrze dobrany i zamontowany system rynnowy chroni elewację przed zaciekami wody, a dom przed zawilgoceniem ścian. Ten niewielki wydatek w ogólnych kosztach wykonania dachu istotnie wpływa na trwałość budynku.

Przegląd rynku

Uzdatnianie wody z wodociągu

Chociaż woda z wodociągu zwykle spełnia normy, nie zawsze odpowiada nam jej smak, zapach lub to, że nieprzyjemnie wysusza skórę. Warto wtedy samemu zadbać o jej jakość.

Ogrzewanie podłogowe

Jakie są konsekwencje wyboru różnych rodzajów ogrzewania podłogowego? Jakie będzie odpowiednie do nowego domu, a jakie wybrać do modernizowanego? Jak właściwie dobrać ogrzewanie do różnych rodzajów posadzki?

Domofony, systemy alarmowe, instalacje inteligentne

Nowoczesne instalacje ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem – nieproszonymi „gośćmi”, pożarem czy zalaniem. Przy odpowiednim poziomie zaawansowania mogą jednak nie tylko informować o zagrożeniach, ale również aktywnie im przeciwdziałać.

Klimatyzatory

Ile kosztują domowe klimatyzatory? Czy ich eksploatacja jest droga? Ile urządzeń potrzeba do domu? Jak się dobiera ich moc? Czy będą hałasować? Sprzedawcy klimatyzatorów słyszą dziesiątki podobnych pytań, gdy tylko zaczynają się pierwsze upalne dni.

Impregnacja drewna

Drewno, jako naturalny, przyjazny człowiekowi materiał, od dawna wykorzystywano do budowy i wykańczania domów. Dziś wytwarzane są z niego także meble ogrodowe, płoty, altanki, pergole i wiele innych konstrukcji czy przedmiotów. Aby na długo zachowały swój piękny charakter, musimy o nie właściwie zadbać.

Ogród zimowy

W ogrodzie zimowym można odpoczywać przez cały rok, nawet podczas deszczowej czy mroźnej pogody. Wprawdzie to spory wydatek, ale można go zbudować także przy gotowym już domu.

Dylematy

Komin z ceramiki czy ze stali?

Pytanie czytelnika: Jeszcze nie wiem, jakim paliwem będę ogrzewać dom, ale tak czy owak czeka mnie wybór komina. Dużo dobrego słyszałem i o prefabrykowanych kominach ceramicznych, i o stalowych, ale nie wiem, czym się kierować i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru.

Jaka farba do jakiego wnętrza?

Pytanie czytelnika: Niedawno kupiliśmy dwudziestokilkuletni dom. Wiemy już, który pokój będzie dla babci, gdzie urządzimy salon, sypialnię, gabinet i pokój dla nastoletniego syna. W domu jest też miejsce na pralnię i pomieszczenie gospodarcze. Korytarz jest oddzielony od pokoi, kuchnia jest zamknięta. Jakimi farbami malować poszczególne pomieszczenia, by było praktycznie, a jednocześnie oszczędnie?

Wybieramy i kupujemy

Wannę z hydromasażem

Hydromasaż relaksuje, odpręża, działa korzystnie na organizm, dotlenia go, jest dobry na krążenie, stawy, kręgosłup i skórę. A dzięki coraz przystępniejszym cenom wanien można się nim cieszyć również w swoim domu. Co musimy wiedzieć, aby je kupić?

Inspiracje wnętrzarskie

Wybieramy posadzkę

To ważna decyzja. Wśród wielu elementów wykończeniowych, które wybieramy na ostatnim etapie budowy, posadzkę można nazwać kluczem do sukcesu. Wie o tym każdy, kto wymieniał podłogi w wyniku pochopnie podjętej decyzji. Dlatego bądźmy mądrzy przed szkodą.

Ogrody

Jak urządzić ogród dla alergika?

Przebywanie wśród zieleni na ogół jest przyjemne, jednak niekoniecznie dla alergika. Pyłki i kurz nie wpływają na niego korzystnie. Urządzając swój ogród, osoba uczulona musi wziąć to pod uwagę i stworzyć miejsce jak najbardziej przyjazne.

Systemy automatycznego nawadniania

Automatyka w ogrodzie? – Czemu nie! System automatycznego nawadniania jest wszak prawie niewidoczny i włącza się w odpowiednim czasie, dozując właściwą ilość wody poszczególnym grupom roślin.

Szeregowy lecz nietuzinkowy

Błędem jest myślenie, że z założeniem małego ogrodu poradzi sobie każdy. Właśnie na niedużej przestrzeni liczy się każdy szczegół i każda roślina. A to wymaga fachowej wiedzy.Przekonali się o tym właściciele prezentowanego ogrodu.

Pompa ciepła w praktyce - kompleksowy poradnik

Wybieramy pompę ciepła. Przegląd oferty rynkowej

Na krajowym rynku pomp ciepła konkuruje kilkudziesięciu producentów i dostawców. Dominują produkty z Niemiec, Szwecji i Austrii, ale są też polskie.

Reportaż

Pompa ciepła "zeszła" pod ziemię

W czasach żywiołowego rozwoju techniki, technologii oraz dehumanizacji, ludzie marzą o ucieczce na łono przyrody. Niewielu ma jednak odwagę realizować takie plany. Zdzisław Bolanowski oraz jego żona Krystyna udowodnili, że dom w lesie wcale nie musi oznaczać rezygnacji z wygód życia, a realizacja takich marzeń często zamienia się w podróż do krainy jutra.

Zrób to fachowo

Kabina prysznicowa bez brodzika

Decyzję o natrysku bez brodzika najlepiej podejmij jeszcze na etapie projektu domu. W takiej łazience trzeba bowiem zostawić odpowiedniej wysokości zapas na wszystkie warstwy podłogi i spadek, aby po wykonaniu natrysku podłoga łazienki była na tym samym poziomie co podłoga innych pomieszczeń.

Oświetlenie w półce podsufitowej

Oprawy oświetleniowe umieszczane w różnego rodzaju konstrukcjach podsufitowych nie tylko uatrakcyjniają wnętrze, ale są sprawdzonym i praktycznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń. Ponadto powierzchnia płyt, pod którymi ukryte jest oświetlenie pozwala ukryć niestarannie wykonane stropy, przewody wentylacyjne czy kanalizacyjne. Dlatego decyzję o miejscu i sposobie ich montażu podejmuj, mając na uwadze także te dodatkowe korzyści.