Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2011

Natrysk bez brodzika

Do kąpieli pod prysznicem nie jest niezbędny brodzik. Wystarczy odpowiednio wyprofilować posadzkę, zamontować w niej kratkę odpływową i wyłożyć płytkami ceramicznymi. Rozwiązanie takie jest modne i wygodne, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych

Natrysk bez brodzika
(fot. Viega)
Rezygnując z brodzika, który kupilibyśmy w jednym ze standardowych wymiarów, możemy dowolnie zaplanować wielkość i kształt strefy prysznicowej. Ponadto dzięki takiemu rozwiązaniu łazienka wydaje się większa, a posadzkę wyłożoną płytkami czyści się łatwiej niż brodzik.

Rodzaje odwodnień

Odprowadzanie wody z posadzki natrysku do kanalizacji zapewni montaż odwodnienia: punktowego lub liniowego. Na odwodnienie punktowe (zwane wpustem podłogowym) składa się odpływ montowany w podłodze i kratka – zazwyczaj okrągła lub kwadratowa. Odwodnienie liniowe dostępne jest jako proste, narożne i łukowe (doskonale pasuje do obszernych kabin o zaokrąglonym kształcie). Tworzy je kanał prysznicowy (rynna), który wbudowuje się w powierzchnię podłogi oraz ruszt. Kanały dostępne są w różnorodnych wymiarach: długość – 485–1185 mm, głębokość – standardowa to 120 mm, a w wersji niskiej 80 mm.

 

Wykonanie odwodnienia liniowego lub punktowego wymaga pozostawienia w podłodze łazienki 15-centymetrowego zapasu wysokości na montaż podejścia do kanalizacji, odpływu z syfonem oraz na ukształtowanie spadku. Elementy odprowadzające wodę muszą być bowiem tak zamontowane, by po wykończeniu natrysku posadzka łazienki była na tym samym poziomie co posadzki innych pomieszczeń. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rozwiązanie takie uwzględnimy w projekcie domu.

 

Nowatorskim rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast tradycyjnego odwodnienia odpływu montowanego w ściance instalacyjnej. Rozwiązanie to nie wymaga montażu elementów odwodnienia w posadzce, dzięki czemu możliwe jest zaplanowanie natrysku bez brodzika w wybudowanym już domu.

Kratki prysznicowe

Kratki do wpustów, inaczej ruszty, to jedyny widoczny element odwodnienia prysznicowego. Warto je dobrać do stylu łazienki lub płytek, tym bardziej że wybór jest duży: oprócz klasycznych podłużnych i kwadratowych na rynku znajdziemy także ruszty w kształcie półokręgów czy łuków. Można też zamówić kratkę, która będzie wykonana według naszego projektu. Materiał, z którego się je produkuje to najczęściej stal nierdzewna poddawana polerowaniu, szlifowaniu lub satynowaniu.

 

Obecnie większość rusztów można zdejmować z wpustu, dzięki czemu możliwe jest dokładne oczyszczenie kanału odpływowego, syfonu i osadnika. Kratki mają wytrzymałość na nacisk nawet do trzystu kilogramów, co jest w zupełności wystarczające przy codziennym użytkowaniu.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 5/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!