Budujemy Dom 5/2013

Przede wszystkim każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego miałby zastosować w swoim domu ogrzewanie pompą ciepła. Pomijając argumenty związane z modą i ekologią – odpowiedź jest jedna – jest to najtańszy sposób ogrzewania domu.

Jeśli do działki doprowadzono gaz ziemny to wybór pompy ciepła jest dyskusyjny. Jeśli zaś mamy do dyspozycji pozostałe paliwa – wybór taki może się okazać jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony. Koszty ogrzewania pompą ciepła to od 1500 do 2500 zł rocznie za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla 4-osobowej rodziny, zamieszkującej dom o powierzchni około 150 m2. To niewiele – w porównaniu z kosztami ogrzewania gazem, olejem opałowym oraz prądem elektrycznym. Ile należy zainwestować, aby ogrzewać tak tanio swój dom?

Łączny koszt urządzeń (z instalacją źródła dolnego) to od 40 do 60 tys. złotych. Z pozoru to dużo. Porównując to jednak z kosztami zainstalowania gazowego kotła kotła kondensacyjnego i budowy przyłącza – instalacja z pompą może być droższa o zaledwie 10 do 20 tys. złotych.

Zakładając, że ogrzewanie gazem jest dwukrotnie droższe, czas zwrotu inwestycji może wynosić od kilku do kilkunastu lat. Jeśli porównać przedstawione wyliczenia do kosztów ogrzewania pozostałymi paliwami, to zastosowanie pompy ciepła okaże się jeszcze bardziej opłacalne.

W Budujemy Dom od dłuższego czasu propagujemy ideę stosowania pomp ciepła w domach jednorodzinnych. Odwiedziliśmy i wysłuchaliśmy wielu inwestorów zadowolonych z tego sposobu ogrzewania domu.

Relacje z tych wizyt są zamieszczane w naszym serwisie internetowym www.budujemydom.pl W tym numerze publikujemy przegląd urządzeń dostępnych na polskim rynku i szczególnie polecanych przez producentów.

Zapraszam do lektury!

Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Ziemia od ręki i kłopoty z mediami

Ewelina preferuje tradycyjne budownictwo, Tomasz nowoczesne. Podczas budowy wspólnego domu musieli to jakoś pogodzić. Wnętrza budynku o tradycyjnej bryle urządzili bardzo nowocześnie. Małżonkowie na równi cenią natomiast wysokiej jakości materiały, co widać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Z generalnym wykonawcą

Budowanie domu z generalnym wykonawcą zdjęło Magdzie i Andrzejowi ogromny ciężar z ramion. Nie znali się na budowaniu, ani nie mieli czasu na jej organizowanie. Uczciwość i solidność ekipy fachowców sprawiła, że oboje dobrze wspominają okres budowy.

Ogrodzenia, bramy, napędy

Ogrodzenia muszą przetrwać pogodę w kratkę, tak charakterystyczną dla naszego klimatu. Z tego względu trzeba je zbudować z trwałych materiałów, najlepiej niewymagających konserwacji. Producenci wychodzą naprzeciw takim potrzebom i oprócz tradycyjnych, oferują nowoczesne i łatwe w montażu produkty. Czy skorzystali z nich nasi rozmówcy? Przekonajmy się.

Systemy grzewcze

Z zamieszczonych poniżej wypowiedzi właścicieli domów jednorodzinnych wynika, że planując system ogrzewania, świadomie nie opierali go tylko na jednym źródle energii. Na wypadek awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu, starali się zapewnić ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Podkreślali, że zaprojektowanie i wykonanie systemu grzewczego zlecali tylko doświadczonym fachowcom.

Budujemy i remontujemy

Wentylacja i klimatyzacja

Sprawna i energooszczędna wentylacja w każdym domu jest niezbędna. To wie każdy inwestor budujący własny dom. Problem jednak pojawia się, gdy trzeba już na etapie powstawania projektu zdecydować, w jaki sposób będziemy dostarczać świeże powietrze i usuwać zużyte. Możliwości jest bowiem kilka. Aby podjąć optymalną decyzję, warto poznać zasady działania wszystkich rozwiązań i przeanalizować ich wady i zalety. Latem oprócz skutecznej wymiany powietrza przyda się również klimatyzacja, obniżająca temperaturę w nadmiernie nagrzanych wnętrzach.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stało się już powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Jednak wciąż wielu użytkowników, a nawet instalatorów i projektantów nie rozumie, czym jego działanie różni się od ogrzewania grzejnikami ściennymi. Stąd nietrudno o błędy. A „podłogówka” występuje przy tym w wielu odmianach o nieco innych wymaganiach.

Przegrody zewnętrzne

Wszyscy wiedzą, że ściany, dach i podło­ga w domu energo­oszczędnym powinny mieć bardzo dobrą izolacyjność cieplną. Jednak ciepłochron­ność to tylko jedna z pożądanych cech. Ponadto w takim do­mu szczególnego zna­czenia nabiera jakość okien – ich parametry zawsze są znacznie gorsze niż ścian i nie­łatwo je poprawić.

Uzdatnianie wody

Często woda z wła­snego ujęcia bez uzdatniania nie nada-je się w ogóle do użytku. Zastosowanie filtrów jest więc koniecznością. Z kolei woda wodociągowa może być po prostu niesmaczna, zbyt twarda itp.

Instalacja centralnego odkurzania

Do czego służy odkurzacz centralny i jakie ma zalety większość osób, myślących o budowie własnego domu, już wie. W prasie i w Internecie można znaleźć wszystkie interesujące informacje i poznać zalety całej instalacji. Bo odkurzacz centralny to nie tylko jednostka centralna, ale też system rur rozprowadzonych w całym domu. Brzmi skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. By przekonać się, że zdecydowanie warto... warto poznać szczegóły montażu instalacji, zasadę działania takiego odkurzacza oraz komfort jego obsługi.

Remont ścian wewnętrznych

Odnawianie ścian i sufitów nie zawsze oznacza tylko ich odmalowanie. Można pokryć je tynkiem i gładzią, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować boazerię albo panele. Trzeba jednak najpierw odpowiednio przygotować podłoże, co może oznaczać gruntowną renowację, jeśli np. stary tynk pęka.

Wybieramy i kupujemy

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie da się w 100% ochronić domu przed włamaniem. Warto jednak zrobić wszystko, aby wyposażyć budynek w zabezpieczenia, które zniechęcą złodziei albo przynajmniej skutecznie wydłużą podjętą przez nich próbę włamania. Nie wszystkie elementy nowoczesnej ochrony są niezbędne w każdym przypadku. Wiele zależy od okolicy, trybu życia domowników i innych czynników. Na pewno korzystnie jest nabyć te zabezpieczenia, których sforsowanie wymagać będzie dużo czasu oraz użycia specjalistycznych i hałaśliwych narzędzi. Zyskamy dzięki temu czas potrzebny na interwencję firmy monitorującej budynek lub powiadomienie policji.

Kostka brukowa

Wiosna to znakomita pora na porządkowanie terenu wokół domu. Znajdujące się na naszej posesji ścieżki, chodniki, podjazdy i tarasy z powodzeniem można utwardzić kostką brukową, która jest materiałem uniwersalnym. Bogactwo wzorów, kolorów i kształtów stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne, a wybrukowana powierzchnia wygląda elegancko.

Komin stalowy czy ceramiczny

PYTANIE CZYTELNIKA: Czym kierować się podczas wyboru rodzaju komina do nowego domu? Choć jest ważnym elementem architektonicznym budynku i wpływa na jego estetykę, na pewno powinien spełniać określone wymagania techniczne.

Wanna z hydromasażem

Od wieków wiadomo, że woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Leczenie za jej pomocą stosowano już w starożytności. Hydromasaż relaksuje, rozluźnia mięśnie, poprawia stan skóry, koi układ nerwowy.

Kolektory słoneczne

Zanim kupimy ko­lektory, musimy określić, kiedy i do czego będą uży­wane. Aby dobrze działały, cała insta­lacja musi być fachowo wykonana. Podstawą jest dobry projekt, bo inaczej nie sposób właściwie dobrać wszystkie ele­menty – kolektory, pompę, zasobnik wody, sterownik, czy zabezpieczenia.

6 sposobów na pokrycie dachu stromego

Dach stanowi bardzo znaczącą pozycję w kosztach budowy domu. Trzeba pamiętać, że na cenę pokrycia składają się nie tylko wydatki poniesione na zakup samego materiału pokryciowego i jego ułożenia, ale również niezbędnych elementów uzupełniających, akcesoriów, a także wymaganego podkładu.

5 sposobów na system rynnowy

W przeciwieństwie do pokryć dachowych, wybór systemów rynnowych jest mniejszy. Możemy zastosować rynny i rury spustowe wykonane z różnych materiałów, ale wszystkie muszą być solidnie zamontowane, tak by nie dochodziło do przecieków, prowadzących np. do zawilgocenia ścian budynku.

Urządzamy podwórko i ogród

Projekt i oświetlenie ogrodu

Przepis na piękny ogród to przede wszystkim przemy­ślany projekt – nie tylko roślinności, ale też nawierzchni utwardzonych, nawadniania czy oświetlenia, które wyeksponuje walo­ry ogrodu także po zmroku, zminimalizu­je ryzyko kradzieży i zapewni domownikom wygodę.

Iglakowe rzeźby i oczko wodne z kaskadą

Częstym błędem właścicieli samodzielnie zakładających ogród jest sadzenie roślin zbyt gęsto. Sposobem na powstrzymanie ich wzrostu jest kilkakrotne w ciągu sezonu wegetacyjnego strzyżenie i formowanie. Trzeba to jednak robić w odpowiednim czasie i przy pomocy dobrych narzędzi.

Robimy kurs

Pompa ciepła - przegląd oferty rynkowej

W tym miesiącu przedstawiamy przegląd oferty rynkowej pomp ciepła. Zapytaliśmy producentów i dystrybutorów o parametry pomp o mocy ok. 10 kW, bo takie wystarczą do większości domów jednorodzinnych. Podajemy też przykłady pomp przeznaczonych tylko do przygotowania c.w.u. To dość młody, ale szybko rozwijający się segment rynku. Podpowiadamy też, co trzeba przemyśleć i sprawdzić, zanim zlecimy wykonanie projektu i kupimy pompę.