Budujemy Dom 5/2012

Do majowego wydania Budujemy Dom dołączamy poradnik ogrodowy CZAS NA OGRÓD. Jest to kompleksowe opracowanie, które pomoże Państwu zaprojektować swój ogród od A do Z. Poruszamy w nim wszystkie tematy ogrodowe. Zakładanie i pielęgnacja trawnika, dobór roślin, vademecum ogrodnika, ekoogrodnictwo – to tylko niektóre z nich.

W majowym numerze "Budujemy Dom" zamieszczamy rady architekta dotyczące wyboru projektu katalogowego. W magazynie przedstawiamy ponadto błędy, które mogą wystąpić przy montażu klimatyzacji i wentylacji mechanicznej.

Na podstawie doświadczeń naszych Czytelników pokazujemy też sposoby na dekoracje ścian.

Miesięcznik można kupić bezpośrednio na stronach wydawnictwa: http://ulubionykiosk.pl/wydawnictwo/4-budujemy-dom

Projektujemy

Zdaniem architekta - Wybór projektu typowego

W artykule w poprzednim numerze BD starałem się omówić pracę z projektantami. W przypadku wykonywania koncepcji i projektu na indywidualne zamówienie jest to logiczny kolejny krok po zakupie działki. Sporządzenie koncepcji odpowiadającej naszym oczekiwaniom i możliwościom jest wtedy zadaniem architekta. Co jednak się zmieni, jeśli zdecydujemy się na zakup „projektu katalogowego”?

Wybieramy architekta - Dom ze szklaną ścianą

Naprawdę trudnym klientem nie jest ta osoba, która ma swoje koncepcje i wizje. Największym wyzwaniem projektowym jest dostać od inwestora pełną swobodę w kształtowaniu budynku!

Case study - Dworek z perspektywą

Pouczające przykłady, jak sobie z tym inni radzą, można znaleźć na forum BD w dyskusjach „klanów”. Łączą one osoby budujące dom według identycznego projektu. Oto interesujące case study – doświadczenia osób, budujących dom według bardzo popularnego projektu Tercja (http://forum.budujemydom.pl/Tercja-MTM-Styl-t3306.html).

Zdrowy i oszczędny dom - Przegrody w budynku energooszczędnym

W domu energooszczędnym zasadniczy wpływ na uzyskanie właściwego komfortu termicznego pomieszczeń ma odpowiednie zaizolowanie oraz ocieplenie wszystkich przegród budynku. Niepoprawnie zaprojektowane i wykonane ściany konstrukcyjne, zbyt mała grubość materiałów izolujących na poddaszu, czy podłodze powodują, że budynek traci miano energooszczędnego, nawet jeśli zastosujemy wysoko sprawne systemy instalacyjne. Dokonanie poprawek w istniejącym budynku w gotowych już przegrodach jest kosztowne, dlatego już na etapie projektu i budowy należy szczególnie zadbać o to, by spełniały określone standardy.

Podpatrujemy i pytamy

Czwarty dom na emeryturę

Każdy z czterech dotychczasowych domów Barbary i Janusza był inny, ale zawsze dostosowany do aktualnych warunków życiowych i potrzeb rodziny. W obecnym domu, który od kilku lat własnoręcznie wykańczają, zamierzają spędzić pogodną starość. Budynek odzwierciedla ich długoletnie doświadczenia budowlane i eksploatacyjne. Z takich doświadczeń można się wiele nauczyć!

Wypoczynek w ogrodzie i kosztowne dojazdy

Otrzymanie „dziadowizny”, czyli działki po dziadkach, przyspieszyło start budowy domu Uli i Rafała. Ale kredytu hipotecznego wystarczyło im tylko na wzniesienie domu, zamontowanie instalacji oraz częściowe wykończenie parteru. Sporo środków „pożarły” drogie przyłącza do budynku i wadliwe wykonanie instalacji grzewczej. Po dobrze zapowiadającym się początku, budowa nie była kolorową sielanką.

Dom enerooszczędny

„Działkę budowlaną znalazła w sieci Agnieszka” – mówi Jerzy, występujący na forum internetowym naszego miesięcznika pod nickiem piwopijca (wolałby bardziej eleganckie określenie piwosz, ale nazwa była już zajęta). „Pewnego wieczoru żona, jak zwykle przeglądała oferty i natknęła się na świeżo zamieszczony anons…”.

Hydromasaż

Możliwość zamontowania w pod własnym dachem choćby namiastki spa jest nęcąca dla wielu właścicieli domów. Powszechnie wiadomo, jaki pozytywny wpływ na nasze zdrowie i stan ducha mają kąpiele masujące. Jednak wybór urządzeń z hydromasażem nie jest łatwy. Wanny i kabiny z hydromasażem, oprócz standardowego wyposażenia, mają wachlarz dodatkowych, atrakcyjnych rozwiązań. Jakie funkcje hydromasażu są ważne i jak przygotować do niego instalacje i urządzenia w budynku? Oto ciekawe podpowiedzi użytkowników.

Sposoby na dekorację ścian

Pomysłów na zaaranżowanie ścian jest tak wiele, ze trudno się zdecydować. Zwykle po zbudowaniu domu część inwestorów maluje ściany na biało, by dopiero potem wybrać kolory lub dekoracyjne elementy. Inni metodycznie obmyślają każdy szczegół już na etapie powstawiania projektu. W wyobraźni urządzają każdy pokój, korzystając z pomocy projektanta wnętrz lub samodzielnie szukają inspiracji w magazynach wnętrzarskich i internecie. Oto wyniki takich poszukiwań.

Kotły na paliwa stałe

Choć najwygodniejsze jest ogrzewanie gazowe, spora część inwestorów z powodu braku dostępu do sieci gazowej decyduje się na ogrzewanie domu węglem lub pelletami. Kupują nowoczesny kocioł z zasobnikiem i podajnikiem paliwa, który jest prawie bezobsługowy – pracuje przez 4–5 dni bez uzupełniania paliwa. By jednak użytkowanie kotła było komfortowe, warto poznać opinie użytkowników, którzy ogrzewają swoje domy takimi urządzeniami i zwracają uwagę na niedogodności związane z ich obsługą.

Budujemy i remontujemy

Wentylacja i klimatyzacja

Instalacja wentylacyjna jest niezbędna w każdym domu, ponieważ zapewnia dostateczną ilość tlenu i usuwa szkodliwe gazy, nieprzyjemne zapachy oraz parę wodną z pomieszczeń. Jej uzupełnieniem są urządzenia chłodnicze nazywane klimatyzacją, gwarantujące komfortowe warunki w okresie letnim.

Centralny odkurzacz

Dziś trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom bez systemu centralnego odkurzania. Instalacja taka, choć do tanich nie należy, pozwala dyskretnie wyeliminować z pomieszczeń nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy. Aby jednak system działał efektywnie, należy właściwie dobrać poszczególne jego elementy i nie popełnić błędów montażowych.

Komin

Istotny wpływ na trwałość i prawidłowe funkcjonowanie komina ma jakość materiałów użytych do jego budowy oraz staranność wykonania. Aby komin służył przez lata, musi być też dostosowany do gazów, jakie ma odprowadzać, a zatem już na etapie projektu domu należy zdecydować o rodzaju kotła czy wentylacji i dobrać właściwy typ komina.

Blachy dachowe

Pokrycia dachowe z blachy wykonuje się od setek lat. Są lekkie, szczelne, niepalne i wciąż udoskonalane. Wybór jest spory: blacha może być płaska lub profilowana, w niemal dowolnym kolorze. Zróżnicowana jest jej cena – zależy od materiału, z jakiego wykonano pokrycie oraz od sposobu jego wykończenia.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Dachówki ceramiczne i cementowe nieznacznie różnią się własnościami, a sposób ich montażu jest identyczny. Najłatwiej układa się je na dachach o nachyleniu minimum 10° i nie większym niż 45°. Są jednak ciężkim materiałem pokryciowym, który wymaga solidnej konstrukcji nośnej.

Rynny

Rynny pełnią ważną rolę, gdyż odbierają wodę spływającą po dachu. Niewłaściwe dobranie ich średnic i długości oraz niefachowy montaż mogą spowodować zaciekanie deszczówki na ściany budynku lub nawet zerwanie rynien zimą przez śnieg zsuwający się z połaci.

Kominki z DGP

Kominek z dystrybucją gorącego powietrza, czyli DGP to sposób na ekonomiczne ogrzewanie domu. Zgodnie z przepisami nie może być jedynym źródłem ciepła, ale szczególnie w porach przejściowych, kiedy główną instalację c.o. można wyłączyć, warto z takiego kominka korzystać. Przybliżamy, jak działa DGP i jak wygląda montaż tej instalacji.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe przez ostatnie lata bardzo się upowszechniło. Wiele osób je ma, ale nie wszyscy są z niego zadowoleni. Jednak najczęściej kłopoty nie wynikają z wad samej „podłogówki” jako systemu, ale z niewłaściwej obsługi albo błędów popełnionych przez projektanta lub wykonawcę. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że ogrzewanie podłogowe działa inaczej niż tradycyjne grzejnikowe.

Balkony

W większości domów jednorodzinnych jest przynajmniej jeden balkon. Balkon jest więc powszechnie stosowanym elementem budynku. Jednak trudno znaleźć taki, przy budowie którego nie popełniono by żadnych błędów. Bo choć popularny, to wcale nie jest on łatwy do wykonania i wymaga od wykonawcy pedantycznej staranności. Podpowiadamy, jaki rodzaj konstrukcji wybrać, by uniknąć kłopotów. A jeśli już popełniono błędy, to jak je naprawić?

Wybieramy i kupujemy

Markizy

Słoneczne lato coraz bliżej. Z wytęsknieniem czekamy na ciepłe dni i możliwość odpoczynku na tarasie. Nie każdy jednak lubi pić kawę w pełnym słońcu. Dla takich osób wybawieniem są markizy, które zamontowane na tarasie chronią przed upałem i intensywnym słońcem. Nie zawsze jednak ich montaż jest prosty, szczególnie gdy ściany zewnętrzne ocieplone są grubą warstwą materiału izolacyjnego.

Domofony, alarmy, instalacje inteligentne

Domofon lub wideodomofon to przede wszystkim wygoda i podstawowe zabezpieczenie, ograniczające dostęp na posesję. Zapewnienie bezpieczeństwa jest zaś zadaniem instalacji alarmowej. Z kolei instalacje inteligentne integrują pracę innych urządzeń i instalacji. Dzięki nim nie musimy np. pamiętać o opuszczaniu na noc rolet zewnętrznych.

Uzdatnianie wody ze studni

Woda z własnej studni to czasem świadomy wybór, innym razem konieczność. Jedno jest pewne, nie wystarczy wykonanie studni i doprowadzenie wody do domu. Konieczne jest sprawdzenie, co należy z nią zrobić, aby nadawała się do picia i wykorzystania na cele bytowo-gospodarcze. Z jednej strony musi spełniać wymagania odpowiednich przepisów, z drugiej – powinna być przejrzysta i dobra w smaku. W jaki sposób ją uzdatnić, by taka była?

Urządzamy podwórko i ogród

Nawierzchnie na ścieżki i podjazdy

Współczesne technologie pozwalają produkować materiały brukarskie idealnie imitujące naturalny kamień. Często są one tak wiernym odzwierciedleniem natury, że trzeba wręcz zapytać użytkowników, czy na podjeździe pod domem zastosowali prawdziwy kamień czy beton.

Bylinowy ogród

Ogród Barbary i Ryszarda jest mały, a dookoła niego stoją osiedlowe domy. Jakby na przekór warunkom tworzy ukwieconą i wesołą przestrzeń. Jest pełen kolorów i słońca, bo królują w nim byliny.

Robimy kurs

Pompa ciepła - Sztuka wyboru

Pompa ciepła i związane z nią instalacje to jeden z poważniejszych wydatków w czasie budowy domu. Dobrze dobrane i zainstalowane urządzenie będzie nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze i prezentujemy obszerny przegląd urządzeń dostępnych na naszym rynku.