Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011

Wanny z hydromasażem

W prospektach i reklamach wanny z hydromasażem to same przyjemności: odprężenie dla mięśni, lek na zmęczenie, ukojenie dla nerwów, atrakcja dla dzieci. Producenci nęcą gadżetami: muzyka, kolorowe światła, automatyka… Czy jeszcze o czymś powinniśmy wiedzieć?

Wanny z hydromasażem
(fot. Poolspa)
Użytkownicy wanien z hydromasażem chwalą je za dobroczynne działanie na organizm, mówią z uznaniem, że zapewniają im one skuteczny relaks po ciężkim dniu pracy. Ci, którzy dopiero przymierzają się do wydania pieniędzy na taką wannę, mają wiele wątpliwości: czy głośna, czy nie będzie wymagała za dużo pracy, by ją utrzymać w czystości? Czy się po prostu szybko nie znudzi? Pytają, dlaczego takiej wanny nie można obudować płytkami i w co ją wyposażyć, by w pełni cieszyć się jej urokiem. Na forach aż kipi od sprzecznych opinii. Które z nich są prawdziwe?

Hydromasaż leczy

Tak. Masaż wodny, stosowany od wieków, zalecany jest przede wszystkim w schorzeniach układu mięśniowego i krążenia, pomaga również w dolegliwościach kostnych i w chorobach reumatycznych. Chociaż hydromasaż często nie usunie przyczyn choroby, to na pewno poprawi samopoczucie, częściowo zrównoważy zaburzenia krążenia, pozytywnie wpłynie na układ nerwowy i odpornościowy. Ujędrni skórę i ją nawilży. Dlatego zalecany jest nie tylko dla ludzi z wewnętrznymi dolegliwościami.

 

Efekty kąpieli zależą od temperatury wody:
  • zimna kąpiel w temperaturze do 30°C – pobudza krążenie i przyspiesza przemianę materii, orzeźwia i działa przeciwbólowo; powinna trwać ok. 15 minut;
  • kąpiel w temperaturze obojętnej, czyli w 33–36°C – uspokaja, rozluźnia, zmniejsza napięcie mięśni; najlepiej, by trwała ok. 20 minut;
  • kąpiel ciepła, w temperaturze 37–38°C – ma działanie rozkurczowe, nasenne, poprawia pracę układu krążenia; powinna trwać niecałe 20 minut.
Stałe korzystanie z hydromasażu możliwe jest w każdym wieku, jednak ludziom starszym, kobietom w ciąży, a także osobom chorym na serce i cukrzycę zaleca się taki zamiar skonsultować z lekarzem.

...ale tylko w dużej łazience

Wcale nie. Do zainstalowania wanny z hydromasażem nie trzeba mieć pokoju kąpielowego, choć według producentów z takiej wanny najwygodniej korzysta się w łazience o powierzchni co najmniej 6–8 m2. Ale że wanny mają różne rozmiary i kształty, nietrudno je dobrać do wielkości pomieszczenia:
  • do małych łazienek – wanny długości 120 cm i szerokości – 70 cm;
  • do dużych łazienek i salonów kąpielowych – wanny długości do 200 cm i szerokości 100 cm.
W katalogach i sklepach znajdziemy wanny prostokątne, okrągłe, symetryczne i asymetryczne – prawe lub lewe, co ułatwia dopasowanie do konkretnego miejsca w łazience.

 

Wybór wanny do małej łazienki jest oczywiście trudniejszy, więc warto mu poświęcić szczególną uwagę. Można też zamówić wannę w dowolnym kształcie, dopasowanym do naszej łazienki. Taka wanna będzie jednak dużo droższa od standardowej.

 

Uwaga! Bez względu na wielkość pomieszczenia lepiej wybierać wanny płytsze – od 35 do 40 cm głębokości, dzięki czemu oszczędniej zużywać będziemy zarówno wodę, jak i energię do jej podgrzania. Z tych samych powodów warto także wybrać wannę zwężoną w miejscu, w którym trzymamy nogi.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!